نقطه زنی یک روحانی وظیفه شناس/نماینده ولی فقیه؛ پدیده زشت ورود نیروهای سفارشی به شهرداری‌ها تکرار نشود.

0

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با بیان اینکه شهرداری و اعضای شورای شهر به تعهدات خود به مردم عمل کنند، گفت:

به گزارش امید لرستان، حجت الاسلام سید احمد رضا شاهرخی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه خرم آباد در سخنانی با سفارش همگان به کسب توشه برای سفر طولانی که در آن ملاقات با خداوند و حضور در روز محشر است، روزی که قیامت است و صدا به صدا نمی‌رسد اظهار داشت: به دستور خداوند، در روز محشر با ورود حضرت فاطمه (س) همه صداهای روز محشر به احترام ایشان می‌خوابد، در این راستا خود و همه شما نمازگزاران را برای کسب آمادگی در این روز فرا می‌خوانم.

تقوا برای مسئولان نیاز لازم‌تر و ضروری‌تری است

وی با بیان اینکه دست همه ما به چادر حضرت فاطمه (س) در روز محشر است، اما همه اینها موکول به این است که ما واجبات را انجام دهیم و از محرمات پرهیز کنیم گفت: کسانی که در نظام اسلامی مسئولیت‌های مهم بر عهده دارند در این رابطه باید توجه بیشتری داشته باشند چرا که به واسطه این مسئولیت‌هایی که دارند از موقعیت ویژه و ممتازی برخوردار می‌شوند و برای چنین کسانی، تقوای سیاسی، تقوای اقتصادی و تقوا در مسائل فرهنگی نخستین شرط است.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان بیان داشت: کسی که در مناصب حاکمیتی قرار گرفته است باید از مصادیق متقین باشد، تقوای ثابت و پایدار در تار و پود و جانش رسوخ کرده باشد، در کامل‌ترین و عالی‌ترین درجه تقوا باشد، کسانی که در مناصب حکومتی هستند چون دنیای یک استان، شهر، امور دنیوی یک بخش، یک محله، یک کشور به آنها سپرده است باید در عالی‌ترین و کامل‌ترین درجه تقوا باشند.

حجت الاسلام شاهرخی تصریح کرد: علاوه بر توانایی و دانایی در انجام وظایف و خدمت گزاری که انجام می‌دهند همیشه محاسبه خداوند را در نظر داشته باشند، تقوا مورد نیاز ضروری همه ما هست اما کسانی که در مناصب حکومتی هستند و یا به واسطه مسئولیتی که دارند از موقعیت ویژه ای برخوردار هستند، تقوا برای آنها لازم‌تر است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ایام فاطمیه، حماسه ۹ دی، شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، ارتحال آیت الله مصباح یزدی عنوان کرد: در مناسبت‌های هفته قبل و پیش رو در باب این مناسبت‌ها سخن گفتم، روز پنج شنبه در جمع مردم دورود و بزرگداشت ۹ دی، سخنانی را در باب حماسه ۹ دی، شهادت حاج قاسم سلیمانی، ارتحال علامه مصباح یزدی، ایام فاطمیه سخن گفتم.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان افزود: آنچه که این مناسبت‌ها را به هم پیوند می‌زند همان هوشمندی، بصیرت و عالم به زمان بودن است، این بزرگان همه در مکتب نبوی، علوی و فاطمی پرورش یافته‌اند.

ضرورت پیگیری برای گرفتن سهم لرستان از بودجه ۱۴۰۱

حجت الاسلام شاهرخی با اشاره به اینکه بودجه سال ۱۴۰۱ از سوی هیئت دولت به مجلس شورای اسلامی تحویل شده است، در راستای توسعه متوازن و بسط عدالت اجتماعی به خصوص در استان‌های کمتر توسعه یافته مانند لرستان که از زیرساخت‌های لازم و کافی برخوردار نیست، باید لرستان در بودجه ۱۴۰۱ مورد ملاحظه قرار بگیرد گفت: طبق نقل بعضی‌ها بودجه‌ای برای لرستان اعلام شده که می‌تواند مفید و ارزشمند باشد اما آنچه در سال ۱۴۰۰ مشاهد کردیم همین وضعیت موجود است که شما می‌دانید و داوری آن را به شما مردم واگذار می‌کنم.

وی ادامه داد: نیاز است که نمایندگان مجلس شورای اسلامی استان لرستان و مدیران اجرایی استان در این ایام با تعاون و همکاری در جهت اختصاص اعتباراتی که بتواند استان لرستان را به سمت تحول سوق بدهد، تلاش مضاعف و شبانه روزی داشته باشند و مصوبات سفر ریاست جمهوری به لرستان را در بودجه سنواتی ملاحظه کنند.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با تاکید بر توجه به بخشی از کارکنان که حقوق ثابتی دارند و حقوق آنها کفایت زندگی آنها نمی‌کند گفت: عدالت اجتماعی اقتضا می‌کند در بودجه امسال توجه خاصی به این قشر از حقوق بگیران شود، البته این پیشنهادی است باید روی آن کار کارشناسی انجام گیرد.

