میانگین زمان رسیدگی به پرونده‌ها در دادسراهای لرستان ۳۳ روز است

0

به گزارش امید لرستان رئیس کل دادگستری استان لرستان در جلسه تکریم و معارفه رئیس دادگستری شهرستان کوهدشت و دادستان عمومی و انقلاب این شهرستان گفت: اجرای سیاست‌های رئیس معظم قوه قضاییه در دستگاه قضایی استان با جدیت تمام در حال پیگیری می باشد.
رزم با اشاره به 27 سیاست اولویت دار و محوری ریاست محترم قوه قضاییه، عنوان کرد: در راستای اجرای این سیاست ها 27 کمیته در دادگستری کل استان تشکیل شده و از مهمترین اولویت های مذکور تکریم ارباب رجوع یا حفظ حقوق مراجعان و حفظ کرامت آنان می باشد.
وی افزود: مردم داری و مردم مداری، حفظ حقوق شهروندی و احترام به ارباب رجوع از وظایف شرعی و قانونی همه کارگزاران نظام و بویژه قضات و کارکنان اداری به شمار می‌رود.
وی افزود: شهرستان کوهدشت، شهر علما و بزرگان فراوانی از جمله مرحوم آیت الله آدینه وند، مرحوم مرحوم شیخ فرج الله عباسی، مرحوم آیت الله ماشاالله مروجی و بزرگانی دیگر است که در سطح کشور و جامعه اسلامی درخشیده اند.
رئیس کل دادگستری استان لرستان با بیان اینکه قضات باید با صبوری، آستانه تحمل خود را بالا برده و سعه صدر داشته باشند، خاطرنشان کرد: مردم ولی نعمت مسئولان هستند و جلب رضایت مردم به عنوان سرمایه‌های اجتماعی نظام مقدس جمهوری اسلامی و قوه قضاییه از اهمیت فراوانی برخوردار است و در واقع کسب رضایت مردم به عنوان سرمایه‌های اجتماعی ، صلابت و اقتدار قوه قضاییه را به دنبال داشته و در رسیدن و تحقق اجرای عدالت بسیار مهم است.
رزم افزود: قضاوت عادلانه از دیگر موضوعات مهم و مدنظر رئیس محترم قوه قضاییه است و در واقع وظیفه ذاتی و واقعی قضات نیز همین است و قضات باید قضاوت عادلانه و بی طرفی داشته باشند، ایشان گفت: از طرفی قضاوت باید منجر به امنیت و بازدارندگی و پیشگیری از وقوع و تکرار جرم شود.
وی ادامه داد: در رسیدگی به پرونده ها دستگاه قضایی عادلانه و بدون تبعیض عمل می کند و البته داشتن نیت خالصانه در انجام هر عملی از اهمیت خاص و قابل توجهی برخوردار است.
رئیس کل دادگستری لرستان در بخش دیگری از صحبت‌های خود بر ارتباط چهره به چهره قضات با عموم مردم تاکید کرد و گفت: مدیران دستگاه قضایی شهرستان حتما در مساجد حضور پیدا کنند تا علاوه بر استماع توضیحات و تقاضاهای آنان و کسب اطلاعات در مورد پرونده‌ها، در حوزه پیشگیری برنامه ریزی داشته و به سوالات احتمالی پاسخگو باشند.
رزم تاکید کرد: موضوع دیگر که مورد تاکید رئیس معظم قوه قضاییه بوده و در زمره سیاستهای محوری می باشد، تسریع در رسیدگی به پرونده‌های قضایی است، به این معنا که موجودی پرونده‌ها کاهش یافته و تعداد پرونده‌های مختومه افزایش داده شود.
وی گفت: اینکه وقت رسیدگی به یک پرونده 5 یا شش ماه به طول بینجامد قابل قبول نبوده و پذیرفته نمی باشد هر چند اکنون میانگین زمان رسیدگی به پرونده‌ها در دادسراهای استان 33 روزه می باشد.
رئیس کل دادگستری استان لرستان بیان کرد: سرعت و دقت لازم و قاطعیت در پرونده‌های تیراندازی ، قتل عمد، قاچاق مواد مخدر ، سلاح و مهمات، قطع درختان جنگلی و اراذل و اوباش مهم و ضروری است و حتما باید وضعیت تمام اراذل و اوباش در جلسه ستاد جرایم خاص با حضور اعضا مطرح و این افراد حسب سوابق و جرائم ارتکابی سطح بندی و شناسنامه دار شوند.
رزم افزود: نکته دیگر اینکه جلسات شورای حفاظت از اراضی و حفظ حقوق بیت المال باید بصورت منظم برگزار شود و اهمیت این مساله تا آنجاست که زمینه برخی از جرایم، درگیریها، منازعات دسته جمعی و حتی قتل های عمدی اختلافات عشایر و دامداران بر سر چرای مراتع و اختلافات در حوزه منابع طبیعی می باشد.
