سبک زندگی جدید استرس و اضطراب را کاهش و بهترین راه مقابله با کروناست

0

با توجه به شیوع بیماری کرونا ضمن جدی گرفتن آن، و حفظ آرامش و خونسردی ،مهم‌ترین راه ماندن در خانه و قرنطینه‌ی خانگی می‌باشد. در این راستا لازم است همگی به یکدیگر کمک نموده تا اصلاح نگرش در مردم به تغییر رفتار منجر شود.
یکی از عواقب این بیماری مربوط به بعد استرس و اضطراب ناشی از ویروس کرونا است. میزان غلبه و ذهنیت افراد نسبت به ترس و اضطراب در بین افراد متفاوت است و ما با افزایش آگاهی افراد باید کمک کنیم تا ترس و نگرانی مردم کمتر شود.
ابتدا باید از هر گونه وسواس فکری ناشی از بیماری جلوگیری بعمل آید. نه افراط و نه تفریط، با توجه به ناشناخته بودن این ویروس، موج نگرانی در میان مردم دیده می‌شود اما تمام تلاش ما بر این موضوع است تا اطلاعات درست و راهکارهای مفید در جهت کاهش اضطراب به مردم منتقل شود.
نکته‌ای که باید مورد توجه قرار گیرد این است که افراد چنانچه دچار اضطراب شدید هستند، برای آرام کردن خود به هیچ وجه نباید به سمت داروهای آرامبخش بروند. اگر شرایط بحرانی باشد بهترین روش مراجعه به مشاور یا روانشناس است.
همان‌طور که اشاره شد در خصوص مقابله با بیماری و پیشگیری از آن بهترین کار ماندن در خانه و شروع یک سبک زندگی جدید است.
ترس و اضطراب می‌تواند برای کودکان و نوجوانان و کسانی که بیماری زمینه‌ای دارند خطرآفرین باشد بنابراین این استرس باعث می‌شود، آسیب‌های جدی ببینند.و بیشتر در معرض خطر قرار بگیرند
از جمله راهکارها غلبه بر استرس و اضطراب، انجام کارهای عقب افتاده‌ای است که همیشه در زمان مشغله‌های کاری نیاز به وقت کافی برای انجام دادن آن‌ها داشته‌اید.
می‌توان به فعالیت‌های هنری از جمله نقاشی ، خطاطی و…… پرداخت و فرزندان را نیز به همکاری و مشارکت تشویق کرد.
می‌توان فیلم‌های آموزنده تماشا کرد و این زمان فرصت بسیار خوبی برای کتاب خواندن و کتاب درمانی است.
از فعالیت‌های دیگر ورزش‌های مناسب در خانه و فعالیت‌های جسمانی و حرکاتی است. همچنین مدیتیشن کمک کننده است و باعث آرامش ذهن می‌شود.
کمک به یکدیگر در کارهای منزل نیز کارگشا می‌باشد، خصوصاً برای آقایان زمان مناسبی فراهم آمده تا ارتباط خود با فرزندان را بیشتر کرده و فرصت بیشتری برای هم‌نشینی و همدلی با اعضای خانواده را خواهند داشت.و کانون گرم خانواده را گرم تر کنیم
همچنین می‌توان مسابقه خانگی و برنامه‌های سرگرم‌ کننده تدارک دید.
از جمله راهکارهای پیشنهادی دیگر، کمک بزرگ‌ترها برای تدریس و رفع اشکال دانش‌آموزان فامیل به صورت مجازی و همچنین صله رحم مجازی از طریق استفاده از ارتباطات و شبکه های اجتماعی ، تصویری با اقوام می‌باشد. استفاده از خاطرات و تجربیات پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها در فضای مجازی راه دیگری است.
دیدگاه مثبتی به وقایع داشته باشید و اگر نکات بهداشتی را رعایت کنید این ویروس به شما منتقل نخواهد شد.
زندگی سالم،تغذیه مناسب ، خواب کافی و فعالیت بدنی داشته باشید و به طور منظم وعده غذایی مقوی مصرف نمایید.
با دوستانی که اعتماد به نفس شما را بالا می‌برند در ارتباط باشید، تقویت معنوی، و توسل به اهل بیت علیهم السلام، تلاوت قرآن کریم ،یکی دیگه از راههای مقابله با این ویروس کروناست و همچنین می‌توانید از طریق تلفن با اعضای دیگر خانواده و دوستان خود در ارتباط باشید.
در نهایت روال عادی زندگی را پیش گیرید و احساس عدم اطمینان را مدیریت کنید. و انشالله و با یاری خداوند متعال این بحران هم به پایان خواهد رسید و دوباره شادی و نشاط را در خانواده گرمتر خواهد شد .
در آخر برای شما عزیزان آرزوی سلامتی و شادکامی را از خداوند رحمان خواستارم.

دکتر علی جمیاری _ روانشناس بالینی

/.انتهای پیام

نظر شما چیه؟

تذكر: نظرات حاوی توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمی شوند