کارخانه صدر فولاد خرم‌آباد در انتظار اجرای تعهدات سرمایه‌گذار

0

کارخانه صدر فولاد خرم‌آباد که یکی از واحدهای موفق صنعت لرستان به شمار می رفت در سال ۹۶ تعطیل شد و سردی کوره‌های آن زندگی ۱۸۰ تا ۲۰۰ کارگری را در برگرفت که همچنان در انتظار گرمای دوباره کوره ها و زندگی خود هستند.

این کارخانه در زمان فعالیت سالانه ۶۰۰ هزار تن تولید داشت و در برهه ای که گفته می شد قرار است این میزان تولید  ۲.۵ برابر شود نه ‌تنها وعده توسعه کارخانه محقق نشد بلکه مسایلی همچون بدهی های بانکی و کاهش تولید، موجب تعطیلی کارخانه شد و دست کارگران از سفره های جمع و جور کارگری هم کوتاه شد.

در حالیکه علل تعطیلی صدر فولاد از زبان مسوولان، مشکلات و بدهی بانکی و ناتوانی سرمایه گذار عنوان می شد همزمان یکی از اصلی ترین دلایل رکود در این کارخانه توسط مدیران و هیات مدیره آن، نبود سرمایه در گردش کافی عنوان شد.

گرچه جلسات پر تب و تاب ماه های اولیه مسوولان پس از تعطیلی کارخانه امیدی در دل ها روشن کرد اما در نهایت، صدر فولاد با انبوهی از مشکلات از یاد رفت و در عمل کار نتیجه بخش و مفیدی برای راه اندازی دوباره کارخانه صورت نگرفت.

در این مدت مسوولان بازیدهای مختلفی داشتند و با توجه به سخنان سرمایه گذار و اختیارات خود وعده های متفاوتی را برای راه اندازی صدر فولاد داشتند و سال ۱۴۰۰ چندین بار وعده راه اندازی این کارخانه توسط مسوولان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی به مردم نویده داده شد.

نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی شهریور ماه پارسال در خصوص وضعیت کارخانه صدر فولاد اعلام کرد: سرویس و راه‌اندازی ( اورهال) ماشین آلات و خط تولید کارخانه راکد آن به صورت آزمایشی آغاز شده است.

به گفته “مهرداد ویسکرمی” به دنبال جلسه‌ای که ۲۰ مردادماه سال گذشته در تهران برگزار و تعهداتی که سرمایه گذاران جدید داده بودند، اورهال کارخانه آغاز شده است و مقرر شد ظرف حداکثر سه ماه، تعمیرات و بروزرسانی تجهیزات آن انجام شود.

ویسکرمی در آن زمان تصریح کرد مقرر شده است فعالیت شرکت در ۲ نوبت کاری آغاز و میلگرد ۱۲ و ۱۸ به مدت ۱۵ روز تولید شود ضمن اینکه در مدت بروزرسانی تجهیزات، نیروها نیز آموزش لازم را خواهند دید، همچنین برنامه مالک جدید فولاد این است که تا ۴.۵ میلیون تن تولید در قسمت ذوب کارخانه داشته باشند که با این اوصاف بیش از ۲ هزار نفر اشتغال مستقیم ایجاد خواهد شد.

اما همان زمان معاون وقت هماهنگی امور اقتصادی استانداری لرستان در خصوص آخرین تحولات کارخانه صدور فولاد به خبرنگار ایرنا گفت سرمایه گذار قبلی این واحد تولیدی تاکنون خلع ید نشده و همچنان نسبت به راه اندازی کارخانه وعده می دهد اما اقدام چندانی انجام نداده است.

استاندار لرستان هم پنجم دی ماه پارسال حدود یک ماه پس از سفر استانی آیت الله رییسی به استان در حاشیه جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان اظهار کرد: مشکلات شرکت صدر فولاد به صورت ویژه مورد بررسی قرار گرفته و با توجه به تمهیدات قبلی در جلسات گذشته و رفع مشکل برق و گاز، موضوع انسداد حساب های بانکی این شرکت نیز بزودی برطرف می شود.

به گفته فرهاد زیویار شرکت صدر فولاد بدهی‌هایی به سازمان مالیاتی، بانک های ملی، ملت، تجارت، کشاورزی و سپه دارد که با همکاری بانک‌ها ، بدهکاری این شرکت در حد اختیارات ستاد تسهیل، استمهال شد و قرار است در سال آینده، تقسیط بدهی انجام شود.

