عرض ارادت به محضر امام زمان در مخملکوه خرم آباد ۱۵ ساله شد/روایتی از عنایات امام مهدی عج به حاضران در یک دعای ندبه

0

به گزارش امید لرستان، کره خاکی زمانه ای را پشت سر می گذارد که اهالی آن از حضور حجت خداوند فیض می برند هر چند این حضور ولی الله الاعظم به ظهور متصل نشده اما خورشید کارش روشن کردن است هر چند در پس حاله ای از ابر باشد. غیبت حجت خدا،وظیفه و تکلیف را برای شیعیان سنگین تر می کند، چرا که اصلی ترین وظیفه محبان اهل بیت علیه سلام در دوران غیبت ، تلاش برای زمینه سازی ظهورعام امام معصوم است.

مرحوم کافی رحمت الله علیه با تلاش وافر و ترویج ندبه خوانی ها و تاسیس مهدیه تهران در دهه 40 شمسی  قدم بزرگی در راه ترویج نام و یاد امام برداشتند که هنوز هم برکات کارهای عظیم این شخصیت گرانقدر ساری و جاری است در همین راستا یکی از مجموعه هایی که در شهر خرم آباد برنامه منحصر به فردی برای تبلیغ نام حضرت و ترویج ندبه خوانی های انتظاردارند، هیئت باقرالعلوم مسجد بلال حبشی کوی پاسداران خرم آباد است.

برای آشنایی و معرفی هر چه بیشتر برنامه هیئت باقرالعلوم و اطلاع از سایر کارهای فرهنگی این مجموعه، با جوانی مخلص و گمنام از فعالین مسجد بلال به گفت و گو نشسته ایم

خودتان را معرفی کنید

اینجانب محسن حسن پور هستم متولد 1357 شهر خرم آباد،کارمند اداره محیط زیست و نزدیک به 15 سال است که توفیق نوکری در مسجد بلال حبشی منطقه کوی پاسدران خرم آباد را دارم

 

از سابقه تاسیس و فعالیت مسجد بلال حبشی بگویید

تاریخ احداث مسجد به سال 75 بر می گردد و در ابتدای فعالیت،اقامه نماز جماعت در اولویت کارها بود و به آرامی کانون فرهنگی هنری مسجد تاسیس شد و بعد از آن هیئت متوسلین باقرالعلوم پایه ریزی و در کنار آن دعای ندبه مجموعه بر فراز مخملکوه خرم آباد تشکیل و هم اکنون هم که با شما صحبت می کنم مدت 2 سال است که دو پایگاه مقاومت برادران و خوهران در مجموعه ایجاد شده است.

 

 

فعال بودن موکب امام رضا علیه سلام در زمان ولادت و شهادت اهل بیت علیه سلام

کل کار مجموعه بلال در این مواردی که گفتید خلاصه شده است؟

البته مسجد کارهای جنبی دگیری هم دارد که یک نمونه آن برپایی ایستگاه صلواتی با نام امام رضا علیه سلام است که سابقه ای 15 ساله دارد و هم اکنون پسوند موکب را به جای ایستگاه به خود گرفته است چرا که به همت جوانان و نوجوانان محله و به لطف اهل بیت علیه سلام، تمامی ولادت ها و شهادت ها، موکب فعال است و نوکری مختصری انجام می شود.

آیا برای بحث هزینه های مالی موکب به جایی وابسته هستید؟

هر جلسه برپایی موکب به طور میانگین یک میلون و نیم هزینه دارد و دراین مدت با همت بچه های مسجد و خیران و البته مدد خدا و اهل بیت علیه سلام، تمام هزینه ها را خود مجموعه فعالین مسجد بلال تامین کرده اند و به طور کلی  نهاد و یا ارگانی برای تامین هزینه های این چنینی در کشور وجود ندارد و اساس تشکیل موکب محبت قلبی اهل بیت علیه سلام بوده است و به جز در خانه اهل بیت علیه سلام اصولا نیازمند کسی نبوده و نیستیم.

اداره ارشاد اسلامی مجموعه ای بی خاصیت برای نشر و ترویج فرهنگ دینی

در این جا خوب است که مثال کانون فرهنگی هنری مسجد را مثال بزنیم. کانون های فرهنگی و هنری مساجد به طور کلی زیر نظر ارشاد اسلامی فعالیت می کنند و باید این اداره حمایت لازم را از این مجموعه های فرهنگی  داشته باشد اما تجربه ما در مسجد بلال نشان داد که حمایت مالی و معنوی این ارگان از کانون مسجد کمی بیش از صفر بود و این در حالی است که نقش بی بدیل تربیتی و پرورشی کانون، مسجد و هیئت با هیچ مجموعه ای فرهنگی دیگری در کشور قابل مقایسه نیست.

