۱۱ تن گیاه دارویی در مناطق عشایری لرستان برداشت شد

0

مدیرکل امور عشایر لرستان گفت: امسال ۱۷ هکتار از اراضی کشاورزی در مناطق عشایری استان زیرکشت گیاهان دارویی رفته بود که ۱۱ تن محصول از این سطح تولید شد.

به گزارش امید لرستان، سید ضیا موسوی نیا  اظهار داشت: کاشت گیاهان دارویی چند ساله با سازگاری در شرایط دیم، جایگزین محصولات آبدوست و گام موثری درکاهش مصرف آب بخصوص در مناطق خشک و نیمه خشک است.

وی با بیان اینکه کشاورزی گیاهان دارویی عامل مهمی در تغییر شرایط اقتصادی و ایجاد اشتغال برای عشایر محسوب می شود گفت: امسال یک طرح تحقیقاتی بامرکز جهاد دانشگاهی لرستان در راستای توسعه کشت گیاهان دارویی تحت عنوان “بررسی قابلیت کشت و سازگاری برخی گیاهان دارویی در شرایط دیم و بخصوص اراضی کم بازده” در سه منطقه عشایری شهرستان های خرم آباد، کوهدشت و نورآباد اجرا شد و بر اساس نتایج و تحقیقات بعمل آمده کشت گونه های گیاهی در این مناطق سازگار بود.

وی اظهار داشت: امسال در این راستا ۴۹۰ میلیون تومان تسهیلات بانکی به ۲۷ نفر از عشایر متقاضی کشت گیاهان دارویی در شهرستان های الیگودرز، خرم آباد، بروجرد، کوهدشت و نورآباد پرداخت شده است.

موسوی نیا ادامه داد: گیاهان دارویی کاشته شده شامل زعفران، به لیمو، گل محمدی، آویشن، نعنا فلفلی، گل نرگس و موسیر در سطح ۱۷ هکتار مناطق عشایری بود که محصول تولیدی با بازاریابی مناسب دربازارهای داخلی به طور کامل به فروش رسیده است.

وی همچنین گفت: پنج دوره کلاس آموزشی در شهرستان های فوق با آموزش ۸۰ نفر از عشایر استان درخصوص شیوه کاشت، داشت و برداشت، فرآوری و بازاریابی گیاهان دارویی توسط اعضای هیات علمی دانشگاه لرستان برگزار شد.

جمعیت عشایر لرستان حدود ۸۴ هزار نفر است.

ایرنا

/.انتهای پیام

نظر شما چیه؟

تذكر: نظرات حاوی توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمی شوند