رژیم پهلوی نمونه بارز یک رژیم سلطنتی و مستبد بود

0

به گزارش امید لرستان پنجمین قسمت برنامه تلویزیونی شب های انقلاب به همت سازمان فضای مجازی سراج و صدا و سیما مرکز لرستان روی آنتن شبکه استانی افلاک رفت؛ در زیر مشروح قسمت پنجم این برنامه را خواهید خواند.

بدون شک رژیم پهلوی نمونه بارز یک رژیم سلطنتی و مستبد بود که از هیچ‌گونه ظلم و ستم علیه ملت ایران دریغ نمی‌کرد، از به گلوله‌بستن جوانان و آزادی‌خواهان این سرزمین تا تبعید و شکنجه روحانیون و علمایی همچون امام خمینی(ره).

با این وجود و با همه مصائب رژیم پهلوی، امام خمینی(ره) توانست با اندیشه ناب اسلامی و حمایت مردم ستم‌کشیده، بر سلطنت ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی پایان بخشد و جمهوری مبتنی بر ارزش‌ای والای دینی را بنا نهد.

تردیدی نیست لرستانی‌ها در به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی و تحقق استقلال بر وابستگی نقش بسزایی داشته‌اند، کمااینکه تلاش مردمان لر در خاطرات امام راحل و همچنین علما و بزرگان تاریخ انقلاب بیان شده است.

در پنجمین برنامه مجازی از شب‌های انقلاب و در ادامه حکومت پهلوی، سید محمد سیف‌زاده به حضور صهیونیست‌ها و وهابی‌ها در دولت رضاخانی اشاره و تصریح کرد: یکی از نکاتی که در حکومت پهلوی بسیار بارز است و تاوانش را هم‌اکنون نیز پس می‌دهیم، حضور صهیونیست‌ها وهابی‌ها در رژیم پهلوی است.

وی با بیان اینکه نخستی تلویزیون ایرانی متعلق به صهیونیست‌ها بود، افزود: این تلویزیون خصوصی در خیابان جردن یا همان آفریقای کنونی نصب و توسط نیروهای اسرائیلی هدایت می‌شد.

این محقق و پژوهشگر لرستانی ادامه داد: افکار و عقاید صهیونیستی در این تلویزیون به نمایش گذاشته می‌شد و کانال‌های تبلیغاتی برای انحراف مردم ایران راه‌اندازی شده بود.

سیف‌زاده با بیان اینکه نیروهای وهابی و صهیونیستی در ساواک نفوذ کرده بودند و نامه‌های آن‌ها را نیز می‌خواندند، گفت: جریانات کشور را کنترل و برای آن‌ها تصمیم می‌گرفتند.

وی تصریح کرد: امام از حضور صهیونیست‌ها در کشور ایران انتقاد و بارها از رژیم پهلوی خواسته بود که این نیروها را از کشور اخراج کنند.

این پژوهشگر لرستانی به اعتراض و طومار نویسی سران ایلات و عشایر لرستان خواستار مبارزه علیه صهیونیست‌های ساکن در ایران بودند و این موضوع در خاطرات آیت‌الله شاهرخی ذکر شده که در نامه‌ای به امام نوشتیم که گاهی اعتراض می‌کنیم در حد نصیحت است که فرمودند که ما می‌خواهیم حکومت اسلامی به وجود بیاید.

سیف‌زاده با تاکید بر اینکه صهیونیست‌ها مخالف آزادی‌خواهی و جهان اسلام بوده و هستند، گفت: آیت‌الله جزایری در خرم‌آباد شماره حسابی برای کمک به مردم مظلوم فلسطین ایجاد کرده بود.

وی اظهار داشت: همچنین آیت‌الله بروجردی اولین مرجع تقلید تشیع بودند که بیانیه‌ای به زبان عربی علیه اسرائیل منتشر کرده بود، اینکه مبارزه با صهیونیست‌ها از میان مراجه روشنگر وجود داشت در دوره پهلوی کاملا شهود است.

این محقق و پژوهشگر لرستانی با بیان اینکه پهلوی‌ها، رسانه‌های مکتوب و صدا و سیما را در اختیار گرفته بودند، گفت: تجهیزات و منابع مالی از سوی اسرائیلی‌ها تامین می‌شد.

