فرازی از زندگینامه‌ی شهدای معلم لرستان

0
به گزارش امید لرستان، به مناسبت فرا رسیدن سالروز شهادت حجت الاسلام «مرتضی مطهری» و روز معلم نگاهی گذرا به زندگینامه چند تن از شهدای معلم لرستانی داریم که در ادامه آمده است.

شهید تراب علی آدینه:

شهید «تراب علی آدینه» در روستای «امامزاده قاسم» از توابع شهر «ازنا» در سال 1341 دیده به جهان گشود. پس از طی دوران کودکی وارد مدرسه ی ابتدایی شد و تا کلاس پنجم ابتدایی ادامه داد. با شروع انقلاب اسلامی همانند دیگر اقشار امت اسلامی که از ظلم و جور رژیم شاهنشاهی به تنگ آمده بودند، قیام کرد. با شروع جنگ تحمیلی به خدمت سربازی فراخوانده شد و در سنگر دفاع از میهن سلامی، به مبارزه‌ی خود عینیت بیشتری بخشید. بعد از اتمام دوران سربازی به «ازنا» بازگشت و در آموزش و پرورش مشغول کار شد. سپس به همراه عده‌ی کثیری از غیور مردان «ازنا» راهی جبهه شد و در تاریخ 1365/2/29 در عملیات «حاج عمران» به شهادت رسید.

شهید عبدالرحمن فتح­الهی:

معلم شهید «عبدالرحمن فتح اللهی» در سال 1339 در شهرستان «خرم آباد» متولد شد. تحصیلات ابتدایی و راهنمایی خود را در «خرم آباد» گذراند و دوران دبیرستان را در شهرستان «سلسله» به پایان برد. بعد از اخذ مدرک دیپلم به انجام وظیفه ی سربازی مشغول شد. سپس به عنوان مربی پرورشی به استخدام آموزش و پرورش درآمد و در روستای «آقا کله» تعلیم و تربیت را آغاز نمود. شهید «فتح اللهی» در سال 1362، در عملیات «مجنون» شرکت کرد و در تاریخ 1362/12/13 مفقود شد. بعد از دوازده سال توسط گروه تفحص شهدا کشف و در تاریخ 1374/5/3 در قبرستان «کرت آباد» به خاک سپرده  شد.

شهید ابراهیم اکبری:

شهید  «ابراهیم اکبری» در سال 1340  در شهرستان «الیگودرز» پا به عرصه‌ی وجود گذاشت. خانواده ی مذهبی، محیط مناسب و تربیت صحیح، از او انسانی بزرگ و شرافتمند ساخت. شهید اکبری پس از پایان تحصیلات وارد آموزش و پرورش شد و شروع به فعالیت و خدمت کرد. او فردی مؤمن و مذهبی و مبارز بود که بیشتر وقت خود را در راه خدمت کردن به همنوعان خود صرف می کرد.

شهید اکبری، خدمت در آموزش و پرورش را هم چون عبادت می‌دانست، امام را دوست داشت و سرانجام به پیام امام خمینی (ره) لبیک گفت و به جبهه اعزام و در تاریخ 1365/2/30 در عملیات «حاج عمران»، پس از نبردی بی امان با متجاوزان بعثی، ندای حق را لبیک گفت و جان به جان آفرین تسلیم کرد.

شهیده زهره حق­گو:

شهیده «زهره حق گو » در سال 1345/6/25 در شهر «بروجرد» دیده به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان را در «بروجرد» سپری نمود و در راهپیمائیها و تظاهرات شرکت می کرد. پس از پیروزی انقلاب به استخدام آموزش و پرورش درآمد، تا اینکه در روز1365/11/11 در حمله ی هوایی به شهرستان «بروجرد» به شهادت رسید.