وی بیان کرد: البته ما از جرائم امنیتی ، خشن، اخلال در نظم ، قتل های عمدی، سلاح و مهمات و مواد مخدر به راحتی نخواهیم گذشت و شدید ترین مجازات ها در انتظار مرتکبین این جرائم می باشد.
رئیس کل دادگستری استان لرستان در بخش دیگری از صحبت‌های خود بر حمایت از سرمایه‌گذاری مشروع، اقتصاد مقاومتی و رونق تولید تاکید کرد و گفت: در سال رونق تولید که مورد نظر مقام معظم رهبری است ، فراهم کردن بستر و شرایط برای سرمایه‌گذاران در شهرستان کوهدشت مورد توجه مدیران دستگاه قضایی قرار گیرد.
رزم گفت: اگر سرمایه‌گذاران فضای کسب و کار را در شهرستان برای سرمایه‌گذاری ناامن ببینند بدون شک رغبتی برای سرمایه‌گذاری از خود در این شهرستان نشان نمی‌دهند.
وی افزود: البته موضوع مهم دیگر مبارزه با مفاسد اقتصادی و اخلال گران در نظام اقتصادی است که از راهبردهای مقام معظم رهبری و رئیس محترم قوه قضاییه می باشد.
رئیس کل دادگستری استان لرستان بیان کرد: مدیران دستگاه قضایی به مدیران اجرایی شهرستان کمک کنند تا آنان بهتر بتوانند به وظایف خود عمل کنند، همچنین در کنار مساعدت و کمک بر عملکرد آنان نیز مراقبت و نظارت شود و در اجرای دستورالعمل مربوطه در صورت ترک فعل و امتناع از انجام وظایف و تکالیف قانونی برخورد لازم بعمل آید .
رزم گفت: لازم است دستگاه قضایی شهرستان در راستای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی مانند طلاق و اعتیاد نیز ورود کنند و در شورای پیشگیری از وقوع جرم شهرستان این موضوعات مطرح و در خصوص هر یک از آسیب های مربوطه چاره اندیشی شود.
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه برای برخورد با قتل های عمدی به برنامه ریزی و اتخاذ تدابیر لازم نیاز می باشد و از اولویتهای کوتاه مدت، دستگیری قاتلین متواری و برخورد قاطعانه با آنها می باشد.
رئیس کل دادگستری لرستان افزود: آسیب شناسی ها نشان می دهد اختلافات خانوادگی ، اختلاف اراضی کشاورزی ، سرقت مسلحانه و وفور سلاح در دسترس مردم از جمله علل و عوامل وقوع قتل های منطقه می باشد.
رزم گفت: یکی دیگر از موارد نگران کننده در شهرستان کوهدشت وجود آشپزخانه ساخت مواد مخدر صنعتی در کوه‌ها است که دستگاه قضا و نیروی انتظامی باید در این زمینه ورود جدی داشته باشد.
وی گفت: اجرای طرح کنترل خشونت و ایجاد مراکز مشاوره خانواده از جمله برنامه های حوزه پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان در شهرستان کوهدشت بوده است.
رئیس کل دادگستری استان لرستان افزود: با توجه به بالا بودن آمار پرونده های اختلاف ملکی و دعاوی و پرونده های حقوقی، شعبه سوم دادگاه عمومی حقوقی شهرستان کوهدشت تصویب شده و ایجاد شعبه دوم بازپرسی دادسرا نیز در شرف تصویب می باشد.
رئیس کل دادگستری استان لرستان همچنین بر جذب پزشک متخصص برای پزشکی قانونی و تسریع در احداث و بهره برداری از بازداشتگاه شهرستان نیز تاکید کرد.
رزم گفت: یکی از نگرانی‌های ما در شهرستان کوهدشت، نبود پایش تصویری در مرکز شهرستان است و پیگیری این موضوع در شورای تامین استان در دستور کار قرار داده خواهد شد.
رئیس کل دادگستری در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه در سال گذشته تعداد 22 هزار و 104 فقره پرونده در شهرستان کوهدشت تشکیل شده است، عنوان کرد: در همین مدت تعداد 23 هزار و 692 پرونده مختومه شده و 1082 فقره پرونده مربوط به سال های قبل نیز با صدور حکم مختومه و عملکرد مثبت این حوزه را در سال۹۸ نشان می دهد ، همچنین در نه ماهه گذشته سال جاری در این شهرستان تعداد 16 و 405 فقره پرونده در دادگستری شهرستان تشکیل و تعداد 16 هزار و 704 فقره مختومه شده است.

/.انتهای پیام

نظر شما چیه؟

تذكر: نظرات حاوی توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمی شوند