مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان:

کاشت برنج در دورود موجب از بین رفتن منابع آب زیر زمینی شده است

0

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان گفت: کاشت برنج در دورود موجب از بین رفتن منابع آب زیر زمینی در این شهرستان شده است.

به گزارش امید لرستان، داریوش حسن نژاد در دیدار با امام جمعه دورود ضمن ارائه گزارشی از منابع آبی لرستان، اظهار داشت: خشکسالی سال گذشته باعث افت سطح منابع آب زیر زمینی به خصوص دشت «سیلاخور» و دورود شده است و برداشت‌های غیر مجاز از آب‌های زیر زمینی و موتور تلمبه‌های غیر مجاز سبب تشدید بحران منابع آب شده است.

وی افزود: حجم گسترده‌ای از تخلف در حفر چاه غیر مجاز و برداشت‌های غیر مجاز در استان انجام شده و از آنجا که صیانت از منابع آب و خاک وظیفه اصلی هر فرد ایرانی در پاسداشت از خون شهدا است، بنابراین برای جلوگیری از افت منابع آب زیر زمینی باید تدابیر ویژه اندیشیده شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان افزود: کشت برنج به ویژه در شهرستان دورود باعث از بین رفتن منابع آب زیر زمینی شده و لازم است با متخلفان برخورد جدی شود.

حسن نژاد تصریح کرد: ائمه جمعه و جماعات می‌توانند نقش بسیار مؤثری در فرهنگ سازی و اطلاع رسانی به آحاد مردم بویژه کشاورزان داشته باشند.

حجت الاسلام حسینی نوری نیز در این دیدار اظهار داشت: باید فرهنگ آبی و سواد آبی در سطح استان گسترش یابد تا از اسراف آب در زمینه شرب و کشاورزی جلوگیری شود.

وی گفت: جهاد کشاورزی فرهنگ الگوی کشت را اصلاح و محصولات کم آب بر را جایگزین محصولاتی مانند برنج و سیب زمینی کرده و از تک محصولی جلوگیری و بر اجاره زمین کشاورزی نظارت جدی شود.

امام جمعه دورود تاکید کرد: شبکه آبیاری زهکشی سد «مروک» توسط آب منطقه‌ای تکمیل و رهاسازی آب سد با برنامه انجام شود.

حجت الاسلام حسینی نوری تصریح کردند: جلسه توجیهی برای آگاهی کشاورزان دورود با استفاده از تجربیات کارشناسان آب منطقه‌ای برگزار و از ظرفیت ائمه جمعه و جماعات استان در این زمینه استفاده شود.

/.انتهای پیام

نظر شما چیه؟

تذكر: نظرات حاوی توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمی شوند