غدیر خاطره انگیز لرستان؛ از پویش هر خانه یک پرچم تا اطعام چند ده هزار نفری/ نشاط معنوی و شادی در کوچه و خیابان های سرزمین توسل های ناب

0

به گزارش امید لرستان، با نزدیک شدن به عید سعید غدیر حال و هوای شهرهای لرستان رنگ و شکل تازه و ویژه‌ای به خود می‌گیرد، هر جای شهر را که بنگری، پرچم‌های مزین به نام امیرالمومنین خودنمایی کرده و فضای معنوی و فرح‌بخشی را به شهر می‌بخشد.

ایستگاه‌های صلواتی برپا شده در نقاط مختلف، با تعارف شربت و شیرینی کام شیفتگان به ولایت حضرت علی(ع) شیرین می‌کنند، بچه شیعه‌های لرستان برای ولایت و امامت مولایشان از انجام هیچ کار خیرخواهانه‌ای دریغ نمی‌کنند.

پویش هر خانه یک پرچم در سراسر کشور و به تبع در کوچه پس کوچه‌های لرستان نیز فضای دلنشینی را به وجود اورده است، هر خانه با نصب یک پرچم و هر کوچه با آدین‌بندی‌های رنگارنگ سالروز حکومت حیدر کرار را جشن می‌گیرند و ولایت‌مداری و اطاعت از امر پیامبر اکرم(ص) مبنی بر جانشینی مولا علی(ع) پس از خویش را به رخ جهانیان می‌کشند.

آنچه در روایات برای اعمال روز غدیر تاکید بسیار شده، اطعام مومنین در این روز است، همچنان که در حدیثی آمده است که اطعام یک نفر در روز غدیر معادل اطعام همه انبیا و اولیای الهی است.

مردم خیراندیش و نیکوکار و صدالبته ولایت‌مدار لرستان در زمینه طبخ غذا از همان روزهای منتهی به عیدغدیر کار را شروع کرده و با برنامه‌ریزی‌های منسجم چندین هزار غذا را با اولویت نیازمندان در مناطق حاشیه‌نشین و اقشار آسیب‌پذیر توزیع می‌کنند.

جوانان هیات فرزندان روح‌الله خرم‌آباد سال‌ها است در زمینه کارهای فرهنگی و اجتماعی ورود پیدا کرده‌اند و در مقاطع مختلف به برپایی مراسم جشن و عزای اهل‌بیت‌ علیهم‌السلام اقدام کرده‌اند.

امسال نیز همانند سال‌های گذشته با برنامه‌ریزی‌عای انجام شده، اقدامات مختلفی را برای بزرگداشت بزرگترین عید شیعیان تدارک دیده‌اند تا لحظاتی شاد را برای عموم مردم ایجاد کنند.

مسوول موسسه تربیتی فرزندان روح‌الله خرم‌آباد با اشاره به طبخ غدا طی دو نوبت شب و روز غدیر، گفت: درصدد هستیم ۳ هزار غذا را طی این دو نوبت پخت و بین شهروندان توزیع کنیم.

وی، جامعه هدف گیرندگان در طرح اطعام چند هزاری غدیر را عموم مردم و همچنین خانواده‌های بی‌بضاعت و بد سرپرست در مناطق حاشیه‌ای خرم‌آباد عنوان کرد.

احمدی با بیان اینکه شناسایی نیازمندان توسط گروه‌های فعال جهادی در برهه‌های مختلف صورت می‌گیرد، افزود: این افراد در مراحل مختلف از کمک‌های هیات برخوردار می‌شوند که بهره‌مندی از اطعام غدیر را نیز شامل می‌شود.

وی بیان داشت: هزینه‌های طبخ غذا توسط خیرین و کمک‌های مردمی تامین می‌شود و از ظرفیت نهادهای دولتی و اجرایی در این زمینه استفاده‌ نمی‌شود.

