پیشکشی مرگ ؛ هدیه آمریکایی‌ها به ایرانیان

0

سراج24-امید فعال؛ با گذشت قریب به یکسال از آغاز پاندمی کرونا، این ویروس جان میلیون‌ها انسان را گرفته و کشورهای مختلف جهان را درگیر خود ساخته است؛ کووید۱۹ توانسته از دورترین نقطه شرقی کره زمین تا غرب آن را مشغول خود کند و زیر ساخت‌های درمانی کشورها را به چالش بکشد.

ایران نیز از جمله کشورهای تحت تأثیر این ویروس است و به نقل از سخنگوی وزارت بهداشت، بر اساس آمارها(۲۰ دی ۱۳۹۹)، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۲۸۰ هزار و ۴۳۸ نفر رسیده و مجموع جان باختگان ۵۶ هزار و ۱۰۰ نفر است.

سازمان جهانی بهداشت «who» بارها به توانایی ایران در زمینه کنترل این ویروس اذعان کرده و تاکنون نیز ۳۰۰ شهید مدافع سلامت در این راه جان خود را از دست داده‌اند.

این زحمات کادر درمان در حالی صورت گرفته که ایران تحریم‌های ظالمانه دارویی توسط آمریکا را سپری می‌کند؛ دکتر نمکی وزیر بهداشت در این باره معتقد است: «ظلمی که در این چند سال به واسطه انواع تحریم‌های ظالمانه آمریکا بر مردم ایران رفته پس از واقعه کربلا بی‌نظیر است».

در حال حاضر نزدیک به ۷۰۰ نفر مبتلا به بیماری «پروانه‌ای» در کشور شناسایی شده‌اند و پانسمان ویژه این بیماران که داروی حمایتی اصلی آنها محسوب می‌شود که به دلیل تحریم‌های ظالمانه آمریکا وارد کشور نمی‌شود و نرسیدن پانسمان‌ها و کمبود پانسمان «میپلکس» به‌دلیل تحریم‌های آمریکا مرگ آوای دو ساله کودک اهوازی را رقم زد.

این تحریم‌ها تا آنجایی ادامه پیدا کرد «چند میلیون ماسک خریداری شده» ایران از بریتانیا تحویل داده نشده است و ایران تنها در میدان مبارزه با ویروس کووید۱۹رها شد؛ اکنون که این کشور با تکیه بر دانش خود توانست در زمینه تولید کیت تشخیص کرونا، تولید ماسک‌های استاندار، دستگاه تنفس مصنوعی(ونتیلاتور) و واکسن ایرانی کرونا موقف عمل کند، آمریکا مدعی شد که قرار است ۱۵۰ هزار دوز واکسن کرونا شرکت فایزر به‌صورت اهدایی به این کشور داده شود.

به نقل از گاردین، طبق گزارشی در ماه دسامبر، مارک میدوز رئیس کارکنان کاخ سفید در یک تماس تلفنی به رئیس سازمان غذا و دارو گفته واکسن فایزر را تأیید کند یا آماده استعفا شود.

کدام عقل سلیم می‌پذیرد کسانی که حتی داروهای بیماران سرطانی و خاص را تحریم کرده‌اند، بدون غرض، انبوه واکسن کرونا برای کشورمان پیشکش بفرستند؟

آمریکایی که حتی مانع از ارسال واکسن آنفلوآنزا به ایران می‌شود، چطور امکان‌پذیر است که سلامت ایرانیان برایش حائز اهمیت باشد. به نقل از روابط عمومی سازمان حلال احمر ایران، تهیه ۲ میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا بر عهده این سازمان است که متأسفانه بانک شهر که بانک واسط ارزی برای تهیه واکسن بود از سمت دولت آمریکا تحریم شد و واکسن‌ها به دست هلال احمر نرسید.

تاکنون واکسن اهدایی آمریکایی، جان انسان‌های مختلفی را گرفته و همسر پزشک آمریکایی که چند روز قبل شوهرش را از دست داد بود در صفحه فیس‌بوکش تاکید کرد او به دلیل تزریق واکسن فایزر جان خود را از دست داد.

رسوایی‌های پی‌در‌پی شرکت‌های داروسازی آمریکایی نشان داده است که کشورهای توسعه نیافته از جمله کشورهای آفریقایی، به آزمایشگاه‌های آمریکایی‌ها تبدیل شده‌اند.

برای نمونه، می‌توان به ماجرای آزمایش واکسن «مننژیت» در کشور «نیجریه» در سال ۱۹۹۶ میلادی اشاره کرد؛ در آن زمان بیماری مننژیت در نیجریه شایع شده بود؛ شرکت داروسازی «فایزر» که مرکز اصلی آن در آفریقا مستقر است، بدون اینکه رضایت و حتی آگاهی کودکان نیجریه‌ای و والدین آن‌ها را به دست بیاورند، تست واکسن خود را بر روی آنها در ایالت «کانو» نیجریه، انجام داد.

بسیاری از کودکان در جریان این آزمایش آسیب دیدند؛ شرکت فایزر در نهایت سال ۲۰۰۹ میلادی از سوی دادگاه محکوم به پرداخت خسارت به خانواده کودکانی شد که در جریان این فاجعه جان باختند.

عقیم‌سازی ساکنان آفریقا نیز، بدون اطلاع آن‌ها و در قالب تزریق واکسن، دارو درمانی یا حتی عمل‌های جراحی به بهانه بهبود بیماری‌های دیگر آن ها، صورت می‌گرفت.

حال انتخاب خودمان است که می‌توانیم به موش‌های آزمایشگاهی دشمن‌دیرینه‌مان تبدیل شویم یا با تکیه بر توان داخلی و خودباوری، با تزریق واکسن ایرانی ویروس کرونا، شاهد موفقیت کشورمان در مهار این ویروس باشیم.

/.انتهای پیام

نظر شما چیه؟

تذكر: نظرات حاوی توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمی شوند