 

کادر اجرایی هیئت و مجموعه های فرهنگی مسجد بیشتر از چه قشری است

به جرات می توان گفت که بیش از 95 درصد نوجوانان و جوانان، برپا کننده برنامه و مراسم ها هستند  و حتی در صف نماز جماعت مسجد، این قشر جوان هستند که الحمدالله حضور پررنگی دارند و علت اصلی اینکه بیشتر نمازگزاران مسجد زیر 20 سال دارند این است که زیر مجموعه های فرهنگی مسجد فعال هستند که نقش بسیار مهمی در جذب مخطبان جوان دارند.

رسالت کانون های فرهنگی و تشکیلات مسجد بلال بیشتر حول چه موضعی است؟

این موضوع بسته به مقتضیات زمان دارد یک زمانی در بحث بیماری کرونا و دستوری که حضرت آقا  فرمودند خوب موکب و پایگاه مسجد، در بحث ضد عفونی محله و وسایل نقلیه ورود پیدا کردیم حتی در مناسبت ها به جای توزیع پذیرایی، ماسک و دستکش و اقلام بهداشتی بین مردم توزیع شد و حتی با توجه به حضور دو پایگاه در مسجد، دایره فعالیت حتی از محله هم فراتر رفت و بعضی مناطق شهر زیر پوشش برنامه های بهداشتی پایگاه مقاومت و جوانان مجموعه قرار گرفت.

 

دعای ندبه برنامه منحصر به فرد مسجد بلال حبشی خرم آباد

بحث دیگری که در زمینه ای که شما گفتید وجود دارد این است که به طور کلی غایت و هدف نهایی کار فرهنگی جذب و پرورش مخاطب نوجوان و جوان است و الحمدالله مسجد و زیر مجموعه های آن توانسته اند نزدیک 50 نوجوان و جوان فعال داشته باشد که در هر برنامه مناسبتی که پیش رو داریم حداقل 15 نفر آماده انجام کارهای محوله خدماتی هستند.

مسجد برنامه شاخصی دارد که با  دیگر برنامه های مجموعه های فرهنگی خرم آباد تمایز داشته باشد؟

مدت 15 سال است که اهل بیت علیه سلام یک سفره ای را برای ما پهن کرده اند که شاید در استان لرستان مانندی نداشته باشد و آن هم برگزاری دعای ندبه در صبح های جمعه و بر فراز مخملکوه است. موضوعی که این برنامه را خاص کرده به طور خلاصه این است که سال های سال است که محل دعا، حسینیه و مسجد و تکیه و این فضاهاست اما محل استغاثه و التجای این برنامه قلب طبیعت و بر فراز مخملکوه است و این محفل همانطور که گفته شد سابقه 15 ساله دارد و هر جمعه آن برای حاضرین، خاطره انگیز است.

عنایت امام مهدی عجل الله به بانیان جلسات اهل بیت علیه سلام

اگر خاطره ویژه ای دارید بفرمایید.

در برگزاری این برنامه خاطره ها داریم و همین که از دم درب خانه به سمت محل برگزاری دعای ندبه حرکت می کنیم برای ما یک یادگار است اما چند خاطره خوش آیند از برگزاری این برنامه داریم که  گفتن آن خالی از لطف نیست. همان ابتدای برگزاری دعای ندبه یعنی سال 85 خوب بنده شاغل رسمی نبودم و محل گذران زندگیم از مغازه ای بود که داشتم و بعضی ایام که مشکل مالی برای تامین اقلام دعای ندبه وجود داشت بنده از دخل مغازه شخصی استفاده می کردم ولی خوب چند هفته ای گذشت و نزدیک به 70 هزار تومان از مغازه برداشته شد و بانی خیری هم برای مراسم پیدا نمی شد تا اینکه فکر ناصوابی از ذهنم گذشت که چرا امام زمان عجل الله تعالی عنایتی نمی کند و این جمعه هم باید از دخل مغازه قرض بگیرم. فراموش نمی کنم بعد از پایان مراسم دعای ندبه آن هفته، یک پیرزن مومنه از میان جمعیت تشریف آوردند و مبلغی پول را داخل جیب پیراهنم گذاشتند و تشریف بردند و بعد که شمارش کردم دیدم مبلغ 100 هزار تومان است که آن ایام پول چند گرم طلا بود و بیشتر از پولی بود که از دخل مغازه قرض شده بود.

 

خاطره ای دیگر هم بعد از اتمام یکی از جلسه های ندبه، مرد جوان و غریبی که در طول مراسم حال و هوای خاصی داشت و چشمانش بارانی بود نزدیک آمد و گفت که اهل بروجردم و هر جمعه و در هر شرایطی دعای ندبه من قضا نمی شود اما با توجه به اینکه امروز مهمان یکی از فامیل در خرم آباد بودم و امکان خلوت و خواندن این ادعیه مقدس برایم مقدور نبود لذا به بهانه کوه پیمایی بیرون آمدم که لا اقل صبح جمعه ای در میان این کوهستان، نجوا و خلوتی با حضرت داشته باشم که مشاهده کردم شما مشغول خواندن دعای ندبه هستید و این عبارات را با چنان انقلاب خاطری بیان می کرد طوری که هرگز فراموش نمی کنم.

