نگرانی از آلودگی‌های کارخانه سیمان دورود؛ آبیاری مزارع با فاضلاب!

0

مدیرکل حفاظت از محیط‌زیست لرستان با اشاره به برخی نگرانی‌ها در رابطه با آلودگی کارخانه سیمان دورود، یکی دیگر از معضلات زیست‌محیطی این شهرستان را آبیاری مزارع با فاضلاب عنوان کرد.

علس سالاروند در سخنانی، اظهار داشت: اختصاص یک روز به نام هوای پاک در تقویم ملی و برگزاری مراسمات مختلف در این هفته نشان از اهمیت این موضوع و نقش آن بر زندگی زیستمندان است که هدف از آن ایجاد حساسیت در بین اقشار مختلف جامعه است.

وی با اشاره به شعار هفته پاک «تحقق هوای پاک، حقوق عامه، اراده ملی»، استفاده از هوای پاک و سالم را حق مسلم تمام شهروندان دانست و عنوان داشت: تحقق این امر در گرو مشارکت عمومی و عزم جدی تمام دستگاه‌ها اجرایی برای دستیابی به هوای پاک و سالم است.

نگرانی از آلودگی‌های کارخانه سیمان دورود

مدیرکل حفاظت از محیط زیست لرستان، گفت: شهرستان دورود به لحاظ محیط زیست طبیعی و جاذبه‌های گردشگری در جایگاه ممتازی قرار دارد ولی در بحث محیط انسانی موضوعاتی همچون نخاله‌های ساختمانی و عدم تصفیه کامل فاضلاب و وجود برخی صنایع آلاینده از معضلات زیست محیطی این شهر به حساب می‌آیند.

سالاروند با اشاره بعضی نگرانی‌ها در خصوص آلودگی کارخانه سیمان دورود اظهار داشت: در جلسه‌ای که با مسئولان این واحد صنعتی در این خصوص برگزار شد بر استفاده از اعتبارات صندوق توسعه ملی برای رفع مشکلات فاز سه این کارخانه تاکید شد و امیدواریم تا ۱۸ ماه آینده مشکل آلایندگی مقطعی این فاز کارخانه به طور کامل رفع شود که این امر منوط به ارائه طرح فیلتراسیون کارآمد از طرف کاخانه سیمان است.

اجازه جاده‌سازی به دریاچه «گهر» را نمی‌دهیم

وی با بیان این موضوع که اجازه هیچ گونه جاده سازی به سمت دریاچه گهر صادر نمی‌شود، گفت: با همکاری معاونت امور عمرانی استانداری و اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری طرح ویژه ای برای ساماندهی دریاچه گهر و استفاده پایدار تر از مواهب این دریاچه در دست برررسی است که در سال آینده اجرایی خواهد شد.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست لرستان، تکمیل پروژه تصفیه خانه شهر دورود را از اولویت‌های این شهر برشمرد و بیان داشت: متأسفانه امکان آبیاری با فاضلاب در بعضی مزارع وجود دارد که باید با تمهیدات ویژه از این امر جلوگیری شود.

سالاروند، تولید و مصرف انرژی‌های پاک، استفاده از سوخت‌های استاندارد، کاهش مصرف انرژی، جلوگیری آتش زدن بقایای گیاهی (کاه وکلش سوزی) مزارع، استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی و به روز کردن ناوگان حمل و نقل را از راه‌های کاهش آلودگی هوا عنوان کرد و گفت: اجرای قوانین در کنار مشارکت‌های مردمی از عوامل مهم دستیابی به هوای پاک است.

مرگ سالانه ۱۲ درصد از مردم دنیا به دلیل آلودگی هوا

وی با اشاره به نقش صنایع در کاهش و یا افزایش آلودگی هوا، گفت: نظارت کاملی بر صنایع استان برای جلوگیری از آلودگی محیط زیست صورت می‌گیرد و به همین منظور یک صنعت متخلف در این حوزه بر اساس حکم مراجع قضائی تا رفع کامل آلایندگی تعطیل شد.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست لرستان، آلودگی هوا را یکی از مهم‌ترین فاکتورهای خطرناک محیطی بر سلامت انسان برشمرد و گفت: بر اساس آمار به طور میانگین ۱۲ درصد از مرگ و میرهای سالیانه در جهان منتسب به آلودگی هوا است و در صورت بی توجهی به این امر مهم قطعاً این روند افزایش خواهد داشت.

/.انتهای پیام

منبع خبرگزاری مهر
نظر شما چیه؟

تذكر: نظرات حاوی توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمی شوند