۲ هزار زندانی لرستانی مشمول عفو رهبری شدند

0

محمد رزم با اشاره به اینکه با استفاده از ظرفیت شورای حل اختلاف تعداد ۹۹ فقره پرونده قتل عمدی در سطح استان لرستان منجر به صلح و سازش شد، گفت: با بهره‌گیری از ظرفیت عفو معیاری مقام معظم رهبری و با برنامه‌ریزی انجام شده و فعالیت کارگروه مربوطه تعداد ۲۰۴۲ نفر مشمول بخشنامه ابلاغی قرار گرفته است.


حمد رزم، رئیس‌کل دادگستری استان لرستان، امروز، ۲۰ فروردین‌ماه در برنامه ویدئو‌کنفرانس با حضور رئیس و اعضای شورای عالی قوه قضائیه گفت: در سال گذشته در مجموع تعداد ۳۷۲ هزار و ۲۷۶ فقره پرونده به دادگستری استان لرستان وارد و ۳۷۷ هزار و ۶۰۵ فققره مختومه شده است یعنی علاوه بر مختومه کردن صددرصدی پرونده‌های وارده تعداد پنج هزار و ۳۲۹ فقره از موجودی ابتدای سال نیز کسر شده و این تعداد عملکرد مثبت دادگستری استان بوده است.

وی افزود: موجودی ابتدای مدیریت بیش از ۸۲ هزار فقره بوده و اکنون به ۳۶ هزار فقره در پایان سال گذشته رسیده است و علاوه بر مختومه کردن تعداد یک میلیون و ۳۱۵ هزار فقره از پرونده‌های ورودی طی سه سال اخیر، تعداد هزار ۴۶ هزار فقره معادل ۵۶ درصد از موجودی اولیه کاهش پیدا کرده است.

رئیس کل دادگستری لرستان، مانده موجودی امروز این مجموعه را ۳۶ هزار فقره عنوان و تصریح کرد: تعداد ۱۲ هزار و ۹۷۵ فقره معادل ۳۶ درصد، پرونده‌های اجرای احکام حقوقی و کیفری است و قبلاً رأی نهایی آن‌ها صادر شده و تعداد ۲۳ هزار و ۳۸۷ فقره معادل ۶۴ درصد این پرونده‌ها مربوط به موجودی محاکم قضایی در ۲۵۱ شعبه است که باید تعیین تکلیف شود و موجودی هر شعبه در ۲۳ حوزه قضایی ما به‌طور میانگین ۹۳ فقره پرونده است.

رزم افزود: براساس آخرین گزارش ارزیابی آمار عملکرد دادگستری‌های سراسر کشور که در اسفندماه اخیر توسط معاونت راهبردی قوه قضائیه اعلام شده است، دادگستری کل استان در شش شاخص مؤثر در شناسایی وضعیت عملکرد دادگستری‌های کشور حائز رتبه دوم شد و تنها دو امتیاز با دادگستری کل استان فارس که حائز رتبه اول شده است فاصله دارد.

وی با بیان اینکه نرخ رسیدگی استان در سال گذشته معادل ۱۰۲ درصد بوده و ابلاغ الکترونیک از ۶۲ درصد به ۹۵ درصد رسیده است، اظهار کرد: دادرسی الکترونیک ۸۴ درصد است و با انجام دادرسی‌های الکترونیک از اعزام ۸۴ درصد از زندانیان به محاکم قضایی جلوگیری به عمل آمده است.

رئیس‌کل دادگستری و شورای قضایی استان لرستان گفت: طی سه سال اخیر ۸۷ فقره احکام قطعی قصاص نفس و اعدام به مرحله اجرا درآمده و در مقابل هم با استفاده از ظرفیت شورای حل اختلاف تعداد ۹۹ فقره پرونده قتل عمدی در سطح استان منجر به صلح و سازش شده است و با استفاده از ظرفیت عفو معیاری مقام معظم رهبری و با برنامه‌ریزی انجام شده و فعالیت کارگروه مربوطه تعداد دو هزار و ۴۲ نفر مشمول بخشنامه ابلاغی قرار گرفته است.

رزم با یادآوری اینکه در راستای حمایت و تأمین امنیت سرمایه‌گذاری و کمک به تولید و نیز کمک به تحقق شعار سال مقام معظم رهبری در سه سال اخیر در مجموع از تعداد ۱۸۷ کارخانه و واحد تولیدی توسط مدیران و مسئولین دادگستری استان بازدید شده است، اضافه کرد: چندین واحد تولیدی از جمله عظیم خودرو، صدر فولاد و سامان کاشی که موضوع عظیم خودرو مرتب مورد مکاتبه و تأکید ریاست معظم قوه قضاییه بوده است، در سال گذشته احیاء شده است.

وی افزود: همچنین در راستای احیای حقوق عامه بیش از دو هزار دستور توسط دادستان مرکز و سایر دادستان‌های استان به مدیران دستگاه‌های اجرایی صادر و ریز موارد آن‌ها به اداره‌کل هماهنگی امور استان‌ها ارسال شده است. در این مدت با متعرضین به اراضی ملی برخورد قاطع به عمل آمده و در سال گذشته نیز سه هزار و ۵۳۵ هکتار از اراضی ملی و منابع طبیعی در سطح استان لرستان رفع تصرف شده است./ایکنا

/.انتهای پیام

نظر شما چیه؟

تذكر: نظرات حاوی توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمی شوند