حجت الاسلام شاهرخی افزود: پیشنهاد می‌شود آن گروه از حقوق بگیران که مجموع حقوق و دریافتی آنها چندین برابر افرادی است که حقوقشان پایین است، درصدی به حقوقشان اضافه نشود تا این فاصله بین حقوق‌ها کاهش پیدا کند، در وضعیت فعلی فاصله حقوق‌ها فراوان است، شرکت‌های دولتی، محلی برای پرداخت و دریافت حقوق‌های غیر متعارف شده و لازم است برخی از حقوق‌ها به مدت چندین سال ثابت و برخی از حقوق‌ها افزایش یابند تا این فاصله کم است.

معلمان خواسته‌های خود را از طریق نمایندگان منتخب خود دنبال کنند

وی تصریح کرد: حقیقتاً نظامی که به عنوان نظام هماهنگ پرداخت از آن یاد می‌شود، نامی بدون معنا است، در همین راستا حیات، زندگی و موفقیت فرد و جامعه مرهون تلاش کسانی است که در عرصه تعلیم، تربیت و ادب تلاش می‌کنند، خود چون شمع می‌سوزند و به جامعه روشنایی می‌بخشند، اینها معلمان گرامی و شریفی هستند که در مقابل همه آنها تکریم می‌کنیم.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان ادامه داد: معلمان گرامی هم اکنون خود پرورش یافته نسل قبلی هستند، معلمی هنر است و هر کسی دانایی و توانایی برای ایفای این هنر را ندارد، در این راستا هر چه بتوان از امور معیشتی این گرامیان کاست، امری خدا پسند دانه است.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با تاکید بر اینکه البته دولت سیزدهم باید همه کشور را اداره کند، هم بدهکاری و تعهدات دولت قبلی را پرداخت کند و هم وضعیت موجود را اداره کند گفت: مانند پدر یک خانواده که هم باید بدهکاری‌های یک خانواده را بپردازد و هم باید بتواند وضعیت موجود را حفظ کند.

حجت الاسلام شاهرخی بیان داشت: قطعاً دولت هر کاری که بتواند در تکریم معلمان انجام دهد، را انجام خواهد داد، این قشر فرهیخته توجه دارند که در وضعیت فعلی دولت قادر نیست همه مشکلات انبوه و متراکمی که در طول سالیان متمادی انباشته شده را در زمان کوتاهی برطرف کند، نمایندگانی از معلمان هم با مجلس شورای اسلامی و هم با دولت در حال مذاکره هستند از این رو شایسته است معلمان گرامی خواسته‌های خود را از طریق نمایندگان منتخب خود دنبال کنند.

وی تاکید کرد: بدخواهان بدانند که طلایه داران تعلیم، تربیت، فرهنگ و ادب به شیوه سالم امور خود را دنبال خواهند کرد و چیزی از این قشر برجسته و فرهیخته نصیب دشمنان نخواهد شد.

شهرداری و اعضای شورای شهر به تعهدات خود عمل کنند

نماینده ولی‌فقیه در لرستان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به موضوع عمران شهری و امور فرهنگی در مرکز استان و دیگر شهرهای لرستان عنوان کرد: در این رابطه نیازمند بازنگری، اصلاح و تحول هستیم.

حجت الاسلام شاهرخی گفت: حدود ۱۰۰ بار در کانال اطلاع رسانی خود از شهردار، شهرداری، شورای اسلامی شهر، عمران شهری، قطع درختان و… سخن گفته‌ام، بخش مهمی از عمران شهری، فرهنگی و اجتماعی شهر بر عهده شهرداری‌ها و شورای اسلامی شهر است.

وی با بیان اینکه تأمین درآمدها برای شهرداری‌ها و هزینه آنها در عمران شهری و امور فرهنگی، مسئله مهمی است گفت: البته این درآمدها با پرداخت عوارض از سوی مردم و طلب‌های شهرداری‌ها از سازمان‌های دولتی و غیر دولتی مسیر است، اگر مردم عوارض شهرداری را پرداخت نکنند، سازمان‌های دولتی و غیر دولت هم عوارض خود را به شهرداری‌ها پرداخت نکنند، حرمت امامزاده را خود سازمان‌های دولتی نگه داری نکنند وضعیت همین است که ما مشاهده می‌کنیم.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با تاکید بر اینکه انتظار می‌رود که هم مردم و هم سازمان‌های دولتی و غیر دولتی مطالبات شهرداری را پرداخت کنند گفت: از طرف دیگر شورای اسلامی شهر و شهرداری‌ها که متصدی چنین مسئولیتی شده‌اند، آگاهانه به میدان آمده‌اند و می‌دانند که شهرهای ما دارای چنین وضعیت و مشکلاتی هستند، در حقیقت متعهد شدند و تضمین دادند که وضعیت شهر را اصلاح و متحول می‌کنند، این تعهدی است که اعضای شورای اسلامی شهر به مردم داده‌اند.

