پروژه لاستیک‌سازی خرم‌آباد تنها به چرخ وعده‌ها می‌چرخد!

0

به گزارش امید  لرستان، از کارخانه لاستیک‌سازی خرم‌آباد به‌عنوان پروژه‌ای یاد می‌شود که در صورت بهره‌برداری، بیش از یک‌هزار فرصت شغلی ایجاد می‌کند و قرار بود بهمن ۹۷ به بهره‌برداری برسد اما در حال حاضر که فقط روی کاغذ می‌تواند به بهره‌برداری برسد.

این کارخانه در شهرک صنعتی شماره «۳» خرم‌آباد قرار دارد

محمد شریعت‌مداری که در زمان کلنگ‌زنی معاون اجرایی رئیس جمهور بود، سپس وزیر صنعت شد و در حال حاضر نیز وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی است و بارها قول رفع مشکلات این پروژه را داده اما در عمل اتفاق خاصی رخ نداده است.

شریعت‌مداری اسفند ۹۷ نیز در جریان سفر خود به لرستان در خصوص این پروژه گفت: در وزارت تعاون هم دنبال کارخانه لاستیک‌سازی خرم‌آباد خواهم بود که البته از مسئولیت‌های شرکت ایمیدرو با مشارکت بخش خصوصی است.

وی تاکید کرده بود: قدم‌های اولیه خوبی برای احداث این کارخانه برداشته شده اما روند اجرایی پروژه به دلیل تغییرات نرخ ارز کند است.

ایجاد بیش از ۱۳۰۰ فرصت شغلی

قدرت‌اله ولدی، رئیس وقت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان لرستان خرداد ۹۴ در حاشیه کلنگ‌زنی این کارخانه گفته بود: با احداث کارخانه لاستیک‌سازی خرم‌آباد ۱۳۴۴ فرصت شغلی مستقیم ایجاد می‌شود و مدت زمان اجرای این کارخانه ۳۶ ماه است.

وی با بیان اینکه کارخانه لاستیک‌سازی خرم‌آباد در زمینی به مساحت ۵۰ هکتار احداث می‌شود، اضافه کرد: ۱۳۲ میلیون یورو اعتبار ارزی برای احداث این کارخانه درنظر گرفته شده و ۲۲۳۱ میلیارد اعتبار ریالی برای اجرای این پروژه پیش‌بینی شده است.

این پروژه توسط مهندسان چینی احداث می‌شود!

هوشنگ بازوند، استاندار پیشین لرستان دی ماه ۹۴ تاکید کرده بود: یکی از کارخانجات لاستیک‌سازی که احداث آن نهایی شده، لاستیک‌سازی خرم‌آباد است و تحت هیچ شرایطی نباید نگران تسهیلات صندوق توسعه ملی به این پروژه باشیم.

وی با تأکید بر اینکه موقعیت زمین منطقه ویژه اقتصادی برای احداث این کارخانه مناسب است، یادآور شد: قرار است این کارخانه توسط تیمی از مهندسان چینی احداث شود و این جای خرسندی دارد، چراکه چینی‌ها بزرگترین کارخانجات لاستیک‌سازی دنیا را طراحی کرده‌اند.

بازوند یادآور شد: این کارخانه اولین پروژه از لحاظ صنعتی بوده که دولت در لرستان ایجاد کرده و مردم استان توقع دارند که با شتاب بیشتری به انجام برسد.

استاندار لرستان اضافه کرده بود: قرار است وزیر صنعت، معدن و تجارت جلسه‌ای را برای نهایی کردن پروژه‌های عمرانی تشکیل دهد که قطعاً یکی از آنها، لاستیک‌سازی خرم‌آباد است.

نه از مهندسان چینی خبری است و نه از احداث کارخانه و برخلاف صحبت‌های استاندار پیشین هنوز هم نگرانیم و اتفاقاً باید نگران باشیم چون خبرهای خوبی از این پروژه به گوش نمی‌رسد.

زیرساخت‌های پروژه آماده است

بختیار رازانی، مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی لرستان اردیبهشت ۹۶ گفته بود: “فاز اول کارخانه لاستیک‌سازی خرم‌آباد باید در سال ۹۷ به بهره‌برداری برسد. ” اما این وعده محقق نشد و تازه نیمه دوم سال ۹۸ زمین پروژه واگذار شد!

رازانی در خصوص آخرین وضعیت زیرساخت‌های این پروژه به ایسنا گفت: از نظر شرکت شهرک‌ها تمام زیرساخت‌های این پروژه فراهم است و مشکلی برای آغاز به کار ندارد.

وی ادامه داد: متاسفانه در حال حاضر نرخ تسهیلات بین سرمایه‌گذار و بانک عامل مهمترین مشکل پروژه بوده و به همین علت، کار متوقف شده است.

بازهم وعده افتتاح در سال ۹۷

محمد بیرانوندی، نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی در مجلس یازدهم اردیبهشت ۹۶ گفته بود: پروژه کارخانه لاستیک‌سازی خرم‌آباداین پروژه در دولت یازدهم کلنگ‌زنی شد و در شهرک صنعتی شماره «۳» خرم‌آباد قرار دارد و قابلیت بیش از یک هزار نفر اشتغالزایی دارد.

وی یادآور شد: سرمایه‌گذاری این پروژه ۱۱۰۰ میلیارد تومان است و به احتمال زیاد سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.

در حالی سه سال از صحبت‌های بیرانوندی سپری شده که پروژه هنوز آغاز به‌کار نکرده است!

اخذ مصوبه تسهیلات ارزی در سال ۹۷

محمدحسین جناب، مدیرکل دفتر جذب و سرمایه‌گذاری استانداری لرستان بهمن ۹۷ درباره آخرین وضعیت کارخانه لاستیک‌سازی به ایسنا گفته بود: مصوبه تسهیلات ارزی برای این پروژه را از بانک صنعت و معدن گرفته‌ایم و ۲۰۷ میلیون دلار تسهیلات ارزی پرداخت خواهد شد و اگر مشکلی رخ ندهد تا اوایل سال آینده وارد فاز اجرایی نصب تجهیزات می‌شود.

وی ادامه داد: البته به علت وجود تحریم‌ها، خرید تکنولوژی کمی سخت است که امیدواریم مشکل خاصی نداشته باشد. شرکتی که در این پروژه سرمایه‌گذاری کرده، مجموعه خوبی بوده و از روندی که در حال طی شدن است راضی هستیم و زیرساخت‌ها از جمله آب، گاز، برق و… آماده هستند و مشکلی ندارد.

این‌بار وعده وزیر راه و شهرسازی!

محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی که بهمن ۹۸ به خرم‌آباد سفر کرده بود پس از جلسه ستاد اقتصاد مقاوتی با اشاره به پروژه لاستیک سازی خرم‌آباد گفته بود: با توجه به تماس‌هایی که در داخل جلسه انجام گرفت، مشکلات ارز برطرف شده است.

وی ادامه داد: در داخل جلسه با مدیر عامل بانک صنعت و معدن ارتباط برقرار کردم.  پیگیری‌های استاندار نیز موثر واقع شده و اعلام کردند که مانعی بر سر راه آن نیست که در نهایت به مسئولان استان گفتم شروع به احداث کارخانه کنند و سرعت داده شود.

 با توجه به شرایط بعید به نظر می‌رسد که چرخ پروژه لاستیک‌سازی خرم‌آباد حالاها حالاها به حرکت درآید و فقط می‌توانیم منتظر وعده‌های بعدی باشیم.

 

*مهران مریدی

/.انتهای پیام

نظر شما چیه؟

تذكر: نظرات حاوی توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمی شوند