شفای جوان در آی سیو به برکت دعای ندبه امام زمان عجل اله تعالی

مورد دیگر از عنایت های امام زمان عجل الله تعالی اینکه، یک صبح جمعه که در حال صعود از مخمل کوه برای برگزاری دعا بودیم یک پیرزن عصا به دست که به سختی در حال پیمودن مسافت بود، توجه همه را به خود جلب کرده بود، در بین راه متوجه شدم که تنها پسر این پیرزن هم اکنون در بخش آی سی یو به کما رفته است و مادر برای گرفتن شفای فرزند متوسل به دعای ندبه امام زمان شده است و نکته ای که در این ماجرا وجود دارد این است که مادر به طور معمول در چنین لحظات بحرانی از فرزند جدا نمی شود، ولی خوب بالاخره اعتقاد این پیرزن به حدی بود که رنج چنین سفری را برای شفای فرزند به جان خریده بود و در حین مراسم دعا توسلات شدیدی داشت و به شدت گریه می کرد، بعد از سه هفته با خبر شدیم که فرزند این مادر در ذل عنایت امام عصر شفا پیدا کرده و در یکی از مراسمات هفتگی دعای ندبه نذری داشتند و بین شرکت کنندگان در دعا توزیع کردند و الحمدالله اتفاقات این مدلی در این دعای ندبه کم نداشتیم.

 

استقبال مردمی از این برنامه چگونه است

ببینید از همه قشری به این مراسم دعا می آیند از خانواده معظم شهدا گرفته تا بچه بسیجی و حزب اللهی، از امام جمعه محترم گرفته تا استاندار وقت، از استاد دانشگاه و پزشک و مردم عادی و حتی تیپ هایی به دعای ندبه می آیند که در ظاهر هیچ سنخیتی با چنین مراسم هایی ندارند اما نور و اعتقاد به امام زمان در قلبشان وجود دارد که حاضر می شوند خستگی کوه پیمایی را با جان بخرند تا در گوشه ای با امام خود خلوت کنند، حتی بعضی مواقع خانم هایی در دعای ندبه مخمل کوه شرکت می کنند که پوشش مناسبی ندارند اما یک کتاب دعا تحویل می گیرند و کمی دورتر از بقیه گوشه ای می نشینند و دعا می خوانند و شاید قلوب بسیاری از همین تیپ ها از من بچه مذهبی هیئتی پاک تر باشد به طور کلی استقبال خوب است و امید داریم که دل های عاشق امام زمان، از گوشه و کنار شهر در این عبادت عظیم سهیم شوند.

برکت خواندن دعای ندبه و جلوگیری از ارتکا به گناه

این دعا روی حاضران در منطقه توریستی و تفریحی مخمل کوه اثری داشته است؟

خوب خیلی از شرکت کنندگان در برنامه دعای ندبه به نیت کوه پیمایی در منطقه حاضر می شوند و اطلاعی ندارند که اصولا محفل استغاثه و دعای برای فرج در محل برپا شده است اما به محض جاری شدن نوای این بقیت الله و یا مهدی، ملحق به برنامه می شوند و فیض و حض خود را می برند. در این شاید گفتن بعضی موارد هم درست نباشد اما با چشم خود دیده ایم دختر و پسر نامحرمی که با هم به قصد کوه پیمایی در محل حاضر شده اند اما بعد از مدتی و تحت تاثیر پیچیدن نوای دعا، دختر، پسر نامحرم  را رها کرده و به خانه رفته است و آن هم برکت نام حضرت حجت عجل الله تعالی بوده است.

آقای حسن پور اگر صحبت و یا نکته ای دارید که در متن مصاحبه به آن اشاره نشده است در خدمتیم؟

خیلی از نوجوان ها و جوان هایی که مسئولیت حمل وسایل و باند و پذیرایی را دارند همیشه سر انتقال اثاثیه با هم دعوا دارند و منت می کشند که باری را در راه حضرت حمل کنند و امیدواریم کسانی که امکان حضور در دعای ندبه مخملکوه را دارند بیایند و از نزدیک از فیض مادی و معنوی بردن نام حضرت حجت عجل الله تعالی استفاده کنند  و همه باید به این باور برسیم که راه حل مشکلات مادی و معنوی خلاصه در دعای برای ظهور یوسف زهراست و ایشان هستند که می توانند ما را از پس این دنیای ظلمانی به آن سرمنزل سعادت برسانند.

/.انتهای پیام

نظر شما چیه؟

تذكر: نظرات حاوی توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمی شوند