فاجعه جمعیتی از ۸ سال دیگر کاملا محسوس می شود/هدف رسیدن به جمعیت ۲۰۰ میلیونی است

0

ه گزارش امید لرستان، صبح پنجشنبه 30 اردیبهشت ماه 1400 همایش ” روز ملی جمعیت” با حضورصاحب نظران این حوزه، پژوهشگران علمی، چهره های فرهنگی، اجتماعی کشور و اصحاب رسانه در سالن اجتماعات بیمارستان فوق تخصصی نجمیه تهران برگزار شد.
آغاز مراسم با قرائتی از آیات الهی و پخش سرود ملی کشورمان همراه شد و پس از آن دکتر سید غلامرضا موسوی رئیس بیمارستان فوق تخصصی نجمیه به ایراد سخن پرداخت.

وی در ابتدای مراسم با عرض خیر مقدم به اساتید، مهمانان حاضرو اشاره به بیانات مقام معظم رهبری پیرامون رشد جمعیت در ایران اظهار کرد: خدا را شاکریم که فرصتی دست داد که به موضوع بسیار مهم و استراتژیک رشد ملی جمعیت که مورد تائید و تاکید فراوان و از مطالبات جدی و به حق مقام معظم رهبری است، پرداخته شود. امید است بنا بر توصیه های رهبر انقلاب موضوع کاهش رشد جمعیت و عوامل موثر و مربوط به این فاجعه ملی به درستی و با حساسیت توسط  بزرگان علمی و ملی کشور مورد آسیب شناسی صورت گیرد و این بیماری و عوامل بیماری زای آن توسط متخصصین و نخبگان متعهد به کشور در جای جای این سرزمین پهناور به شکل عمیق و علمی درمان و پیش گیری گردد و فرهنگ سازی درستی نیز انجام پذیرد که این امر ممکن نیست مگر با حضور صاحبان اندیشه و متخصصین که در جهت انجام کارهای علمی و فکری و نه صرفا شعاری، عواملی چون میل به کم فرزندآوری و بالا رفتن سن ازدواج و موارد مشابه را شناسایی و آسیب شناسی لازم انجام داده و در جهت درمان به موقع و صحیح آن اقدامات لازم صورت گیرد.

رئیس بیمارستان نجمیه در ادامه افزود: به امید آنکه این اقدامات زمینه ساز ظهور حضرت حجت(عج) باشد و ما هم  سهمی هرچند در این امر بزرگ داشته باشیم.  لازم بذکر است در راستای تحقق این اهداف بزرگ و مقدس دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله و به نمایندگی از بیمارستان نجمیه، تلاش در راه اندازی بخش درمان ناباروری و فرهنگ سازی و رفع موانع فرزندآوری را سر لوحه برنامه های خود قرار دهد و تقاضا داریم که این مجموعه ولایت مدار را یاری فرمایید.
دکتر سید غلامرضا موسوی در پایان سخنان خود با خواندن بیاناتی از رهبر نقلاب که 19 آذرماه سال 1392 در دیدار با اعضای شورای عالی فرهنگی بیان شد، گفت: یکی از خطراتی که  وقتی انسان درست به عمق آن فکر می کند مسئله جمعیت است و آن را جدی بگیرید، جمعیت جوان کشور رو به کاهش است و بجایی خواهیم رسید که دیگر علاجی نیست.

در ادامه برنامه نیز از حجت الاسلام و المسلمین دکتر عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی جهت سخنرانی دعوت شد که ایشان این چنین اظهار کرد: تشکر و قدردانی دارم از مقام معظم رهبری که همواره جامه نگری و دور اندیشی و حکمت الهی ایشان منشاء سلامت جامعه ی ایران بوده ورهبری عمیق الهی ایشان در ایران و جهان مثال زدنی است.
در نگاه جمعیت شناسی، الگوی که برجمعیت شناسی حاکم بوده، کنترل جمعیت بوده است و سیاست های کنترل جمعیت در نهاد سازی سیاست های کشورتاثیر گذاشته است وتنها متعلق به کشورما نبوده است بلکه از دل غرب بیرون آمد و سایر نقاط جهان توسعه پیدا کرد.

