لرستان قطب تولید ماهیان خاویار می‌شود/تولید ۳۰ هزار تن انواع آبزی

0

به گزارش امید لرستان، کیارش بیرانوند شامگاه چهارشنبه در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: چهار سال برتری شیلات در جشنواره شهید رجایی نشان از مسیر درست شیلات دارد.

وی با بیان اینکه تعداد نیروی انسانی مشغول به کار در شیلات لرستان تا سال ۹۳، کمتر از هشت نفر بوده است، عنوان کرد: عدم وجود ساختمان اداری و فضای مناسب، کمبود تجهیزات اداری و نبود ناوگان حمل‌ونقل از جمله مشکلات این اداره کل بود.

مدیرکل شیلات لرستان با اشاره به اینکه در آن زمان این اداره کل ردیف اعتباری جداگانه‌ای نداشت، عنوان کرد: همه اعتبارات عمرانی و جاری شیلات استان کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان بود.

بیرانوند، اضافه کرد: خوشبختانه با تلاش شبانه‌روزی همکاران اکنون شیلات لرستان یکی از مجموعه‌های پیشرو در کشور است و با اختصاص ردیف اعتباری جداگانه سقف اعتبارات آن در سال گذشته به بیش از ۳۵ میلیارد تومان رسید.

تولید ۳۰ هزار تن انواع آبزیان در لرستان

وی با تاکید بر اینکه در سال ۹۳ کل تولیدات ماهی استان لرستان تنها ۱۶ هزار تن بوده است، تصریح کرد: در آن زمان ۲۵۲ مزرعه پرورش ماهی به علت بیماری «وی‌اچ‌اس» تعطیل شده بود.

مدیرکل شیلات لرستان با اشاره به اینکه سیلاب سال گذشته به ۳۰۰ مزرعه پرورش ماهی در استان خسارت وارد کرد، افزود: بیش از ۷۰ میلیارد تومان تسهیلات ارزان‌قیمت و ۳۵ میلیارد تومان کمک بلاعوض به آبزی‌پروران پرداخت شد.

بیرانوند با بیان اینکه تولیدات انواع آبزیان در استان در سال جاری به ۳۰ هزار تن خواهد رسید، ادامه داد: در حال حاضر ۶۰۰ مزرعه پرورش ماهی در استان وجود دارد که تنها ۳۰ مزرعه تعطیل شده است.

وی، از پرداخت تسهیلات به مزارع پرورش ماهی تعطیل‌شده خبر داد و اظهار داشت: با پرداخت تسهیلات از طریق اعتبارات این مزارع نیز به زودی وارد چرخه تولید خواهند شد تا دیگر مزرعه تعطیل‌شده‌ای در لرستان وجود نداشته باشد.

ظرفیت پرورش ۱۰ هزار تن ماهی در قفس در لرستان

وی با اشاره به ظرفیت ۱۰ هزار تنی لرستان در زمینه پرورش ماهی در قفس، افزود: به طور مثال سد ایوشان دارای ظرفیت دو هزار تن پرورش ماهی در قفس است اما به دلیل تغییر کاربری آن از تأمین آب کشاورزی به آب شرب نمی‌توان از همه ظرفیت موجود استفاده کرد.

مدیرکل شیلات لرستان، اضافه کرد: متأسفانه مشکلاتی با آب و فاضلاب و آب منطقه‌ای استان برای تولید هزار تن ماهی در قفس در سد ایوشان وجود دارد به همین دلیل تولیدات بر اساس ظرفیت موجود نیست.

تقاضای کم لرستان برای ماهیان زینتی

بیرانوند با بیان اینکه ماهیان زینتی یکی از زیرمجموعه‌های آبزی‌پروری است، عنوان کرد: از آنجایی که عرضه تابع تقاضا است متأسفانه در لرستان تقاضای ماهیان زینتی کم است.

