۲ هزار و ۶۳۱نفر از اماکن تاریخی لرستان بازدید کردند

0

اسکندر فلاح وند روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به بازدید از قلعه فلک الافلاک اظهار داشت: تا زمانی که وضعیت شهر خرم آباد زرد یا آبی باشد، بازدید از قلعه فلک‌الافلاک خرم آباد صورت می گیرد.

وی افزود: وضعیت فروش بلیت بازدید از قلعه فلک‌الافلاک با توجه به اینکه فروش بلیت به صورت الکترونیک انجام می گیرد، تا پایان امروز هشت سانس در روز و هر سانس ۱۵۰ نفر فروش بلیت داشته ایم و بعد از آن به صورت الکترونیکی مسدود می‌شود، ولی با رایزنی‌هایی که با اداره کل موزه ها انجام گرفته از دوم فروردین هشت سانس و هر سانس هزار بلیت قابل فروش می باشد.

فلاح وند افزود: یعنی در واقع هر روز تا ۸ هزار بلیت نفر در قلعه فلک الافلاک به فروش می رسد در صورتی که مسافر باشد.

بیش از پنج هزار اثر تاریخی در لرستان وجود دارد که تاکنون از این مجموع حدود ۲ هزار و ۵۰۰ مورد در فهرست آثارملی به ثبت رسیده است.

قلعه فلک الافلاک بر بلندای تپه ای باستانی در مرکز شهر خرم آباد واقع شده که در منابع تاریخی مکتوب با نام های متفاوت دژ شاپورخواست، سابرخاست، دزبر، قلعه خرم آباد و فلک الافلاک شناخته شده و از یادگارهای شهر کهن شاپورخواست است که بنای اولیه آن را به زمان شاپور اول ساسانی در قرن سوم میلادی نسبت می دهند.

وسعت تقریبی این بنا حدود پنج هزار و ۳۰۰ متر مربع شامل هشت برج، ۲ صحن و ۳۰۰ جان پناه بوده که ارتفاع بلندترین دیوار تا سطح تپه ۲۳ متر و از سنگ، آجر، خشت، ملات، گچ و آهک ساخته شده است.

/.انتهای پیام

نظر شما چیه؟

تذكر: نظرات حاوی توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمی شوند