زنان جلّاد داس به دست، آماده‌ سر بریدن/ تبلیغات جنگی اوکراینی‌ها به سبک داعش+عکس و فیلم

0

چندی قبل، مصاحبه‌ای از مشاور رییس جمهور اوکراین، آرستوویچ، مربوط به سال ۲۰۱۹، توسط فعالان رسانه‌ای روس بازنشر شد که در آن، این مسوول اوکراینی از خردمندی فرماندهان و روش‌های کارآمد داعش تعریف می کند.

به گزارش امید لرستان، روز گذشته، ویدیویی در حساب‌های شبکه‌های اجتماعی وابسته به نیروهای نظامی اوکراین منتشر شده که در آن زنی با تاجی از گل و صورت زخمی، در حالی که داس به دست دارد، به سبک ویدیوهای تبلیغاتی داعش در جنگ‌های عراق و شام، نیروهای روسی را با خشم و نفرت  به یک «دِروی خونین» تهدید می کند و سپس صحنه‌ی ساختگی بریدن سر یک نظامی روسی را اجرا می کند.

جالب این‌جاست که نظامی روس، باز به سبک ویدیوهای داعشی، لباس زندانی به تن دارد و جلوی زن و پشت به او زانو زده است. زن که آشکارا یک بازیگر است، با لبخندی سرد و روانپریشانه، خطاب به دوربین می گوید:

” چیزی وحشتناک ملت صلح طلب و غلات پرور را از خواب بیدار کرد. چیزی که برای قرن‌ها در بطن کناره‌های رود دنیپر خفته بود. خدای بدوی و باستانی اوکراین. و ما اکنون در حال یک دِروی خونین هستیم. مرگ در انتظار همه‌ی شماست.”

زنان جلّاد داس به دست، آماده‌ سر بریدن/ تبلیغات جنگی اوکراینی‌ها به سبک داعش+عکس و فیلم

این زن نیروهای روس را تهدید می کند جنازه‌هایشان توسط سگ‌ها و حیوانات وحشی خورده خواهند شد و هیچ‌کدام به خانه برنخواهند گشت. سپس دوربین عقب می رود و زن اسیری روسی را بالاتر می کشد که خون از گردن او می ریزد و مثلا گردنش با داس زن بریده شده است. در آخر، زن رو به دوربین می گوید: «به جهنم خوش آمدید!»

طبق گزارش‌ها، این زن، «آندریانا کوریلتز» بازیگر سینما و تئاتر اوکراینی است.

زنان جلّاد داس به دست، آماده‌ سر بریدن/ تبلیغات جنگی اوکراینی‌ها به سبک داعش+عکس و فیلم

از طرف روسیه، کمیته‌ای تشکیل شده تا این نوع ویدیوها را که نفرت نژادی و جنایت علیه نژاد روس را بررسی و ثبت قضایی کند.

با وجود این که این ویدیو، یک ویدیوی ساختگی و تبلیغاتی است، اما الهام‌گیری آشکار آن از تکنیک‌های داعش، این گمانه را به وجود آورده، که همان سرویس‌های امنیتی که داعش را با از نظر عملیات روانی و ساخت ویدیوهای تبلیغاتی تاثیرگذار(به لحاظ ایجاد هراس) آموزش می دادند، اکنون در اوکراین هم حضور دارند.

در روزهای اخیر، چندین ویدیو از رفتار وحشیانه نیروهای اوکراینی با اسرای روس و نفرت‌پراکنی نژادی آشکار آن‌ها در فضای مجازی منتشر شده است. از جمله، ویدیویی که در آن، نیروهای شبه نظامی نئونازی اوکراینی، به زانوهای چند اسیر روس شلیک می کنند و سپس به نحوی وحشیانه این مجروحین را کتک می زنند. نیروهای ویژه روسی اعلام کرده‌اند که عوامل تهیه این ویدیو را دستگیر کرده‌اند.[2]

زنان جلّاد داس به دست، آماده‌ سر بریدن/ تبلیغات جنگی اوکراینی‌ها به سبک داعش+عکس و فیلم

حدود دوهفته پیش، مصاحبه‌ای از مشاور رییس جمهور اوکراین، اولکسی آرستوویچ،که مربوط به سال 2019 است، توسط فعالان رسانه‌ای روس بازنشر شد که در آن، این مسوول اوکراینی که تحصیل‌کرده آکادمی نظامی اودسا  و دارای سابقه فعالیت در تئاتر و رسانه است، ضمن تعریف از هوش و ذکاوت فرماندهان داعش می گوید:

“روش‌های داعش در عمل کار می‌کنند. فرماندهان داعش درباره نشان دادن خشونت علنی، و بکارگیری روشهای قرون وسطایی، مطالعات دقیقی انجام دادند؛ و این روشها را حساب شده بکار گرفتند.

روش‌های خشن داعش، هرچند بیرحمانه است، اما بکارگیری آنها (در جنگ اوکراین) قابل توجیه است. من این را در یک کتاب بطور مفصل شرح داده‌ام.”[3]

/.انتهای پیام

نظر شما چیه؟

تذكر: نظرات حاوی توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمی شوند