سیف‌زاده بیان داشت: پس از انقلاب اسلامی این کینه همچنان در دل اسرائیلی‌ها وجود دارد و سعی می‌کنند با ترور نخبه‌های علمی و سیاسی و …. بار دیگر در ایران حضور پیدا کنند که این خیالی واهی است.

خورشیدوند از مبارزان انقلابی است که در لرستان از همان ابتدای زمزمه حضور امام و تشکیل حکومتی اسلامی در تظاهرات علیه رژیم پهلوی شرکت کرده است.

وی که چند سالی تحت تعقیب ساواک بوده است، بیان کرد: چند سالی را در زندان‌ شاه حضور داشتیم و بارها از سوی نیروهای گارد تهدید به مرگ شده بودیم.

این مبارز انقلابی به شجاعت در گفتار اشاره و بیان کرد: امام خمینی را همان‌گونه که دلمان می‌خواست معرفی می‌کردیم به‌گونه‌ای که بارها از سوی ماموران عنوان میشد که این فردی که نام می‌برید اصلا در ایران حضور ندارد.

شاهرخی اظهار داشت: در جواب نیروها می‌گفتیم که آقا(امام خمینی) سلامت باشند در کره مریخ باشند.

جمشید منصوری از نخبگان و کارآفرینان جوان لرستانی است که در رشته گیاه‌پزشکی فعالیت خود را چندین سال است که شروع کرده و توانسته علاوه بر کسب عناوین برتر علمی، اقدام به اشتغال‌زایی برای جوانان استان نیز نماید.

وی به ظرفیت بالای لرستان در زمینه گیاهان دارویی اشاره و تصریح کرد: لرستان از نظر شرایط آب‌وهوایی و حاصلخیزی دارای پتانسیل خوبی از نظر کشت گیاهان دارویی دارد و می‌تواند در این زمینه در دنیا حرفی برای گفتن داشته باشد.

منصوری با بیان اینکه در لرستان ۳۴ گیاه دارویی خاص وجود دارد، افزود: می‌توانیم از این نظر یکی از قطب‌های گیاهان دارویی ایران و جهان محسوب شویم.

این جوان نخبه لرستانی ادامه داد: گیاهان دارویی و کیفیت اسانس‌های استخراج شده از آن‌ها می‌تواند زمینه اشتغال‌زایی را برای جوانان استان فراهم کند، کمااینکه تاکنون ۲ هزار نیرو به صورت روزانه و پاره‌وقت به کار گرفته شدند.

منصوری با اشاره به آموزش فارغ‌التحصیلان غیرمرتبط به رشته‌های کشاورزی، گفت: توانستیم بخش زیادی از نیاز علمی متقاضیان به کشت گیاهان دارویی را در استان تامین کنیم.

وی، یکی از مشکلات حوزه گیاهان دارویی را مشکل فروش خواند و افزود: با وجود کیفیت خوب محصولات اما شکل فروش گیاهان دارویی را داریم.

رشنو از فعالان مسجدی و انقلابی لرستان است که فعالیت‌های خود را از مسجد علوی خرم‌آباد آغاز کرده و همچنان این اقدامات فرهنگی و مذهبی خود را ادامه می‌دهد.

وی به نقش مساجد در سازماندهی کردن نیروهای مردمی و انقلابی اشاره و خاطرنشان کرد: شهیدان فخرالدین و نورالدین رحیمی نقش ویژه‌ای در هدایت مردم داشتند.

رشنو بیان داشت: مسجد علوی در شکل‌گیری مبارزات نقش زیادی داشت، همچنین شهید رحیمی در شکل‌گیری و انسجام حرکت‌های انقلابی بسیار موثر بودند.

این عضو هیات امنای مسجد علوی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در خصوص آخرین وضعیت بازسازی مسجد علوی، گفت: هم‌اکنون بازسازی مسجد از پیشرفت فیزیکی خوبی برخوردار است و طی ماه‌های آینده پذیرای شهروندان خواهد بود.

انتهای پیام/

/.انتهای پیام

نظر شما چیه؟

تذكر: نظرات حاوی توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمی شوند