سهم آب لرستان متناسب با برنامه‌های توسعه نیست

0

سیدموسی خادمی شامگاه شنبه در ‌ کارگروه ملی سازگاری با کم آبی استان اظهار داشت: ما نتوانسته ایم به دلیل محدودیت های ناشی از تخصیص آب، کشاورزی مناسبی داشته باشیم و بیشتر زمین های حاصلخیز لرستان بصورت دیم کشت می شود.

استاندار لرستان گفت: میانگین سطح کشاورزی آبی کشور ۴۶ درصد است که این مقدار در لرستان حدود ۲۳ درصد است و کل ظرفیت سدهای ایجاد شده ۲۰۷ میلیون متر مکعب است که این مقدار با سدهای در دست اقدام به کمتر از ۵۰۰ میلیون متر مکعب خواهد رسید.

خادمی افزود در این جلسه موضوع استفاده درست و بهینه از منابع موجود مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی تصریح کرد: لازم است  با مدیریت درست و جلوگیری از سوء مصرف همین مقدار آبی را که در اختیار داریم  از هدر رفت آن جلوگیری کنیم.

استاندار لرستان به وجود ۹ هزار حلقه چاه در استان  اشاره کرد و گفت:  برداشت غیر مجاز از آب،  کشت محصولات آبدوست در مناطق کم آب و یا استفاده از روش آبیاری غرقابی نمونه ای از استفاده نادرست از منابع آبی است.
خادمی با اشاره به ضرورت صرفه جویی در مصرف آب گفت : از پیشنهادات جلسه امروز افزایش حدود۱۴۴ میلیون متر مکعب حاصل از صرف جویی در منابع آب زیر زمینی به میزان سقف سهم تخصیص آبهای سطحی استان و تامین اعتبار لازم به منظور احداث و تکمیل سدها و شبکه های استان جهت افزایش میزان اراضی آبی استان بود.

جلسه ویدئو کنفرانس سازگاری با کم آبی استان لرستان به ریاست وزیر نیرو و با حضور سیدموسی خادمی استاندار لرستان، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و مدیران کل دستگاههای اجرایی مرتبط برگزار شد.

/.انتهای پیام

نظر شما چیه؟

تذكر: نظرات حاوی توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمی شوند