۵ اشتباه رایج زوج ها در زندگی زناشویی

0

گاه پیش می آید که زوجین به دلیل برخی مشکلات در دوران کودکی شان، رفتارهای اشتباهی در زندگی مشترک از خود نشان می‌دهند که باعث تیره و کدر شدن روابطشان با همسر می شود.

5 اشتباه رایج زوج ها در زندگی زناشویی

گروه زندگی: گاهی برخی رفتارهای اشتباه در زندگی زناشویی باعث سرد شدن رابطه عاطفی بین زن و مرد می‌شوند. در صورتی که زوجین بتوانند برای بهبود روابط و رفع کردن این اشتباهات گام بردارند، قطعا زندگی بهتری را در ادامه خواهند داشت.

برخی از این اشتباهات هستند که در ریشه در دوران کودکی افراد دارند. وقتی در دوران کودکی در معرض غفلت عاطفی قرار گرفته شده باشیم، یعنی نیاز عاطفی‌مان توسط والدین‌مان رفع نشده باشد، حل کردن چالش های احساسی روابط خیلی برایمان سخت تر می شود.

ما به خاطر ضربه عاطفی کودکی مان با احساسات ناآشنا هستیم پس در بزرگسالی هم یا آن را پنهان می کنیم یا به عنوان یک موضوع مهم آن را نمی شناسیم و یا برعکس کنترلی روی آن نداریم.

در این گزارش از 5 اشتباه رایج زوج ها صحبت می کنیم که ریشه در غفلت عاطفی کودکی شان دارد:

14000702000426 Test NewPhotoFree | 5 اشتباه رایج زوج ها در زندگی زناشویی | امید لرستان

1-اجتناب از مشکل

با مثال توضیح می‌دهیم:

مدتی است که شما حس می کنید همسرتان مثل همیشه با شما وقت نمی گذراند، اما در ذهن‌تان می گویید: «این مشکل اصلا جدی و مهم نیست! این که ارزش نداره، ذهنمون رو به خاطرش درگیر کنیم! ولش کن زمان بگذره درست میشه!»

تمامی این جملات نمونه هایی از اجتناب است. گاهی مشکل را باز نمی کنیم چون از آن چیزی که پشت آن مشکل است، می ترسیم. از روبرو شدن با احساسات و ناتوانی در برابر حل و فصل کردنشان می ترسیم. روز به روز هم از همسرمان فاصله بیشتری می‌گیریم.

2-احساسم ممکن است غلط باشد!

برای مثال مدتی است که در روابط خودتان احساس ناامنی می کنید، حس می کنید یک چیزی سرجایش نیست اما دقیقا نمی دانید چی! با خودتان می گویید: ولش کن! فقط خسته است! بچه بازی در نیار! اصلا ممکنه اینجوری نباشه. حساس شدی!

تمامی این جملات یعنی «احساس من ارزش پرداختن و دیده شدن ندارد پس اصلا بیانش نمی کنم»

3-اگر حرف بزنم درباره من چه فکری میکند؟

برای مثال تازه بچه دار شدید و نگرانید همسرتان به فرزندتان توجه و محبت بیشتری پیدا کرده باشد. با خودتان می گویید: «اگر اینو بگم فکر میکنه لوس و ننرم! فکر میکنه حسودم!»

«فکر میکنه چقدر نیازمد و کوته فکرم! یا فکر میکنه بچه خودمو دوست ندارم! فکر میکنه از بچه دار شدن پشیمون شدم»

تمامی این جملات یعنی شما یک فکر «که ممکن است کاملا غلط باشد» را مهمتر از احساس خودتان می دانید و خودتان را به خاطرش سانسور می‌کنید.

4-تعمیم‌های افراطی «همیشه، هیچوقت، هرگز»

برای مثال همسرتان مدتی است که کارش زیاد شده و شما با خودتان فکر می کنید:

«پس دیگه حتما دوسم نداره! داره خیانت می کنه»

«هیچوقت بهم اهمیت نمی داد! فکر زندگی خودشه»

تمامی این جملات یعنی شما فکر و احساس‌تان را با هم درمیان نمی گذارید و در نتیجه در طول زمان بدون شنیدن صحبت طرف مقابل نتیجه گیری های افراطی می کنید.

14000816000072 Test NewPhotoFree | 5 اشتباه رایج زوج ها در زندگی زناشویی | امید لرستان

5-تمرکز افراطی بر منطق

یکی از روش های نپرداختن بر احساسات، تاکید افراطی بر جنبه های منطقی یک موضوع است. مثلا شما ممکن است بابت نقدی که همسرتان به ظاهرتان کرده ناراحت شده باشید، اما همسرتان در پاسخ به ناراحتی‌تان بگوید: «ما ازدواج کردیم و نظر دادن درباره این ویژگی ظاهری تو به معنای اینه که میتونی بهتر باشی نه به این معنا که الان خوب نیستی. ما بچه نیستیم و این موضوع ناراحتی نداره، تو هم به من بگی من ناراحت نمی شم»

**برای حل این موضوع چه باید کرد؟

 به طور کلی چند نکته می تواند در این راستا کمک کننده باشد:

1-صحبت کنید

نخست اینکه طبق نظر روان‌شناسان، زوجین باید به شکل واضح خواسته ها ، انتظارات و دلخوری های خود را در زندگی بیان کنند، اگر توقع دارید که مشکلات رفع بشوند، باید باهم گفتگو و صحبت کنید و به همسرتان هم اجازه صحبت کردن و ابراز نظربدهید. افراد برای ایجاد صمیمت  و راحتی در ارتباط می بایست با هم صحبت کنند. زوجین باید خواسته ها ، نیازها و احساساتشان را به طور واضح مطرح کنند و بیان کنند که چه کاری خوشحالشان می کند و چه کاری ناراحتشان می کند و یا چه چیزی از طرف مقابل می خواهند.

2-تهدید به قطع رابطه نکنید

نکته دیگر متعهد بودن به رابطه است اینکه شما علی رغم همه مشکلات می بایست به ازدواج و همسرتان متعهد باشید و نباید در هر مشکلی تهدید به قطع رابطه کنید چرا که این امر به مرور باعث می شود فرد احساسات و حرف هایش را سرکوب کند و آنها را مطرح نکند.

/.انتهای پیام

نظر شما چیه؟

تذكر: نظرات حاوی توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمی شوند