وی در ادامه گفت: مقام معظم رهبری هوشیارانه و عمیق ضایعه را تشخیص دادند و هدف گذاری جمعیت را که مرحوم امام بنیان کردند، از زبان ایشان جاری شد که هدف رسیدن به جمعیت 200 میلیونی است. این هدف گذاری جمعیتی به لحاظ کمی برای کشور یک سیاست گذاری فرایندی و راهبردی را تعیین می کند.

دکتر عاملی ضمن تشکر از مجلس شورای اسلامی به جهت تصویب لایه به جا مانده در این حوزه افزود: هر روز تاخیر در آن، پیامد هایی را برای کشور به دنبال دارد و همه ی ما در مقابل آن مسئولیم و امیدواریم که این فرایند نهایی شدن در شورای نگهبان خیلی سریع انجام شود.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به ابلاغ سیاست کلان مقام معظم رهبری افزود: تاکید ما بر محورهای دیگر درست نیست، تمام ابعادی که ایشان در سند سیاستی ذکر کردند اهمیت قانونی دارد، هم در بحث قوی کردن بنیه جمعیت که افزایش زاد و ولد است و هم بالا رفتن نرخ جمعیت جایگزین و بعد از آن رسیدن به یک رشد منطقی کشور. هرچند که این جمعیت 14 ساله ی ما  متاسفانه از 44 درصد در سال 65، به 22/5 درصد رسیده است که نشان از ضعف بن مایه جمعیت است. ما دوباره می توانیم به جمعیت میزان 45 درصد برسیم و از یک جمعیت قوی برخوردار شویم.

حجت الاسلام و المسلمین عاملی ابراز کرد: مبحث کیفیت جمعیت را نباید در مقابل کمیت جمعیت قرار داد که این یک نگاه غلطی ست، هر دوی آن از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند. رهبر انقلاب نیز هم در ابلاغ سیاست ها و هم در سخنان خود که با اعضای انقلاب فرهنگی داشتند، تاکید دارند که بنیه جمعیت مهم است و کیفیت جمعیت نیز اهمیت دارد و کیفیت جمعیت زمانی حاصل می شود که ما به اهداف جمعیتی الهی توجه کنیم، خداوند بنیان حقیقت هستی را پایه گذاری کرده و توجه به حقیقت هستی منشاء کیفیت هستی است و متاسفانه نظام سکولار روز به روز این ارزش را نادیده تر پنداشت. جامعه ی غرب از خدا دور شد و و البته در این بین به صورت نسبی موفقیت هایی را نیز کسب کرد، جاده ها آباد، ساختمان ها بزرگ و تکنولوژی حیات بشر شد اما شکست های بنیادی بزرگی را وارد زندگی اش کرد و انسان، گمشده ی نظام جامعه ی غرب است که در پی آن از ارزش هایش نیز کاسته شد. مردم سالاری با حکمت الهی جامعه را به سمت و سوی درستی حرکت می دهد. کیفیت جمعیت منوط به ارزش های الهی است که بر انسان تدبیر شده یاد آن را دنیال کند. نظام سکولار، زمانی جدایی دین از سیاست را مطرح کرد که به مرور بر هنر، ادبیات، سینما، مطبوعات و هرچیزی که انسان با آن درگیر است تاثیر گذاشت و در مجموع ما باید برگردیم به مسییری که محوریت دین است.
وی به نقش رسانه ملی و نهاد های مرتبط در این مسیر اشاره کرد و افزود: ترویج رشد جمعیت و ترویج سبک زندگی اسلامی یکی از وظایفی ست که رسانه ملی، آموزش و پرورش، آموزش عالی و نهادهای موثر در کشور، خصوصا جامعه ی هنری نسبت به آن مسئولیت دارند.

