سفر رئیس‌جمهور به لرستان و توقع توجه ویژه به محله‌های حاشیه‌نشین

0

به گزارش امید لرستان، در رابطه با سفر رئیس‌جمهور محترم، جناب آقای دکتر رئیسی و هیئت همراه به استان لرستان به عنوان یک شهروند ساکن شهر خرم‌آباد، یکی از مطالبات جدی که در این نوشتار بیان می‌کنم این است که رئیس‌جمهور محترم، برنامه‌ای هم برای دیدار و بازدید از محله‌های حاشیه‌نشین شهر داشته باشد.

برای نمونه، شهر خرم‌آباد به عنوان مرکز استان لرستان در حال حاضر دارای تعداد 15 محله حاشیه‌نشین و تعداد هشت دفتر تسهیلگری و توسعه محلی در این محله‌هاست.

همه می‌دانیم که وجود محله‌های حاشیه‌نشین، خودش باعث افزایش معضلات و آسیب‌های دیگری اجتماعی می‌شود.

ما در محله‌های حاشیه‌نشین شاهد آسیب‌های اجتماعی همچون کودکان کار، زنان کار (منظور از کار، استثمار نیروی کار ارزان با دستمزده‌های پایین و بدون بیمه است)، اعتیاد، فقر، زنان بدسرپرست یا بی‌سرپرست و … هستیم.

 

وجود تعداد 15 محله حاشیه‌نشین در شهر خرم‌آباد ایجاب می‌کند که رئیس‌جمهور محترم و هیئت محترم وزیران به‌ویژه وزیر محترم کشور، یک برنامه‌ی جامع برای توانمندسازی در این محلات و ساماندهی زیرساختی و اساسی این محله‌ها، تهیه و اجرا کنند.

نمی‌گویم در گذشته هیچ‌ کاری صورت نگرفته است؛ طبیعی است در هر دوره‌ای از عمر انواع دولت‌ها، اقدامات در محله‌های حاشیه‌نشین انجام شده است اما حجم و گستردگی مشکلات و مسائل اینگونه محله‌ها چنان بالاست که می‌طلبد اقدامات اساسی‌تر و زیرساختی‌تر با درنظر گرفتن منابع اعتباری و مالی مورد نیاز صورت بگیرد.

فراموش نکنیم بخش عمده‌ای از جمعیت برخی شهرها از جمله شهر خرم‌آباد در محله‌های حاشیه‌نشین با تراکم جمعیتی بالا زندگی می‌کنند و به همین علت اگر می‌خواهیم استان لرستان از موقعیت کمترتوسعه‌یافتگی و کمتربرخوردار بودن، رها شود و نجات پیدا کند و حتی نرخ بیکاری آن کاهش باید می‌بایست به مناطق و محله‌های حاشیه‌نشین از سوی دولت مستقر، توجه ویژه مبتنی بر راهکارهای کارشناسی و علمی صورت گیرد.

سفر استانی رئیس‌جمهور محترم و هیئت محترم همراه، فرصت خوبی است تا تیم مدیریت اجرایی استان هم، پیگیری برای رفع مشکلات و مسائل محله‌های حاشیه‌نشین را تشدید کند و سرعت بخشد.

حوزه مسائل و آسیب‌های اجتماعی، یک حوزه کاری مهم در مجموعه استانداری و وزارت کشور است که ارتباط مستقیم با محله‌های حاشیه‌نشین دارد و به همین علت، امیدوارم رئیس‌جمهور محترم، یک برنامه برای بازدید از محلات حاشیه‌نشین داشته باشد و البته اینگونه بازدیدها نیز در عمل و اقدام و در دوران پسابازدید، منجر به تصمیمات عملی و کاربردی خوبی برای کاهش یا رفع مشکلات محله‌های حاشیه‌نشین شوند.

به عنوان یک شهروند ساکن شهر خرم‌آباد، امیدوارم سفر رئیس‌جمهور محترم، نتایج عملی و اجرایی اثرگذاری برای ارتقای شاخص‌های توسعه‌ی استان لرستان به دنبال داشته باشد.

به‌ویژه اینکه بتوان «بازآفرینی پایدار شهری» را به عنوان یک دستاورد مهم سفر رئیس‌جمهوری برای محله‌های حاشیه‌نشین در عمل و اقدام به دست آورد.

برنا

/.انتهای پیام

نظر شما چیه؟

تذكر: نظرات حاوی توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمی شوند