این در حالی است که رییس سازمان صنعت ، معدن و تجارت لرستان در جدیدترین اظهارات خود بدون تعیین زمان راه اندازی دوباره این کارخانه گفت که ۱۶۸ چک برگشتی این کارخانه امهال شده است.

کمک دولت به صدر فولاد با ۶۰۰ میلیارد تومان بدهی و انبوه چک های برگشتی 

به گفته بهمن جعفری، صدر فولاد سال ۹۶ به دلیل بدهی معوق بانکی، بیمه تامین اجتماعی و مالیات تعطیل شد و طی این سال ها بارها در دستورکار  جلسات مختلف بررسی شده است.

وی با بیان اینکه اسفند ۱۴۰۰ جلسه تعیین تکلیف این واحد تولیدی به طور ویژه برگزار شد ادامه داد: مشکلات عدیده این واحد از جمله ۶۰۰ میلیارد تومان بدهی به بانک، مالیات، تامین اجتماعی و دستگاه های خدمات رسان، شرایط را تا حدودی سخت کرده بود که در گام اول، ۱۶۸ چک برگشتی مالکان قبلی این واحد در راستای اجرای مصویات ستاد تسهیل، رفع سوء و در نهایت به مدت یک سال ملغی شد.

وی همچنین تامین برق را از دیگر مشکلات این واحد تولیدی عنوان کرد و ادامه داد: با توجه به تاکید رییس جمهور بر راه اندازی واحدهای تعطیل استان و با اقدامات انجام شده، قرارداد تامین برق صدر فولاد به صورت دائم با برق منطقه ای باختر در حال انعقاد است.

جعفری با بیان اینکه صدر فولاد، اردیبهشت سال ۱۴۰۰ به تملک مالک جدید درآمد تصریح کرد: بدهی برق صدر فولاد، یک میلیارد تومان بوده است که ۳۶۰ میلیون تومان آن پارسال پرداخت شد و امسال نیز ۵۰۰ میلیون تومان واریز شد تا عقد قرارداد برق، نهایی شود.

وی بیان کرد: با توجه به اظهارات سرمایه گذار مبنی بر ضرورت تامین برق مورد نیاز، اقدامات لازم صورت گرفته است تا برق این مجموعه طی یک هفته آینده وصل شود و پس از آن سرمایه گذار نسبت به تامین مواد اولیه اقدام می کند.

رفع مشکلات بانکی و فراهم شدن زمینه پرداخت تسهیلات

رییس صمت لرستان افزود: بعد از پنج سال تعطیلی، مالک جدید اقدامات خود را برای تعمیرات و بازسازی اساسی شروع کرد و برخی از تجهیزات، کابل‌های برق و تاسیسات تا اسفند ۱۴۰۰ تامین و تعمیر شد همچنین نوسازی خط تولید واحد مورد بازدید مسوولان مختلف استان و سازمان صمت  قرار گرفته است.

وی گفت: مسدود بودن حساب های شرکت به دلیل بدهی، مانع پرداخت تسهیلات بود که با توجه به پیگیری های انجام شده برای صدر فولاد، مقرر شد ۷.۵ درصد مانده بدهی این کارخانه واریز تا زمینه دریافت مجدد تسهیلات برای آن فراهم شود.

جعفری اضافه کرد: در حال حاضر حساب شرکت صدر فولاد باز و زمینه انتقال حساب در قالب حواله های درون بانکی فراهم است و اکنون که کمک های لازم به این واحد صورت گرفته به سرمایه گذار مهلت داده شده است تعهدات خود را در راستای راه اندازی انجام دهد تا زمینه اشتغال دوباره ۲۰۰ نفر فراهم شود.

هرچند جعفری این بار به مدت زمان مهلت این سرمایه گذار برای راه اندازی اشاره نکرد و در خصوص زمان تقریبی احیا سخنی نگفت اما به نظر می رسد با توجه به اقدامات دولت و کمک های صورت گرفته به سرمایه گذار، راه اندازی صدر فولاد نزدیک است.

/.انتهای پیام

منبع ایرنا
نظر شما چیه؟

تذكر: نظرات حاوی توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمی شوند