مبحث سقط جنین و کشتار رژیم صهیونیستی در فلسطین از نکات پایانی سخنرانی وی بود که این چنین بیان کرد: مظلوم ترین موجود عالم جنین و بزرگترین فاجعه، کشتن آن است و خدا لعنت کند اسرائیل را که امروز فاجعه های بزرگی را در فلسطین به وجود می آورد. فقها هرگز اجازه چنین کاری را نمی دهند و مقام معظم رهبری نیز این عمل را به طور مطلق حرام می دانند، مگر در شرایطی که این امر بین مادر و جنین دایر و در نهایت با تشخیص پزشک جایز شود.

سخنران بعدی مراسم حجت الاسلام دکترغلامی رئیس مرکز پژوهش های علوم انسانیِ اسلامی صدرا بود که با اشاره به راه مقابله با چالش پیری در کشور گفت: برای جمهوری اسلامی برای مقابله با چالش پیری جمعیت و جوان نگه داشتن کشور یک موضوع استراتژیک و درجه یک محسوب می شود، فارغ ازجنبه های هویتی، فرهنگی ، اقتصادی، سیاسی و امنیتی مسئله جمعیت پیوند روشنی با بحث پیشرفت همه جانبه کشورخورده است. در واقع  پیشرفت همه جانبه با پیری جمعیت قابل جمع نیست، نمی شود از پیشرفت صحبت کرد بعد نسبت به چالش پیری جمعیت بی تفاوت بود.

دکترغلامی در ادامه افزود: پس از روشن حقیقت ابتلای کشور به چالش پیری جمعیت، در گزارشی که جمعی از صاحب نظران دلسوز از سوی مجموعه دبیرخانه شورای انقلاب فرهنگی خدمت رهبر انقلاب ارائه دادند، با یک سری ناباروری ها در حد فراگیری در بین نخبگان کشور مواجه شدیم. برخی ها اساسا یا این چالش را قبول نداشند و یا معتقد بودند که امکان مقابله با این چالش در کشور وجود ندارد.

رئیس مرکز پژوهش های علوم انسانیِ اسلامی صدرا در ادامه گفت: تلاش هایی که در سال های گذشته صورت گرفت درمسیر روشن گری نبود و در همین راستا نیز اقداماتی با دست خالی صورت گرفت، با این وجود ابتکارات خوبی در این زمینه اعم از برگزاری دوره های آموزشی و تولیداتی داشته ایم و همچنین صدا و سیما پس از متقاعد شدن آن، نقش قابل توجهی را در این امر ایفا کرد.
وی در پایان سخنان خود گفت: باید مردم را در صحنه بیاوریم و پیروزی در برابر این چالش مهم با حضور مردم محقق می شود.
در ادامه ی برنامه کلیپی با موضوع رشد جمعیت برای مدعوین پخش شد و پس از آن، بخش نخست اهدای جوایز با دعوت از حجت الاسلام و المسلمین درویشیان ریاست بازرسی کل کشور، دکتر شریعتی مسئول سابق شبکه بهداشت، دکتر بانکی پور فرد نماینده مجلس شورای اسلامی، دکتر زینالود متخصص پزشکی اجتماعی، دکتر بخشیانی از محققین شورای عالی امنیت ملی، مهدیه سادات محور از پژوهشگران و اصحاب رسانه، حجت الاسلام ساکی از مجمع فعالین جمعیتی و شورای راهبردی حوزه علمیه قم و دکتر اکبری مشاور وزیر بهداشت و استاد نمونه داشنگاه شهید پزشکی به پاس فعالیت در حوزه جمعیت و خانواده، آیین تقدیر و تشکر از آنان به عمل آمد.
دکتر بانکی پور فرد نماینده مجلس شورای اسلامی که در حوزه جمعیت و خانواده، فعالیت های متعددی را داشته است، سخنران بعدی مراسم بود که در چند موضوع این چنین بیان کرد: آنچه که هم اکنون در بین مسئولین مطرح می شود ترجیح رشد جمعیت است. مسئله بحرانی بودن و فاجعه ی پیش رو، هم اکنون برای عمده ی نخبگان و مدیران جامعه روشن نیست و از فرهیختگان خواهش دارم که مسئله را به جامعه منتقل کنند که متاسفانه این انتقال تا به امروز به خوبی صورت نگرفته است.
نماینده مجلس شورای اسلامی با ذکر مثال از ویروس کرونا و ملموس شدن آن در جامعه، از فاجعه ی پیری جمعیت در کشور گفت: تفاوت کرونا با این مسئله ملموس بودن و یا نبودن است، کرونا برای ما کاملا مشهود است اما در عمق فاجعه پیری جمعیت دیگر علاجی برایش نیست، همانند حادثه تلخ ساختمان پلاسکو که پس از وقوع آن دیگر کاری از کسی بر نیامد.
دکتر بانکی پور فرد در ادامه افزود: مسئله فاجعه جمعیتی از8 سال دیگر کاملا محسوس می شود و بانوانی که امکان باروری دارند در این امر شروع به کاهش سریع می کنند و آن موقع دیگر کار از دست ما خارج می شود و به صراحت می گویم که عمق فاجعه هنوز در بین نخبگان ما لمس نشده است.
وی در پایان بیان کرد: بحران پیری جمعیت فراتر از دولت، نظام و ارزش های انقلاب است. اگر کسی نظام وانقلاب را هم قبول نداشته باشد باید نسبت به این فاجعه عکس العمل نشان دهد. فاجعه پیش رو قابل مقایسه با هیچ یک از حوادث تاریخ در کشورمان نیست و معتقدم که این مسئله هنوز در بین فعالان جمعیت به درستی منتقل نشده است.
از سخنرانان بعدی مراسم دکتر ربابه محمد بیگی جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بود که با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری درباره ی معضلات جمعیتی در کشور گفت: هم اکنون نگرش جامعه نسبت به این موضوع تغییر کرده اما سرعت، قدرت و اهتمام لازم در شبکه ی سیاست گذاران کشور هنوز ایجاد نشده و راه بسیاری برای پیمودن و حل کردن این مسئله داریم.

