کمین خشکسالی و دلالان برای یاقوت لرستان/ چوب حراج بر پیکره انارستان ۳۵۰ ساله سیاو

0

 به گزارش امید لرستان ، در قلب منطقه “سیاب” کوهدشت دریایی سبز و سرخ وجود دارد که کناره‌های رودخانه سیاو را در برگرفته است. این دریا، بزرگ‌ترین انارستان متمرکز کشور محسوب می‌شود که عمری به درازای ۳۵۰ سال دارد.

انارستانی با مرغوب‌ترین انارهای کشور، به‌طوری‌که کیفیت و مرغوبیت آن کم‌نظیر است و البته ارگانیک بودن آن‌ها، فرصتی برای صادرات فراهم کرده است اما متاسفانه یاقوت‌های لرستانی در بازارهای جهانی، نامی از این دیار بر خود ندارند و نبود صنایع بسته‌بندی، تبدیلی و فرآوری برای آن‌ها، علت اصلی این معضل است.

نبود برند و صنایع تبدیلی باعث شده که دلالان بر پیکر انار لرستان چوب حراج بزنند و چون دیگر محصولات این دیار، به نام و کام دیگر استان‌ها روانه بازارهای بین‌المللی شود.

انارستان تنگ سیاب به عنوان یک ظرفیت، تقویت شود

در همین خصوص صیداحمد مرادی، مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی لرستان اظهار کرد: کوهدشت دارای ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های خوبی برای سرمایه‌گذاری است.

وی از جمله این پتانسیل‌ها به واحد بسته بندی پای مرغ اشاره کرد و گفت: این طرح یکی از افتخارات ما محسوب می‌شود که تولید آن را صادر می‌کنند.

مرادی بیان کرد: اگر بتوانیم این فرصت‌ها را به کار تبدیل و فرصت‌سوزی نکنیم کشت و صنعت خوبی در کوهدشت ایجاد می‌شود.
مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی لرستان با بیان اینکه تابحال ۳۰ مجوز صنایع تبدیلی و فرآوری محصولات کشاورزی در این شهرستان صادر شده است، افزود: در تنگ سیاب یک ظرفیت و فرصت ایجاد شده که باید تقویت شود.

وی با اشاره به صدور ۱۰ مجوز سردخانه در کوهدشت نیز اضافه کرد: از بانک‌ها انتظار می‌رود که به جای مانع تراشی حمایت کنند و باعث ترویج و توسعه طرح‌های کشاورزی ازجمله باغات شوند.

انارستان سیاب، می‌تواند قطب ارزشمند اقتصادی و گردشگری باشد

در این رابطه چنگیز ابراهیمی، قائم مقام رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با بیان اینکه تنگه سیاب یکی از ظرفیت‌های خوب استان است، گفت: این انارستان از جمله باغ‌های خوب متمرکز در کشور محسوب می‌شود که می‌تواند در رونق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی منطقه نقش بسزایی داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه هر ساله این باغ‌ها به دلایل مختلفی خسارت می‌بینند و باید برای این موضوع فکری اساسی شود.

ابراهیمی با اشاره به اینکه مباحث آبخیزداری این منطقه کاملا مشخص هستند و باید به صورت اختصاصی مصوب شود که روی آن‌ها کار کنند، ادامه داد: این مهم باید در کوتاه‌مدت محقق شود چراکه می‌تواند قطب ارزشمند اقتصادی و گردشگری باشد.

حمایت از طرح‌های صنایع تبدیلی با اولویت انار

در این راستا اسفندیار حسنی‌مقدم، رئیس سازمان جهادکشاورزی لرستان بیان کرد: امسال خشک‌ترین سال طی یک قرن اخیر را تجربه خواهیم کرد.

وی با تاکید بر لزوم کاهش ضایعات محصولات کشاورزی و دامی اظهار کرد: این موضوع باید در دستور کار قرار گیرد چراکه قابل توجیه نیست تولیدات ما دچار فساد شده و از دسترس مصرف کننده خارج شوند.

حسنی‌مقدم توسعه صنایع تبدیلی، تکمیلی و بسته‌بندی را از مهم‌ترین اهداف سازمان عنوان کرد و گفت: این مهم باید با قدرت هر چه بیشتر پیگیری شود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی لرستان با بیان اینکه شهرستان کوهدشت نسبت به سایر مناطق استان از خشکسالی‌ها آسیب بیشتری دیده است و باید در اعتبارات تامین شده برای جبران این پدیده بهتر دیده شود، ادامه داد: در بحث صنایع تبدیلی، تکمیلی، بسته‌بندی و بازاریابی با اولویت انار، هر کسی متقاضی باشد به وی مجوز داده و مورد حمایت قرار می‌دهیم.

امید می‌رود با توجه هر چه بیشتر به بزرگترین انارستان کشور، رونق اقتصادی در منطقه شکل گرفته و در آینده‌ای نزدیک شاهد ایجاد صنایع جانبی و زنجیره سرد در منطقه باشیم تا کام لرستانی‌ها با دسترنج‌شان شیرین شود.

منبع:فارس

/.انتهای پیام

نظر شما چیه؟

تذكر: نظرات حاوی توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمی شوند