مشکل حفاظت برای ۲ میلیون هکتار از اراضی ملی لرستان!

0

به گزارش امید لرستان، شیرزاد نجفی اظهار کرد: جزو استان‌های برخوردار به لحاظ جنگل هستیم و بیشترین مساحت جنگلی را بعد از استان فارس داریم.

وی بیان کرد: سرانه جنگل در کشور به ازای هر نفر ۱۷۰۰ متر مربع بوده و در لرستان ۶۹۰۰ متر مربع است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان با اشاره به اینکه یکی از عوامل تهدید جنگل‌های استان حریق است، افزود: عامل آتش‌سوزی در لرستان طبیعی و انسانی است و هم اکنون بیش از ۱۵۰ نقطه بحرانی در استان وجود دارد.

نجفی عنوان کرد: ۲.۱ میلیون هکتار از اراضی ملی استان به علت کمبود نیروی انسانی با مشکل حفاظت مواجه است.

نجفی اظهار کرد:بیشترین حریق جنگل‌های استان در کوهدشت، پلدختر، چگنی، خرم‌آباد و رومشکان رخ می‌دهد که تخمین زده شده که ۸۰ درصد حریق‌ها در این شهرستان‌ها اتفاق می‌افتد.

وی اضافه کرد: به منظور پیشگیری از حریق در این مناطق بحرانی، آتش‌بر احداث کردیم و کشیک شبانه‌روزی در منابع طبیعی استان مستقر است.

نجفی گفت: با تاکید و پیگیری‌های استاندار لرستان یک دستگاه هواپیمای چهارنفره قرار است تا ۱۰۰ساعت عملیات پرواز را انجام دهد و نقاط بحرانی استان را شناسایی و جاهایی که حریق رخ می‌دهد نیروهای لازم را هلی‌برد کند.

وی با بیان اینکه شهروندان لرستانی در هر جایی از استان آتش‌سوزی را مشاهده کردند به منابع طبیعی استان اطلاع دهند، بیان کرد: سامانه تلفن ۱۵۰۴ شبانه‌روزی راه‌اندازی کردیم تا از این طریق یگان حفاظت گزارش‌های مردمی را بررسی کند.

این مسئول تصریح کرد: کمیته حفاظت را با مشارکت مردم در شهرستان‌ها دایر و آمادگی کامل در پیشگیری از حریق را در استان داریم و امیدواریم با مشارکت اکیپ‌های مردم، سمن‌ها و همیاران طبیعت که ۴۰۰۰ نفر هستند بتوانیم حریق‌ها را کاهش دهیم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزی لرستان یادآور شد: امسال بنا داریم ۵۰۰۰ نفر را به عنوان همیار طبیعت جذب کنیم.

 

ایسنا

/.انتهای پیام

نظر شما چیه؟

تذكر: نظرات حاوی توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمی شوند