وی افزود: باید اندیشکده ها پژوهشکده ها تشکیل شوند و قرارگاه های جمعیتی نیز در کشور فعال شوند. پایان نامه های دانشجویی به سمت  راه بردهای حل مسئله جمعیت هدایت شوند و این پایان نامه ها باید در برنامه ریزی های کشور استفاده شود و فهم مسئله جمعیت به بزرگی حل مسئله آن کمک می کند.

محمد بیگی در ادامه بیان کرد: این مسئله همچون قطاری است که در لبه ی پرتگاه، با سرعت تمام در حال حرکت است و هر لحظه امکان سقوط آن وجود دارد. وظیفه ی ما این است که حداقل در مجلسی که به نام  مجلس امید و انتظار نامیده شده است این قطار را نه تنها از حرکت باز بداریم بلکه باید ریل برگشت این قطار را به سمت افزایش جمعیت بگردانیم.

این استاد دانشگاه در پایان گفت: زمانی که تنظیم خانواده به نام کنوانسیون بین المللی در سازمان ملل مصوب و به کشورها ارائه شد، نماینده رئیس جمهور آمریکا گفت “متاسفم که نماینده کشوری هستم که رئیس جمهورش اعتقادی به کاهش رشد جمعیت و تنظیم خانواده ندارد” و به طرز جالبی به خورد کشورهای دیگر دادند اما خود، آن را امضاء نکردند و ما در دکترین جنگ جمعیتی باید مراقب باشیم که در پازل دشمن بازی نکنیم. زیست آینده جوان ایرانی برای خوشبختی کامل جز در قالب نهاد خانواده و فرزند پروری میسر نمی شود.

