آخرین خبرها از تحولات میدانی کانون مقاومت افغانستان/ جزئیات درگیری های سنگین نیروهای «احمد مسعود» و عناصر «طالبان» در استان پنجشیر

0

به گزارش امید لرستان، همه نگاه ها در افغانستان بحران زده به استان «پنجشیر» دوخته شده، جایی که «احمد مسعود» و نیروهای تحت فرمانش گزینه دفاع را انتخاب کرده اند و حاضر به پذیرش شروط طالبان نشده اند.

در حال حاضر، «پنجشیر» در شمال شرق افغانستان تنها منطقه‌ای به شمار می‌آید که در تصرف طالبان نیست و در روزهای گذشته درگیری ها در این استان با شکست مذاکراتی افزایش یافته است.

در پنجشیر، سران قبایل، بزرگان و احمد مسعود و هزاران تن از نیروهای وفادار به وی تصمیم به مقاومت گرفته‌اند و در مقابل طالبان هم حملات را شدیدتر کرده و در همین راستا چندین کاروان نظامی را به سمت این استان اعزام کرده است.
3249742 | آخرین خبرها از تحولات میدانی کانون مقاومت افغانستان/ جزئیات درگیری های سنگین نیروهای «احمد مسعود» و عناصر «طالبان» در استان پنجشیر | امید لرستان

براساس آخرین اطلاعات به دست آمده، طالبان حملاتی را از سمت مناطق «ده صلاح و اندراب» در جنوب استان «بغلان» به سمت بخش «پل حصار» ترتیب دادند و در تلاش هستند این منطقه را به تصرف دربیاورند.

اگر نیروهای طالبان بتوانند بخش «پل حصار» را به سیطره درآورند به مناطق شمالی استان پنجشیر از جمله «حصه اول و بازارک» نزدیک خواهند شد و راه را برای نفوذ به این نقاط که در کنترل نیروهای احمد مسعود هستند باز می‌کنند.

به گفته منابع میدانی، نیروهای احمد مسعود در این محور مقاومت کرده‌اند و با دفع حملات موفق شده‌اند نیروهای طالبان را به سمت مناطق «ده صلاح و اندراب» عقب برانند و از پیشروی آنان جلوگیری کنند.

در حال حاضر، درگیری ها میان نیروهای احمد مسعود و طالبان در حدفاصل مناطق «ده صلاح و اندراب» و شمال منطقه «پل حصار» ادامه دارد و باید منتظر ماند و دید کدام یکی از طرفین می‌توانند در این محور دست برتر را داشته باشند.

از محور شمال شرق استان پنجشیر خبر می رسد، نیروهای طالبان حملات سنگینی را از سمت جنوب استان تخار ترتیب داده‌اند و با عقب راندن نیروهای احمد مسعود در این جبهه موفق شدند بخش «پریان» را به تصرف دربیاورند.

در محور جنوبی استان پنجشیر هم نیروهای طالبان عملیاتی را از مناطق مرزی کوه سراج و گلبهار (هم مرز با شمال استان کاپیسا) به سمت منطقه «تاواخ» انجام دادند که با مقاومت نیروهای احمد مسعود مواجه شدند.

آخرین خبرها از تحولات میدانی کانون مقاومت افغانستان/ جزئیات درگیری های سنگین نیروهای «احمد مسعود» و عناصر «طالبان» در استان پنجشیر

روند تحولات میدانی نشان می دهد طالبان با انجام حملات از چند محور تلاش می کند فشار را به احمد مسعود و نیروهای تحت فرمانش برای تسلیم شدن در استان پنجشیر چند برابر کند و همزمان نیروها و تجهیزات جدیدی را برای آغاز عملیات گسترده اعزام کرده است.

با وجود تلاش های همه جانبه طالبان برای تصرف «پنجشیر»، احمد مسعود و امرالله صالح در این استان گروه های منسجمی را برای مقاومت و دفع حملات تشکیل داده اند و در صورت موفقیت به الگویی برای سایر مناطق افغانستان تبدیل می شوند.

طالبان به شدت تلاش می کند قدرت را در افغانستان به طور کامل قبضه کند و معادلات را در پنجشیر به سود خود تغییر دهد چرا که خوب می داند اگر در برابر احمد مسعود به نتیجه ای نرسد باید در آینده با گروه های جدید دیگری در مناطق مختلف وارد درگیری شود و همین مسئله این گروه را به هراس انداخته است.

به گزارش مشرق، پنجشیر در شمال شرق افغانستان در دره ای کم عرض اما صعب العبور واقع شده و نیروهای احمد مسعود در این استان که کانون مقاومت علیه شوروی و طالبان در جنگ های قبلی بوده تجربه زیادی برای نبرد دارند و همین موضوع کار را برای نیروهای طالبان سخت تر خواهد کرد.

/.انتهای پیام

نظر شما چیه؟

تذكر: نظرات حاوی توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمی شوند