حجت الاسلام شاهرخی گفت: هم شهرداری‌ها و هم اعضای شورای اسلامی شهرها باید به تعهدات خود عمل کنند، در ایام انتخابات برنامه دادند، مردم، احزاب، گروه‌ها و جریانات سیاسی که اعضای شورای اسلامی شهر منتخب آنها هستند، لیست دادند در جلسات مشترک تعهدات اعضای شورای شهر به مردم داده‌اند را مطالبه کنند، منتظر نمانند روز جمعه ائمه جمعه در شهرهای استان همه مسائل را اینجا بیان کنند، ما بیان می‌کنیم، اما آنهایی که لیست و فهرست در مورد اعضای شورای اسلامی شهر داده‌اند الان نباید در گوشه‌ای بنشینند، باید جلسات کارشناسی، علمی، منطق و فنی بار شهرداری‌ها و اعضای شورای اسلامی شهر برگزار کنند، از نخبگان اجرایی و علمی در استان و بیرون از استان کمک بگیرند تا شهرهای استان ما از این وضعیت خارج شوند.

نیروهای سفارشی و توصیه‌ای به شهرداری‌ها تحمیل نشود

وی گفت: شهرها و مرکز استان به لحاظ زیبایی، بازآفرینی شهری، آسفالت خیابان‌ها، عدم رسیدگی کافی به حاشیه شهرها، فقدان پلاک برای درختان سر به فلک کشیده‌ای که هویت تاریخی ما هستند و هر از چند گاهی قطع می‌شوند، حقوق معوق کارکنان شهرداری و… دارای مشکلات فراوانی هستند، اینها اموری هستند که اعضای شورا و شهرداری‌های مناطق در مرکز استان و دیگر شهرهای استان باید برنامه‌های اساسی و اقدامات علمی، کارشناسی و جهادی در باره آنها داشته باشند.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان افزود: البته همفکری، خرد جمعی، همدلی همه دستگاه‌ها و مردم در پرداخت مطالبات شهرداری‌ها و عوارض از سوی مردم، کمک علمی و فنی دانشگاه‌ها، صاحب نظران فرهنگی و اجتماعی در حوزه و دانشگاه، ارائه طرح و ایده، اقدامات عملی، باید به کمک شهرداری بیاید تا از این وضعیت موجود خارج شویم.

حجت الاسلام شاهرخی گفت: قطعاً معاونت امور عمرانی استانداری می‌توانند حلقه وصلی باشند تا همه دستگاه‌ها پای کار بیایند و شهرهای استان از این وضعیت خارج شوند، مردم انتظار دارند در یک برنامه کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت بدانند چه افق‌هایی در بخش امور عمرانی، فرهنگی، هنری و اجتماعی قرار است در شهرهای استان اتفاق افتد.

وی ادامه داد: البته اولین انتخاب مبارک این باشد که نیروهای سفارشی و توصیه‌ای به شهرداری‌ها تحمیل نشود، اتفاق و پدیده زشتی که در گذشته بوده نباید تکرار شود، سازمان‌های بازرسی و حراستی به دقت در این امر متمرکز شوند.

شهید سلیمانی الگوی بی بدیل برای حرکت جهانی انقلاب اسلامی است

نماینده ولی‌فقیه در لرستان در بخش دیگری از سخنان خود با گرامیداشت یاد شهید حاج قاسم سلیمانی گفت: ایشان در مکتب امام راحل و مقام معظم رهبری آموخت، آموخته‌های خود را به مجاهدان و مدافعان حرم در همه کشور منتقل کرد و طیف‌های مختلفی از محور مقاومت بر گرد ایشان جمع شدند و همه را به لحاظ فکری، عملی و عاطفی به ولی زمان خود متصل کردند.

حجت الاسلام شاهرخی گفت: شهید سلیمانی الگوی بی بدیل برای حرکت جهانی انقلاب اسلامی است، قهرمانی است که مدال مبارزه با تروریست‌های آمریکایی، اسرائیلی و همه هم پیمانان آنها برای همیشه تاریخ به همراه خود دارد، ایشان راه عزت، حق طلبی و مقاومت در مقابل ظلم، زور و جنگ طلبان را به همه آزادگان جهان نشان داد و انتقام خود این شهید عزیز، ابومهدی المهندس، یاران با وفایش و مدافعان حرم را هم رزمانش در میدان عمل گرفته و می‌گیرند.

وی، از حضور مردم لرستان در اجتماع عظیم ۹ دی تشکر کرد و گفت: همچنین از برگزار کنندگان مراسم‌های ایام فاطمیه تقدیر و تشکر می‌کنم و امیدواریم در این ایام شأن و منزلت فاطمی را رعایت کنیم.

مهر

/.انتهای پیام

نظر شما چیه؟

تذكر: نظرات حاوی توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمی شوند