آنچه در جلسه شورای شهر خرم‌آباد گذشت؛

سرانجام برج‌های دوقلو درهاله‌ای ازابهام؛ بررسی پروژه در یک کارگروه

0

پرونده پروژه نیمه تمام شهری «برج‌های دوقلو» در جلسه علنی شورای شهر خرم‌آباد مورد بررسی قرار گرفت تا تصمیم‌گیری نهایی در خصوص وضعیت این پروژه با بررسی در یک کارگروه ویژه، اعلام شود.

جلسه علنی شورای شهر خرم آباد در رابطه با وضعیت پروژه نیمه تمام برج‌های دوقلو شامگاه یکشنبه با حضور سرمایه گذار این پروژه، نماینده شهرداری و اعضای شورای شهر خرم آباد برگزار شد.

اجرای پروژه مطالبه مردم است

رضا بیرانوند رئیس شورای اسلامی شهر خرم آباد در این جلسه در سخنانی با بیان اینکه مکاتبات زیادی در رابطه با این پروژه انجام شده و این در حالیست که تا کنون این پروژه به بهره برداری نرسیده است اظهار داشت: انتظار این بود که سرمایه گذار در رابطه با این پروژه جدی تر پای کار می‌آمد.

وی با تاکید بر اینکه تکمیل این پروژه از مطالبات جدی مردم خرم آباد و مسئولان شهر است عنوان کرد: انتظار این بود که سرمایه گذار این کار را انجام می‌داد چرا که شهر خرم آباد به عنوان مرکز لرستان نسبت به مراکز استان‌های دیگر مظلوم واقع شده است.

رئیس شورای اسلامی شهر خرم آباد با اشاره به اینکه اگر این پروژه در شهرها و استان‌های دیگر بود حتماً انجام می‌گرفت افزود: تمام بودجه شهرداری از آن مردم است، ما نمایندگان مردم هستیم و مردم این مطالبه را از ما دارند که پروژه به سرانجام برسد.

بیرانوند با تاکید بر اینکه امیدواریم با ورود سرمایه گذار این مشکل حل شود تا به نفع مردم شهر تمام شود عنوان کرد: اگر ما نتوانیم وضعیت این پروژه را تعیین تکلیف کند، چه کسی باید تعیین تکلیف کند؟

وی با بیان اینکه سرمایه گذار اگر اختیار تام دارد، می‌توانیم در جلسه به یک توافقی برسیم، متأسفانه سرمایه گذار آب پاکی روی دست ما ریخت و اعلام کرد که نمی‌توانیم پروژه را اجرا کنیم بیان داشت: اجرای این پروژه مطالبه مردم است، سرمایه گذار و مجموعه می‌توانید کمک یار این شهر باشید، ما دنبال مطالبه مردم هستیم و اینکه پروژه به سرانجام برسد.

رئیس شورای اسلامی شهر خرم آباد با اشاره به اینکه انتظار این است که آنچه سرمایه گذار اعتبار دارد و معتبر است در این راستا کمک حال پروژه باشد تا تمام شود گفت: اگر بخواهیم سرمایه گذار جدید اخذ کنیم و…، این پروسه همچنان ادامه خواهد داشت.

وضعیت پروژه در هاله‌ای از ابهام باقی مانده است

عباس قلاوند عضو شورای اسلامی شهر خرم آباد نیز در این جلسه با بیان اینکه امروز این جلسه برگزار شده تا خروجی خوبی در رابطه با این پروژه با گذشت چند سال داشته باشیم اظهار داشت: قراردادی در رابطه با این پروژه منعقد شده، حدود ۱۶ هکتار برای احداث این پروژه در نظر گرفته شده و این در حالیست که اگر زمین برای کار دیگر در نظر گرفته شده بود الان گرفتار چنین مشکلاتی نبودیم.

وی با تاکید بر اینکه انتظار این است که این بحث بسیار مهم امروز به سرانجام برسد عنوان کرد: در رابطه با این پروژه اولویت بندی صورت گیرد تا بتوانیم آن را به سرانجام برسانیم.

این عضو شورای اسلامی شهر خرم آباد با اشاره به برگزاری جلسات متعدد در رابطه با این پروژه نیمه تمام بیان داشت: مردم همواره در رابطه با پروژه برج‌های دوقلو از ما سوال می‌کنند.

قلاوند با بیان اینکه وضعیت این پروژه در هاله‌ای از ابهام باقی مانده است افزود: انتظار داریم که در رابطه با این پروژه امروز خروجی خوبی داشته باشیم.

چه کسی جوابگوی این ضرر و زیان مادی و معنوی است؟

یونس امرایی عضو دیگر شورای اسلامی شهر خرم آباد نیز در این جلسه با انتقاد از عملکرد سرمایه گذار پروژه برج‌های دوقلو اظهار داشت: بیش از ۱۰ سال است که مردم چشم انتظار تکمیل این پروژه هستند.

وی با بیان اینکه برج‌های دوقلو مهم‌ترین پروژه در غرب کشور محسوب می‌شود و زمین آن در بهترین مکان به لحاظ تجاری، مسکونی و… قرار گرفته است بیان داشت: متأسفانه به لحاظ زمانی در این پروژه بسیار هدر رفت داشته‌ایم و خیلی از فرصت‌ها را از دست داده‌ایم.

این عضو شورای اسلامی شهر خرم آباد با طرح این سوال که چه کسی باید جوابگوی این ضرر و زیان مادی و معنوی باشد؟ بیان داشت: هر کسی که از کنار این پروژه رد می‌شود، فقط حسرت و آه می‌کشد.

