بازخوانی‌مصوبات‌سفر دولت‌به‌لرستان

۱۰ درصد پیشرفت در ۸ سال/ رؤیای بزرگ‌ترین طرح صنعتی محقق می‌شود؟

0

پروژه‌ای که در هشت سال دولت قبل تنها ۱۰ درصد پیشرفت داشته حالا به دولت سیزدهم به ارث رسیده است تا بزرگ‌ترین طرح صنعتی مرکز لرستان برای تکمیل چشم به مصوبات سفر یازدهم داشته باشد.

به گزارش امید لرستان، اجرای طرح‌های بزرگ صنعتی و اقتصادی در استان‌هایی مانند لرستان که متأسفانه از قطار توسعه کشور جا مانده‌اند، می‌تواند بخشی از مسائل و مشکلات آنها را حل کند، خیلی دور نیست، سال‌هایی که مرکز لرستان کارخانه‌های بزرگی مانند «پارسیلون»، «ماشین سازی»، «چرم و پوست»، «یخچال سازی»، «صدر فولاد» و…… را داشت و مردم به خصوص قشر جوان و تحصیل کرده آن، در این واحدهای صنعتی مشغول به کار و فعالیت بودند.

متأسفانه طی سال‌های گذشته این واحدهای صنعتی در استان به دلایل مختلف مالی، عدم سرمایه در گردش، بدهی‌های مالیاتی، تأمین اجتماعی و… رو به تعطیلی رفتند و تعداد زیادی از افراد مشغول به کار در آن واحدها بیکار شدند.

سرابی به نام «لاستیک‌سازی» خرم‌آباد/ کُلنگی که بر زمین ماند!

تعطیلی این واحدهای صنعتی و اقتصادی از یک طرف و نیمه تمام باقی ماندن طرح‌های جدید صنعتی از سوی دیگر، موجب شده که لرستان همواره در صدر جدول بیکاری کشور قرار بگیرد، موضوعی که می‌طلبد رفع آن از سوی دولت سیزدهم و رئیس جمهوری مورد توجه قرار بگیرد.

بزرگ‌ترین پروژه صنعتی لرستان چشم انتظار اقدام دولت سیزدهم

در این میان، لاستیک‌سازی خرم‌آباد یکی دیگر از پروژه‌های نیمه‌تمام شهر خرم‌آباد در حوزه صنعت محسوب می‌شود، طرحی که می‌توانست در صورت اجرا و تکمیل زمینه ایجاد اشتغال خوبی برای جوانان مرکز لرستان فراهم آورد.

نام پروژه لاستیک سازی
سال شروع پروژه ۱۳۹۳
عمر پروژه ۸ سال
میزان پیشرفت فیزیکی ۱۰ درصد
محل احداث خرم آباد
کاربری و اهمیت پروژه ظرفیت تولید ۶۰۰ هزار حلقه لاستیک و اشتغالزایی حدود ۱۲۰۰ نفر
چرایی تأخیر در اتمام پروژه عدم پای کار بودن بخش خصوصی و سرمایه گذار، تأمین نشدن تسهیلات لازم
دستگاه‌های مسئول برای پیگیری اتمام پروژه سازمان صنعت، معدن و تجارت
کل اعتبار هزینه شده برای پروژه تا کنون ۴۰ میلیارد تومان

 

این در حالی است که از «لاستیک‌سازی» و هزار شغلی که قرار بود برای لرستانی‌ها ایجاد کند امروز تنها یک خاطره دورمانده است؛ رؤیایی که در سال ۹۳ در جریان سفر رئیس‌جمهوری به لرستان با عنوان «بزرگ‌ترین پروژه صنعتی» لرستان در اذهان جوانان بیکار این استان نقش بست.

سرابی به نام «لاستیک‌سازی» خرم‌آباد/ کُلنگی که بر زمین ماند!