مسوول موسسه تربیتی فرزندان روح‌الله، برپایی جشن در شب و روز غدیر را از دیگر برنامه‌های این مجموعه عنوان و خاطرنشان کرد: ایستگاه‌های صلواتی به این منظور برپا شده که از شیفتگان مولا پذیرایی می‌کنند.

وی ادامه داد: در روز غدیر نیز با حضور نماینده ولی‌فقیه در لرستان عقد اخوتی خوانده می‌شود، ضمن اینکه در اردوگاه کمالوند نیز جشن بزرگ ولایت با حضور عموم مردم برگزار خواهد شد.

در شهر معمولان پلدختر نیز حال و هوای عیدانه غدیر برپاست، شور و شعف پیروان ولایت در شهر ولایی معمولان همچون سال‌های گذشته به استقبال این عید فرخنده رفته و از روزها قبل با آذین‌بندی شهر عید غدیر را گرامی می‌دارند.

فضای علوی و معنوی در شهر معمولان همچون دیگر شهرهای لرستان به مناسبت سالروز امامت و ولایت مولا علی(ع) وصف‌ناشدنی است چرا که هر کسی با هر توان مالی برای جشن امامت آماده می‌شود.

مسوول هیات با اشاره به طبخ غذا در روز عید غدیر، بیان داشت: درصدد هستیم هزار بسته غذایی را بین نیازمندان شهر توزیع کنیم.

کاظمی از برپایی ایستگاه صلواتی در سراسر نقاط معمولان طی شب و روز غدیر خبر و ادامه داد: با کمک خیرین ۵۰ کیلو شیرینی خریداری شده که در سطح شهر بین شهروندان توزیع می‌شود.

وی بیان داشت: د شب عدیر نیز جشن بزرگ ولایت با حضور عموم مردم برگزار می‌شود، ضمن اینکه به دلیل شیوع کرونا تلاش کردیم که اجتماع مردم با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی انجام شود.

در شهر نورآباد نیز شور و حال ویژه‌ای در شب و روز غدیر برپاست، مردم علوی‌تبار نورآباد با آذین‌بندی محلات مختلف به استقبال این جشن فرخنده رفته و با تبریک عید مبارکی فضای دلنشینی را در شهر به وجود می‌آورند.

هیات فاطمیون نورآباد سال‌های متمادی است که در عرصه‌های مختلف با اجرای برنامه‌های متنوع، سعی در ایجاد فضای معنوی برای شهروندان داشته‌اند.

در آستانه غدیر نیز مردم ولایت‌مدار نورآباد مهیای طبخ غذا برای نیازمندان شده‌اند و به گفته مسوول هیات ۱۰ هزار غذا در روز غدیر طبخ و بین جامعه هدف شناسایی شده توزیع می‌شود.

کرمی با بیان اینکه موکب بزرگی در میدان شهر برپا شده، گفت: در این موکب خدمات مختلف فرهنگی و اجتماعی به شهروندان ارائه نی‌شود.

وی با اشاره به فضاسازی شهر به مناسبت سالروز امامت مولا امیرالمومنین، از آذین‌بندی نقاط مختلف شهر و روستایی در ایام عید قربان تا غدیر خبر داد.

مسوول هیات فاطمیون نورآباد با بیان اینکه هزینه طبخ غذا و کمک‌های مومنانه کاملا مردمی است، افزود: جامعه اطعام غدیر اقشار آسیب‌پذیر حاشیه شهر است که در گذشته توسط نیروهای جهادی مطمئن و معتمد شناسایی شده‌اند.

برگزاری جشن غدیر، برپایی ایستگاه‌های صلواتی و مسابقات فرهنگی از دیگر برنامه‌هایی است که مسوول هیات فاطمیون نورآباد به آن‌ها اشاره کرد.

انتهای پیام/

/.انتهای پیام

نظر شما چیه؟

تذكر: نظرات حاوی توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمی شوند