دکتر محمد شریعتی دانشیار گروه پزشکی اجتماعی و مدیر گروه پزشکی خانواده ی دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز با پخش اسلایدهایی در این مراسم به سخنرانی پرداخت و افزود: بحرانی داریم تحت عنوان جمعیت که به یکباره قابل حل نیست، باید آن را جز به جز بررسی کرد و مورد به مورد آن را حل نمود و یکی از دلایل عدم رشد جمعیت، کاهش ازدواج، کاهش باروری، بارداری و افزایش سقط جنین است که بخشی از قصور آن بر گردن ماست.

شریعتی گفت: در دنیا طی گزارشی اعلام شده که حتی کشورهای در حال توسعه و توسعه نیافته به طور عمده منابع مالی پژوهشی خود را خرج حل مشکلات سلامت کشورهای توسعه یافته می کنند، این موضوع بسیار عجیب است، برای آنکه اگر من درباره ی بیماری های بومی کشورهای خود مطالعه و مشکلات آن را حل کنم، مقاله و تحقیقاتم در رسانه های مرتبط چاپ نمی شود اما اگر درباره مشکلات آنان به تحقیق و تفحص بپردازم آن را چاپ می کنند و به همین خاطر است که منابع اکثرا صرف مشکلات آنها می شود.

دکتر شریعتی در ادامه بیان کرد: در کشورهای توسعه یافته درصد کمی از افراد را غربالگری بارداری می کنند و ما تقریبا بیش از 90 درصد از افراد را غربالگری می کنیم. غربالگری از ابتدا اجباری نبوده اما چون سیستم منظمی داریم و وقتی به مراقب سلامت می گوییم که این کودک باید این واکسن را امروز تزریق کند، 3 مرتبه به درب منزل بیمار مراجعه می کند و اگر هم تزریق انجام نشد باید 3 مرتبه گزارش علت عدم همکاری را بنویسد، در نتیجه اتفاقی که رخ می دهد غربالگری حتما پیگیری می شود و تقریبا این موضوع حالت اجباری دارد.

دکتر اکبری بنیان گذار جامعه پزشکی نگرو مشاور عالی وزارت بهداشت سخنران بعدی این نشست بود که این چنین اظهار کرد: تا سال گذشته صحبتی از غربالگری و سقط جنین نبود چون مستقیم به اصل موضوع پرداخته نشد. برای اولین بار جمعیت شناسان خاصی که هنوز هم قدرتمند هستند با نشان اعداد و ارقامی صحت این مسائل را رد کردند، پس از آن، گروه دیگر کار تحقیقاتی را آغاز کردند و نشان دادند که آن ارقام دستکاری و از اساس غلط هستند و کم کم عقب نشینی کردند و برای بیان اعداد واقعیت موضوع این است که به هیچ وجه عقب نشینی معنادار نکردند و الان بسیار قدرتمندانه و راحت تر از من و شما در بیت رهبری، شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی صحبت می کنند و چراغ های حاشیه را روشن می کنند که متن تاریک شود و وای به حال ما که انقدر بصیر نباشیم که چه اتفاقی در حال رخ دادن است.

او در ادامه افزود: اصل مطلب جمعیت است و خواهشمندم که هرزمان که پیرامون این موضوع صحبت می کنیم یادمان باشد که جمعیت جمهوری اسلامی ایران بسیار متضرر شده است، بلافاصله جایگاه خود را تعریف کنیم و بدانیم که چه باید کرد. سازمان تبلیغات اسلامی چرا هیچ زمان به این درک نرسید که جمعیتش خراب است؟! کدام دانشگاه تا به حال یک کرسی آزاد درباره رفع ابهام جمعیت گذاشته است؟! سال 90 رهبری فرمودند ابهامات را رفع کنید، کدام یک از ساختار های حاکمیتی اقدامی در این رابطه انجام دادند؟! مجلس شورای اسلامی در 2 دوره قبل چه کرد؟! قوه ی قضاییه چه حرکتی در این زمینه انجام داد؟!. تولیت، موضوع مربوط به وزارت بهداشت است، اگر خیلی محکم نگویند که مخالف سیاست های جمعیتی حرکت کرده است حتما موافق هم حرکت نکرده است.
دکتر اکبری در پایان گفت: به یقین می گویم موضوع جمعیت بسیار جنگ قدرمندانه و ساختار اجتماعی دشمن بسیار خوب موضع گرفته است، هزینه می کنند و به همین جهت است که اخبار مربوط به رشد جمعیت از شبکه های معاند بیشتر از رسانه های داخلی کشورمان می شنوید، در واقع  یک جنگ چارچوب دار شکل گرفته و ما نسبت به این مسئله مسئولیم.