وی، ادامه داد: لرستان می‌تواند به یک رقم بالایی از تولید ماهیان زینتی برسد و در این زمینه چندین کارگاه در شهرستان‌های بروجرد، نورآباد و خرم‌آباد راه‌اندازی شده است…

مدیرکل شیلات لرستان با اعلام اینکه تولید ماهیان زینتی در استان به سه میلیون قطعه در سال رسیده است، گفت: ما تابع تقاضا هستیم اگر خریداری نباشد نمی‌توان تولید کرد و ماهیان زینتی روی دست آبزی پرور بماند و ضرر کند، بنابراین اگر تقاضا در استان بالا باشد این صنعت نیز قابل رشد است.

بیرانوند با بیان اینکه در سال‌های آینده تولید ماهیان زینتی به رقم بالایی می‌رسد، تصریح کرد: در استان تقاضایی برای خرید ماهیان زینتی نیست و ما در تلاش ترویج و رواج خرید این نوع ماهی در سطح استان هستیم.

راه‌اندازی بازارچه آبزیان در خرم‌آباد

وی با اشاره به اینکه در سال ۹۳ سرانه مصرف ماهی در استان چهار و دو دهم کیلوگرم بوده است، عنوان کرد: یکی از مشکلات حاد آبزی‌پروری در لرستان مصرف کم ماهی است که با ارائه آموزش‌ها، دوره‌ها و برگزاری جشنواره طبخ غذاهای دریایی سرانه مصرف ماهی در استان به ۸ کیلوگرم در سال رسیده است.

مدیرکل شیلات لرستان، ادامه داد: با تبلیغات انجام شده فروش ماهی در استان افزایش یافته است، به همین دلیل به دنبال ایجاد بازارچه‌هایی هستیم.

بیرانوند با تاکید بر اینکه اداره کل شیلات به تنهایی نمی‌تواند بازارچه آبزیان راه‌اندازی کند، تصریح کرد: شهرداری‌ها، فرمانداران و سرمایه‌گذاران باید به این موضوع ورود کنند.

وی، از راه‌اندازی یکی از بزرگترین بازارچه‌های بزرگ آبزیان کشور در شهرستان خرم‌آباد خبر داد و گفت: رستوران طبخ غذاهای دریایی نیز راه‌اندازی می‌شود تا برای سایر شهرستان‌ها الگو باشد.

واگذاری دو مجتمع پرورش ماهی به بخش خصوصی

مدیرکل شیلات لرستان با اشاره به اینکه دولت اعتبار لازم برای تکمیل پروژه‌های عمرانی و اقتصادی را ندارد، عنوان کرد: پروژه‌ها از طریق ماده ۲۷ به بخش خصوصی واگذار می‌شود و در لرستان نیز دو مجتمع «دوآب» الشتر و مجتمع «چم‌چیت» دورود واگذار شده‌اند.

بیرانوند با تاکید بر اینکه پروسه واگذاری طرح‌ها و پروژه‌ها به سرمایه‌گذاران با نظارت کامل دستگاه‌های مختلف از جمله نماینده قوه قضائیه صورت می‌گیرد، گفت: قبل از دعوت سرمایه‌گذار برای قیمت‌گذاری اهلیت آن سنجیده می‌شود و ما در واگذاری پروژه‌های خود به بخش خصوصی همواره در مسیر قانون گام برداشته و آمادگی پاسخگویی به پرسش‌های دستگاه‌های نظارتی را داریم.

تخصیص ۷۰ میلیارد تسهیلات به مزارع پرورش ماهی سیل‌زده

وی، به خسارت‌های واردشده به بخش آبزی‌پروری استان در سیل اخیر اشاره کرد و افزود: در لرستان هزار و ۶۲۰ تن ماهی تلف و به زیرساخت‌های ۳۰۰ مزرعه نیز خسارت وارد شد.

مدیرکل شیلات لرستان با بیان اینکه دولت به هر تن ماهی ۲۰ میلیون تومان کمک بلاعوض پرداخت کرد، اظهار داشت: بر اساس برآورد و مصوبات سیل استان، برای راه‌اندازی دوباره مزارع پرورش ماهی ۷۰ میلیارد تومان تسهیلات به بانک‌ها معرفی شد.

