شیرجه در آغوش مرگ

0

هوا هنوز گرم نشده و تابستان از راه نرسیده اما آنچه پیش دستی کرده، افزایش آمار غرق شدگی در رودخانه های استان لرستان است، رودخانه هایی که تفریح شنا را با یک سهل انگاری به تلخ ترین تفریح مبدل می کنند.

طی روزهای اخیر خبرهایی تلخ مبنی بر جان باختن نوجوانان و جوانان در رودخانه های استان شنیدیم، باز هم تراژدی تلخ غرق شدن افرادی که فقط برای چند لحظه تفریح، تنی به آب زدند اما هیچگاه از دل آب بیرون نیامدند.

اگرچه هر ساله با آغاز گرمای هوا، آمار غرق شدگی افزایش می یابد اما امسال شنا کردن در رودخانه ها بسیار زودتر از هر ساله آغاز شده و جوانان و نوجوانانی که علاقمند به شنا کردند هستند، از هر فرصتی برای شنا استفاده می کنند که گاهی به دلیل عدم آشنایی به فن شنا و یا عمق و ارتفاع میزان آب، جان خود را از دست می دهند.
این در حالیست که به دلیل شیوع کرونا همه استخرها بسته بوده و برای حفظ سلامتی افراد این محدودیت ها اجرایی می شود اما به نظر می رسد هشدارهایی که هر ساله مبنی بر عدم شنا در رودخانه ها و سدها داده می شود چندان جدی گرفته نمی شود و ارمغان این بی توجهی، حوادث غم انگیز و جبران ناپذیری را به همراه دارد.
متاسفانه چند روزی است که بر روی خروجی رسانه های استان خبرهای تلخ غرق شدن نوجوانان و جوانان دیده می شود، آب هایی که با دیدن عدم تسلط به شنا، انسان را می بلعد و خانواده هایی را داغدار می کند.
۷ غرق شدگی در سال جاری
صارم رضایی مدیر عامل جمعیت هلال احمر لرستان در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: از ابتدای سال جاری تاکنون هفت نفر در آب های استان غرق شده و جان خود را از دست داده اند که که جسد یک از این افراد در آبشار بیشه و یکی هم در دورود هنوز پیدا نشده است.
وی افزود: طی دو هفته اخیر، پنج نفر در رودخانه های استان بر اثر شنا و عدم تسلط به فن شنا جان خود را از دست دادند که بیشتر این افراد مهمان هستند و آشنایی با شرایط رودخانه ندارند.
مدیر عامل جمعیت هلال احمر لرستان تصریح کرد: افرادی که برای شنا در رودخانه ها اقدام می کنند، به ظاهر شنا در این رودخانه را ساده می دانند در حالی که عمق و ارتفاع آب ها قابل پیش بینی نیست و ممکن است فرد را غرق کند.
غرق ۲۲ نفر در آبهای لرستان
رضایی عنوان کرد: سال گذشته ۳۱ مورد غرقی در استان رخ داد که از این تعداد ۲۲ نفر بر اثر غرق شدگی جان خود را از دست دادند و ۹ نفر هم از آبها سالم بیرون کشیده شدند.
وی با بیان این که لازم است همه افراد نکات مورد توجه عدم شنا در رودخانه ها را جدی بگیرند گفت: در برخی از رودخانه ها و یا کنار سدها علائم هشدار دهنده نصب شده که باید مورد توجه قرار گیرد.
مدیر عامل جمعیت هلال احمر لرستان خاطر نشان کرد: توصیه می شود با گرم شدن از شنا کردن در رودخانه ها و سدها جدا خودداری شود و در صورت هر گونه حوادث به ۱۱۲ هلال احمر اطلاع دهند تا نیروها برای امدادرسانی اقدام نمایند.

/.انتهای پیام

نظر شما چیه؟

تذكر: نظرات حاوی توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمی شوند