گامی اساسی برای احیای تالاب‌های لرستان

0

مدیرکل حفاظت از محیط‌زیست لرستان از گامی اساسی برای احیای تالاب‌های استان خبر داد.


علی سالاروند امروز یازدهم فروردین‌ماه در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه در استان لرستان ۱۴ تالاب وجود دارد، اظهار کرد: این تالاب‌ها شامل تالاب‌های ۱۱ گانه پلدختر، «بیشه دالان» بروجرد، «تنور در» دورود و «خروسان» شهرستان ازنا هستند.

وی با تأکید بر اینکه اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست استان طی یک سال گذشته پیگیری مباحث مربوط به احیای تالاب‌های استان بوده است، افزود: طرح‌های حفاظت از زیست‌بوم‌های تالابی استان در حال طی مراحل تصویب در کمیسیون‌هایی امور زیربنایی و شورای برنامه‌ریزی استان است که متأسفانه طی سال‌های گذشته مغفول مانده بود.

مدیرکل حفاظت از محیط‌زیست لرستان با تأکید بر اینکه هدف ما این است که در این رابطه هم‌نظر همه دستگاه‌های اجرایی و مرتبط اخذ شود و هم انتفاع مردم در تالاب‌ها دیده شود، بیان کرد: در این راستا نظر مردم و جوامع بومی و محلی از سوی مشاور محیط‌زیست استان اخذشده است و منتظر نظر دستگاه‌های اجرایی عضو کمیسیون امور زیربنایی استان در این خصوص هستیم.

سالاروند تصریح کرد: مشاور تلاش کرده که ابتدا ارزش‌های تالاب‌ها را برای مردم تبیین کند و سپس تلاش کرده که مشاغل جایگزین را برای مردم ارائه و تبیین کند تا به ارزش‌های تالاب‌ها بیشتر پی ببرند.

وی نمونه موفق در این رابطه را روستای کپر جودکی بروجرد دانست به‌طوری‌که مطالبه مردم در حال حاضر حفاظت از تالاب‌ بیشه دالان بروجرد است چون به ارزش جذب اکوتوریسم و انتفاع بالا در این زمینه پی برده‌اند.

مدیرکل حفاظت از محیط‌زیست لرستان با اشاره به استقبال و بازدید گردشگران داخلی و خارجی از روستای کپر جودکی بروجرد گفت: از مزایای این امر ایجاد اشتغال، فروش صنایع‌دستی مردم منطقه، ایجاد بوم گردی‌ها و امکانات لازم در این رابطه بوده، به‌طوری‌که درآمد مردم از رونق گردشگری چند برابر برنج‌کاری در این منطقه و تالاب‌ها است.

 

سالاروند با اشاره به پیگیری برای ثبت تالاب‌های لرستان در رامسر سایت، عنوان کرد: متأسفانه طی هفت تا هشت سال گذشته یک سری نواقص در این رابطه وجود داشته که رفع نشده و این بحث ابتر مانده بود، در این راستا با تلاش و پیگیری صورت گرفته از طریق دفتر امور تالاب‌های سازمان محیط‌زیست درصدد رفع نقص‌ها هستیم تا تالاب‌های استان در «رامسر سایت» ثبت شوند.

 

وی تأکید کرد: اولویت ما ثبت این تالاب‌ها و حتی دریاچه گهر و غار ماهی کور در رامسر سایت است تا بتوانیم در این رابطه از کمک‌های بین‌المللی استفاده کنیم.

مدیرکل حفاظت از محیط‌زیست لرستان با اشاره به اینکه تالاب گوری بلمک که در دهه ۸۰ با ایجاد زهکش دچار تقریباً خشک شده و به مردم واگذار شده است و مقدار کمی از آب تالاب باقی‌مانده، مابقی تالاب‌ها در شرایط بهتری قرار دارند، افزود: در رابطه با این تالاب نیز در حال رایزنی با مردم هستیم تا بتوانیم این مشکل را حل و با همکاری خود مردم دوباره تالاب را احیا کنیم، همچنین انتفاع مردم در این رابطه نیز تحقق پیدا کند.

سالاروند اظهار کرد: در قسمت‌های محدودی از تالاب بیشه دالان در گذشته زهکش‌هایی ایجاد شده که خوشبختانه با دستور دادستان و کمک قابل تقدیر فرماندار محترم شهرستان بروجرد این زهکش‌ها نیز پُر می‌شوند و آب تالاب پایدارتر خواهد شد و مقدار بیشتری از سال در تالاب آب وجود خواهد داشت.

وی در رابطه با تالاب تنور در دورود نیز، بیان کرد: در دهه ۸۰ یک سری گلخانه و مزارع پرورش ماهی در این منطقه ایجاد شده که بعضی مواقع این مراکز برای عرصه آبی تالاب مشکل ایجاد می‌کنند که با مکاتبات صورت گرفته از طریق سازمان محیط‌زیست، به دنبال هم احیای تالاب و هم تحقق انتفاع مردم در این منطقه هستیم.

مدیرکل حفاظت از محیط‌زیست لرستان گفت: با همت مردم و مسئولین امیدواریم بتوانیم تالاب‌های استان را به جایگاه واقعی خود برسانیم و این اکوسیستم‌های ارزشمند را حفظ و احیاء کنیم و در کنوانسیون رامسر ثبت کنیم و نهایتاً این مواهب و امانات الهی را به نسل‌های بعد برسانیم./ایسنا

/.انتهای پیام

نظر شما چیه؟

تذكر: نظرات حاوی توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمی شوند