امرایی با بیان اینکه اینها ضررهای معنوی است که هیچ وقت جبران نمی‌شوند ادامه داد: مهم‌ترین و تنها ترین منابع درآمدی شهرداری همان پروژه‌ها و طرح‌هایی است که برای شهرداری در داخل شهر درآمد زا هستند.

وی با اشاره به اینکه یکی از موضوعاتی که ما به آن امید داشتیم منجر به درآمدزایی پایدار برای شهرداری شود، همین برج‌های دوقلو بودند تصریح کرد: متأسفانه الان خسران و حسرت این پروژه را داریم و نمی دانم باید چگونه جبران شود؟

این عضو شورای اسلامی شهر خرم آباد با تاکید بر اینکه اراده جدی برای تکمیل این پروژه وجود ندارد بیان داشت: از سرمایه گذار وابسته به بنیاد شهید این انتظار نمی‌رفت که در رابطه با این پروژه به این گونه برخورد کند.

امرایی با بیان اینکه انتظار این بود که در بر اساس همان تابلوی روز شمار، پروژه اجرا شود عنوان کرد: متأسفانه قرارداد مربوط به این پروژه نیز اشکالات بسیار زیادی دارد.

پیگیری حقوقی پروژه

مجید دریکوند عضو دیگر شورای اسلامی شهر خرم آباد نیز در این جلسه با بیان اینکه اعتماد مردم نسبت به سرمایه گذار و کارگزاران در رابطه با این پروژه خدشه دار شده است اظهار داشت: این بی اعتمادی مردم به سرمایه گذار، شهرداری و… را با هیچ چیز نمی‌شود جبران کرد.

وی با بیان اینکه روز اولی که شورای ششم تشکیل شد، در جلسه‌ای دو نفر از اعضای هیئت مدیره شرکت سرمایه گذار پروژه در لفافه اعلام کردند که ما اصلاً اهل ادامه ماجرا نیستیم و آمده‌ایم از هم جدا شویم و کمتر ضرر کنیم.

این عضو شورای اسلامی شهر خرم آباد با اشاره به اینکه من امیدی به رفع مشکلات و اجرای پروژه در این جلسه ندارم چرا که اگر قرار بود کاری انجام شود، در چند سال گذشته انجام می‌شد بیان داشت: اینکه انتظار داشته باشید نمایندگان مردم و مردم بار دیگر اعتماد کنند، بعید است این اتفاق رخ دهد، ما هم پای کار حقوقی خودمان می‌ایستیم، ما از حقوق مردم و شهرداری دفاع می‌کنیم.

دریکوند خطاب به سرمایه گذار با بیان اینکه اگر اراده‌ای برای جبران دارید، «بسم الله»، در غیر این صورت ما با همدیگر توافقی نداریم افزود: اگر قرار است که همان مسیر قبلی ادامه پیدا کند ما به اطلاع مردم خواهیم رساند، روز گذشته بدون هیچ تعارفی قرارداد شهر بازی را لغو کردیم.

اراده‌ای برای اتمام پروژه وجود ندارد

بیرانوند مشاور شهرداری خرم آباد در پروژه برج‌های دوقلو نیز در این جلسه با انتقاد از عملکرد سرمایه گذار سابق این پروژه اظهار داشت: متأسفانه اراده‌ای برای اتمام این پروژه وجود ندارد.

وی بیان داشت: با توجه به اینکه پروژه قبلاً توسط یک سرمایه گذار دیگر در دستور کار قرار گرفته است، حدود ۱۷ سال است که نیمه تمام باقی مانده است، به لحاظ مالی و اقتصادی اراده‌ای برای اتمام پروژه وجود ندارد.

مشاور شهرداری خرم آباد در پروژه برج‌های دوقلو با تاکید بر اینکه آورده شهرداری در رابطه با این پروژه مشخص است و بالای ۴۰۰ میلیارد تومان در رابطه با پروانه هزینه شده است گفت: از روز اول روی این پروژه به لحاظ فنی و حقوقی کار انجام نشده است.

بیرانوند با بیان اینکه نقشه یک سال بعد از اینکه قرار داد پروژه منعقد شده، تهیه و ارسال شده است افزود: قرار بوده این پروژه ۳۶ ماهه عملیاتی شود، این در حالیست که این امر تحقق پیدا نکرده است.

وی با اشاره به مشکلات تأمین اجتماعی این پروژه و بدهی ۴۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومانی در این رابطه عنوان کرد: شهرداری در این پروژه کارگر ندارد، آورده شهرداری زمین و پروانه است.

مشاور شهرداری خرم آباد در پروژه برج‌های دوقلو با اشاره به دعوت چند باره از سرمایه گذار برای حضور در کمیسیون ماده ۳۸ و عدم حضور آنها در کمیسیون تصریح کرد: با توجه به شرایط اقتصادی و قیمت سرسام آور مصالح، اراده‌ای برای اجرای پروژه وجود ندارد.

براساس این گزارش، در پایان این نشست مقرر شد وضعیت پروژه در یک کارگروه تخصصی رسیدگی و جوانب امر از نظر اقتصادی و فنی مورد بررسی قرار گیرد و سپس در جلسه شورای شهر در این رابطه تصمیم گیری نهایی صورت گیرد.

/.انتهای پیام

منبع خبرگزاری مهر
نظر شما چیه؟

تذكر: نظرات حاوی توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمی شوند