لاستیک سازی خرم آباد، قرار بود ۳۶ ماهه تمام شود که امروز با گذشت ۸ سال در قالب یک زمین خالی در کوهپایه‌های خرم‌آباد به چشم می‌خورد و حالا چشم انتظار تدبیر دولت سیزدهم برای تکمیل است.

قرار گیری «لاستیک‌سازی» در بین ۱۲ طرح کلیدی لرستان برای اجرا

بهزاد منصوری رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان در گفت و گویی با تاکید بر اینکه مباحث مربوط به سفر رئیس جمهور در حوزه صنعت و معدن در چند بخش تفکیک شده است که هر کدام از آنها می‌تواند متناسب با جایگاه خودش پیگیری شود اظهار داشت: در مجموع ۳۶ مصوبه در این سفر برای لرستان در نظر گرفته شد.

وی گفت: این مصوبات با ویژگی‌ها و ابعاد خاص درج در مصوبات، توافق‌های وزارتخانه‌ای و حوزه‌های مربوطه بوده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان افزود: بخشی از اینها عمرانی، بخشی پرداخت تسهیلات و برخی دیگر پیگیری‌های حوزه‌های اثر گذار مانند قضائی، سازمان‌های وابسته به مجموعه وزارت خانه مانند «ایمیدرو» و… هستند.

۱۰ درصد پیشرفت در ۸ سال/ رؤیای بزرگ‌ترین طرح صنعتی محقق می‌شود؟

منصوری در ادامه با اشاره به پروژه لاستیک سازی خرم آباد بیان داشت: این پروژه در بین ۱۲ طرح کلیدی استان برای اجرا قرار گرفته است.

وی تاکید کرد: ماهیت این طرح‌ها از جمله لاستیک سازی، گرفتاری‌های مالی است و در قالب آنها رفع این مشکلات مورد تاکید قرار گرفته است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان با بیان اینکه کل اعتباری که برای راه اندازی خط اول این کارخانه نیاز بوده حدود ۱۸۰ میلیارد تومان بوده است گفت: طبق اعلام و پیگیری‌هایی که قبلاً هم داشته‌ایم، خود سهامداران نزدیک به ۸۰ تا ۱۰۰ میلیارد تومان آن را تأمین می‌کنند و ما بقی آن نیز در قالب تسهیلات باید تأمین شود.

منصوری تاکید کرد: بانک روی طرح توجیهی این کارخانه در حال فعالیت است.

هشدار نماینده مردم به سرمایه گذار برای فعال شدن پروژه

پیش از این مهرداد ویسکرمی نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی با اشاره به پیگیری برای راه‌اندازی این کارخانه در مرکز لرستان، اظهار داشت: بانک صنعت و معدن و «ایدرو» در این رابطه به تعهدات خود عمل نکرده‌اند.

وی با اشاره به عدم پرداخت تسهیلات به این کارخانه اظهار داشت: سرمایه‌گذار هم آن‌طور که باید پای‌کار نیست.

سرابی به نام «لاستیک‌سازی» خرم‌آباد/ کُلنگی که بر زمین ماند!

نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه به هیئت‌مدیره این کارخانه در جلسه‌ای در تهران اعلام کردم که یا خلع ید، یا شروع به کار می‌کنید افزود: در حال حاضر نصب سوله سالن تولید محدود کارخانه لاستیک‌سازی خرم‌آباد در دستور کار قرارگرفته است.

ویسکرمی تأکید کرد: پیش‌ازاین نیز در تاریخ ۲۸ تیرماه امسال، اولین تجهیزات ساخت سالن فاز نخست لاستیک‌سازی در راستای ساخت اولین فاز لاستیک‌سازی به ظرفیت ۶۰۰ هزار حلقه لاستیک در سال، به محل شهرک صنعتی شماره سه وارد شده بود.

مهر

/.انتهای پیام

نظر شما چیه؟

تذكر: نظرات حاوی توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمی شوند