همچنین حجت الاسلام عرب انصاری معاون سازمان بازرسی کل کشور در ادامه این همایش پیرامون رشد جمعیت در کشور گفت: باتوجه به تبیین سند تحول قوه قضاییه و به طبع آن، سیاست هایی که در سازمان های وابسته من جمله سازمان بازرسی کل کشور تبیین و تائید شد، در سند تحول بازرسی کل کشور ما به دو مسئله توجه پیدا کردیم، از نظارت شکلی و نظارت اجرایی به سمت نظارت محتوایی گرایش پیدا کنیم و این مسئله مهمی است که سازمان بازرسی کل کشور به اجرای شکل، رفتار و عمل توجه به محتوا کند و از طرفی مبحث ترک فعل ها در دستور کار قرار گرفت و باتوجه انبوه زیاد کارهایی که پیش روی ما قرار دارد، بسیاری از وظایف در دستگاه قضایی باقی مانده است، من جمله مبحث حمایت از سیاست های ابلاغی جمعیت.

وی از نقش سازمان بازرسی کل کشور در رشد جمعیت در ادامه افزود: پیرو جلساتی که با متولیان و صاحب نظران این حوزه داشته ایم و همکاری که در این بین صورت گرفت، به سمت توقف و یا اصلاح برخی از دستور العمل ها حرکت کردیم و یکی از اقداماتی که در این رابطه افتاد، توقف وسایلی بود که با یک حجم انبوهی و به رایگان برای جلوگیری از بارداری در اختیار قرار می گرفت و چون متاسفانه قوانین فعلی ما در طول عمل های فعلی، از قوانین حمایتی است، ضروری ترین قدم ما این است که اقدام مغایر با سیاست های ابلاغی دستورالعمل ها را متوقف نماییم.

معاون سازمان بازرسی کل کشور اظهار کرد: در رابطه با  مبحث غربالگری جلسه ی سه جانبه با سازمان بازرسی کل کشور، سازمان پزشکی قانونی و وزارت بهداشت برگزار شد، در آنجا به امضاء رسید و دستورالعمل ها در حوزه غربالگری اصلاح شود که ممنوعیت افراد زیر 35 سال برای اخذ آزمایشات، از اقدامات فعلی ما است.

حجت الاسلام عرب انصاری در پایان سخنان خود گفت: هر اقدامی تا زمانی وجهه قانونی دارد که سیاست های کلی ابلاغ نشده باشد، قانونی برای آن وضع نشده و یا دستورالعمل ها اصلاح نشده باشد و اگر کسی منطبق با آنها اقدام نکرد، با زبان دوم ما در سازمان بازرسی کل کشور مواجه می شود و باید پاسخگوی فعل و عملش نیز باشد.
مهدیه سادات محور که از فعالان رسانه ای است پیرامون تولیداتی که در زمینه رشد جمعیت به سرانجام رسانده بود در پایان مراسم  توضیحاتی را ارائه داد.
گفتنی ست؛ حسن ختام همایش ملی رشد جمعیت که صبح امروز 30 اردیبهشت ماه 1400 در بیمارستان فوق تخصصی نجمیه تهران برگزار شد، به برخی گروه ها و تشکل های مختلف این حوزه از جمله گروه های غیر دولتی: نجات فرشته ها، پزشکان سپیدار و مهر فرشته ها – بخش شکوه مادری: سرکار خانم موسوی جهت تقدیر و تشکر جوایزی به آنان اهدا شد.

 

 

/.انتهای پیام

نظر شما چیه؟

تذكر: نظرات حاوی توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمی شوند