بیرانوند، افزود: به ازای هر تن ماهی تلف شده ۶۰۰ عدد بچه ماهی بلاعوض نیز در اختیار آبزی پروران قرار گرفت تا مزارع پرورش ماهی به چرخه تولید برگردند.

لرستان به قطب تولید ماهیان خاویار تبدیل می‌شود

وی از پرورش ماهیان خاویار در شهرستان‌های بروجرد، ازنا، پلدختر و دورود خبر داد و عنوان کرد: لرستان به قطب تولید ماهیان خاویار ایران و حتی آسیا تبدیل می‌شود.

مدیرکل شیلات لرستان، عنوان کرد: در سال ۹۳ در لرستان ماهیان خاویار تولید نمی‌شد اما اکنون ظرفیت استان در تولید این نوع ماهی به هزار تن رسیده است.

بیرانوند با بیان اینکه فاز اول مجتمع تولید خاویار در شهرستان پلدختر با ظرفیت ۶۰۰ تن گوشت و ۱۰ تن خاویار در سال افتتاح شد، یادآور شد: زیرساخت‌های فاز دوم آن نیز در سال‌های آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی، اضافه کرد: مطالعات ساخت چندین مجتمع در شهرستان‌های پلدختر، کوهدشت و رومشکان به زودی به پایان می‌رسد که با اجرا شدن این طرح‌ها می‌توان ۲۰ هزار تن ماهیان خاویار در استان تولید کرد.

اشتغال بیش از ۱۴ هزار نفر در مزارع پرورش ماهی لرستان

مدیرکل شیلات لرستان با بیان اینکه برای تولید پنج تن ماهیان سردآبی یک شغل به صورت مستقیم و دو شغل به صورت غیرمستقیم ایجاد می‌شود، اظهار داشت: برای تولید ۳۰ هزار تن ماهی در کارگاه‌ها و مجتمع‌های پرورش ماهی استان حداقل برای ۱۴ هزار و ۵۰۰ نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم شغل ایجاد شده است.

تولید ۶۰ میلیون تخم چشم‌زده در لرستان

بیرانوند در خصوص کیفیت گوشت ماهیان تولیدشده، گفت: مسئولیت برآورد کیفیت گوشت ماهیان بر عهده اداره کل دامپزشکی است و خوشبختانه تاکنون آلودگی که ایجاد مشکل کند به ما اعلام نشده است.

وی با بیان اینکه لرستان پیشگام تکثیر در بچه‌ماهی سردآبی است، افزود: در سال‌های گذشته ایران وابسته به اروپا بود و سالیانه ۴۰۰ میلیون تخم چشم‌زده وارد می‌کرد.

مدیرکل شیلات لرستان، ادامه داد: استان با عقد تفاهم‌نامه انتقال تکنولوژی با کشور فرانسه و آکوئولند توانست تخم چشم‌زده را تولید کند.

بیرانوند، از تولید بیش از ۶۰ میلیون تخم چشم‌زده در لرستان خبر داد و گفت: پیش بینی می‌شود که در استان بتوان بیش از ۱۵۰ میلیون بچه ماهی سردآبی تولید کرد.

وی، تاکید کرد: استان لرستان ظرفیت تولید ۱۰۰ هزار تن انواع ماهی را دارد و در صورت تخصیص اعتبارات کافی می‌توان طی ۱۰ سال آینده به این میزان تولید دست یافت.

مدیرکل شیلات لرستان با بیان اینکه شیلات استان سه سال متوالی در جشنواره شهید رجایی مقام کسب کرده است، افزود: با تلاش همکاران، شیلات لرستان توانست چهار سال متوالی به عنوان دستگاه برتر شیلات‌های کشور انتخاب شود که بی‌شک این نشانی از گام‌های درست شیلات استان در مسیر توسعه است.

/.انتهای پیام

نظر شما چیه؟

تذكر: نظرات حاوی توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمی شوند