شهید حجت الله سلیمانی:

شهید «حجت الله سلیمانی» در یک خانواده مذهبی در سال 1343 در  روستای «جلگه خلج» از توابع بخش «ملاوی» شهرستان «پلدختر» دیده به جهان گشود. دوران ابتدایی را در همان روستا پشت سر گذاشت. سپس برای ادامه ی تحصیل راهی «پلدختر» شد. در اوج گیری انقلاب اسلامی در تمام تظاهرات و فعالیتهای مذهبی از قبیل پخش اعلامیه و … شرکت می‌کرد و چندین بار مورد تعقیب نیروهای ژاندارمری «پلدختر» قرار گرفت. در سال دوم دبیرستان به ندای پیر جماران لبیک گفته و عازم جبهه های حق علیه باطل در منطقه ی عملیاتی جنوب شد. در عملیات بزرگ «رمضان» شرکت فعال و چشمگیری داشت. سرانجام روز موعود فرا رسید و ایشان به عنوان یکی از شلمچه در تاریخ فرماندهان عملیاتی لشکر در عملیات پیروزمند کربلای ۵ شرکت کرد و در منطقه‌ی شلمچه در 1365/10/26 به درجه‌ی رفیع شهادت نایل گردید.

شهید مهری رسلی:

شهید «مهری رسلی» در سال 1331 در شهرستان «خرم آباد» دیده به جهان گشود. پدر و مادری مذهبی و خانواده ای مذهبی سبب شد از او انسانی متعهد، با تقوی و فداکار ساخته شود. عشق به اهل بیت و مخصوصا بانوی دو عالم حضرت فاطمه زهرا (س) در وجودش موج میزد و ایشان را به عنوان نمونه و الگوی خود انتخاب کرد. شهید رسلی فداکاری و ایثار را از حضرت زهرا (س) و صبر و بردباری و استقامت را از حضرت زینب کبری(س) فرا گرفته بود و درس شهادت را در کلاس مولایش حسین (ع) آموخته بود. شهید رسلی پس از اتمام تحصیلات به استخدام آموزش و پرورش در آمد. معلمی فداکار بود. اوقات شریفش را صرف تعلیم و تربیت فرزندان این مرز و بوم می کرد و تدریس را عین عبادت می دانست و هیچ گاه کم کاری نمی کرد. سر انجام در بمباران شهر خرم‌آباد در تاریخ 1365/11/2به شهادت رسید.

شهید کرم جعفری بهانی:

معلم شهید «کرم جعفری» در سال 1330 در منطقه‌ی «اشترینان» چشم به جهان گشود. ایشان در خانواده ای ساده اما با صفا زندگی می کرد. از خصوصیات اخلاقی ایشان این بود که خیلی صبور و با گذشت بود. خدمت به خلق را دوست داشت و اگر کسی مشکلی داشت بدون هیچ گونه چشمداشتی کار او را انجام می داد. همیشه می‌گفت: « اگر می خواهید محتاج دشمنان اسلام نباشیم، باید خودکفا باشیم».

در سال ۱۳۶۵ به جبهه اعزام شد و در عملیات حاج عمران در تاریخ 30/2/ 65  مفقودالاثر گردید. پیکر مطهر ایشان پس از ۸ سال با تلاش گروه تفحص پیدا و در گلزار شهدای اشترینان، در کنار سایر همرزمان شهیدش به خاک سپرده شد.

شهید محمد طونی:

شهید محمد طونی در سال ۱۳۳۶ در روستای در میان از توابع شهرستان دورود، در یک خانواده ی مذهبی و متدین متولد شد. به علت سکونت برادر بزرگش در شهرستان دورود، دوران تحصیلات خود را در این شهر شروع کرد و موفق به اخذ مدرک دیپلم در رشته ی صنعت شد. در همان سال وارد دانشسرای تربیت معلم بروجرد شد و در رشته ی زبان انگلیسی، مدرک کاردانی خود را گرفت و در سال ۵۶ به خدمت سربازی اعزام شد. همانند بسیاری از همرزمانش، در پادگان محل خدمت، اقدام به تبلیغ علیه رژیم شاهنشاهی کرد و به زندان افتاد. با پیروزی انقلاب از زندان آزاد شد. با شروع جنگ تحمیلی به جبهه رفت و در تاریخ اول مهر 61 به شهادت رسید.

دفاع پرس

/.انتهای پیام

نظر شما چیه؟

تذكر: نظرات حاوی توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمی شوند