رئیس‌جمهور باید برای همه کشور باشد نه برای شمال تهران

0

به گزارش امید لرستان، سعید جلیلی، کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در اولین گفتگوی تبلیغاتی خود در گفتگو با رادیو جوان به سوالات تخصصی، شخصی و پرسش‌های جوانان پاسخ داد.

وی در بخش معرفی خود در ابتدای این گفتگو، خاطرنشان کرد: من دانشجوی دانشگاه امام صادق بودم. بعد در وزارت خارجه استخدام شدم. از کارشناسی شروع کردم و بعد به معاونت وزارت خارجه رسیدم و بعد هم دبیر و نماینده رهبر انقلاب در شورای عالی امنیت ملی شدم. البته هنوز هم نماینده رهبر انقلاب در این شورا  و همچنین عضو مجمع تشخیص مصلحت و شورای راهبردی روابط خارجی هستم.

توصیه هشت سال پیش جلیلی به روحانی

جلیلی در بخش پرسش به سوالات تخصصی جوان اصلاح ساختار اداری اجرایی کشور را اولین گام خود برای راه‌انداختن ماشین دولت دانست و ابراز کرد: سال 92 که رفتیم به آقای روحانی تبریک بگوییم به ایشان گفتم شاید ما دو نگاه متفاوت داشته باشیم اما این ماشین دولت نه من را به آنجایی که می‌خواهم می‌برد نه شما را. این ماشین خراب و فرسوده است. این ساختار اجرایی دولت نیاز به یک اصلاح جدی دارد. الان هم فکر می‌کنم رئیس جمهور آینده باید ساختار اجرایی دولت را اصلاح کند. برخی کارهایی که در این سالها شد خوب است اما کافی نیست. به نظر من دولت آینده باید یک کار جدی برای اصلاح این ماشین و سرعت بخشیدن به آن انجام دهد.

وی افزود: بر اساس مطالعاتی که داشتیم می‌دانیم کشور شرایطی دارد که می‌تواند در چهار سال آینده یک جهش داشته باشد لذا برای این جهش باید ماشین دولت اصلاح شود.

فضای مجازی فرصت ایجاد اشتغال است

جلیلی در پاسخ به سوالی درباره اقدامات کلان دولت آتی در زمینه شبکه‌های اجتماعی و مدیریت فضای مجازی خاطرنشان کرد: فضای مجازی یکی از بهترین فرصت‌ها برای نسل جوان است. با این فرصت می‌توان به اصلاح و انجام خیلی از موضوعات سرعت و شتاب داد. فضای مجازی یک ابزار بسیار ارزشمند است که در اختیار نسل جوان قبلی نبوده است؛ بنابراین دولت باید برای آن برنامه داشته باشد. اتفاقا اگر برای این فضا برنامه داشته باشید مردم از فرصت‌های فضای مجازی استفاده حداکثری می‌کنند.

وی اظهار داشت: این امکان، یک فرصت بسیار خوب برای ایجاد اشتغال است و دولت آینده باید برای آن برنامه داشته باشد. من معتقدم که در این باره باید با جوانان صداقت داشت و شاید خود من هم برای برخی محدودیت‌ها در فضای مجازی توجیحی نداشته باشم. اینکه اینستاگرام باز است ولی توییتر بسته است خب کار ویژه هر دو یکی است و باید برای آن فکری کرد.

با ساخت حداقل یک میلیون مسکن در سال تشکیل خانواده را آسان می کنیم

جلیلی در پاسخ به سوالی درباره نقش دولت آینده در اجرای سیاست‌های حوزه جمعیت، تصریح کرد: شما اگر بخواهید کشورتان را در عرصه‌های مختلف پیشرفت بدهید مبتنی بر نیروی انسانی است که متاسفانه در این سالها کوتاهی‌های زیادی در این زمینه داشتیم.

یکی از بحث‌های قانون اساسی در این زمینه این است که تشکیل خانواده و برآوردن نیازهایشان حق مردم و وظیفه دولت است. دولت باید در این زمینه برنامه واقعی داشته باشد. برای مسکن جوان باید برنامه داشت و یکی از موضوعاتی که ما برای‌ آن تشکیل جلسه دادیم این بود که باید سالی یک میلیون خانه ساخت و امکاناتی فراهم کرد که جوان بتواند ازدواج کند که مهم‌ترین آن شغل است.

فقط رییس جمهور شمال تهران نخواهم بود

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری اظهار داشت: یکی از بحث‌های مهم برای رئیس جمهور این است که رئیس‌جمهور همه است نه رئیس‌‌جمهور تهران یا شمال تهران. برای مثال برنامه ساخت مسکن باید تمام ایران را شامل بشود. اگر ماموریت در زمینه‌های مختلف اقتصادی، آموزشی، هنری و ورزشی داریم باید برای همه کشور باشد.

طرحی برای تبدیل 7 میلیون مرزنشین به صادرکننده

وی درباره مشکلات مرزنشینان گفت: من به اکثر مرزهای کشور رفتم و در پایانه‌های مرزی بخصوص در غرب حضور یافتم. من در سفری به بانه نگاه می‌کردم که جوانان ما نشستند که باری بیاید و کولبری کنند. من طرح مفصلی دارم که 7 میلیون مرزنشین به صادرکننده تبدیل شوند که اقتصاد کشور را فعال کنند.

فرمان هایی برای روز اول

جلیلی درباره نخست دستوری که در روز اول ریاست‌جمهوری صادر می‌کند، اظهار داشت: برخی اختیاراتی که رئیس جمهور دارد و احتیاح به قانون و مصوبات ندارد، بررسی کردیم و مجموعه احکامی که رئیس جمهور می‌تواند امضا و ابلاغ کند را احصا کردیم و در روز اول ریاست‌جمهوری همه آنها را امضا و ابلاغ می‌کنیم.

در دولت آینده همه دستگاه ها برای اشتغال، ماموریت زمان بندی شده دارند

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر راهبرد ایجاد اشتغال پایدار، گفت: راهبرد ما در ایجاد اشتغال، تعریف ماموریت اشتغال‌آفرینی برای دستگاه‌های دولتی خواهد بود؛ به این معنا که سهم هر دستگاه دولتی در بازه‌های زمانی مشخص برای ایجاد شغل به این دستگاه‌ها ابلاغ می‌شود. برنامه‌ای در این زمینه آماده کرده‌ایم و سهم هریک از این دستگاه‌ها در بخش‌های مختلف با ارائه راهکار مشخص شده است.

جلیلی ادامه داد: برای مثال ما الان ظرفیت 16 میلیون تن مواد پتروشیمی داریم که 4 میلیون تن تولید می‌شود و 12 میلیون ظرفیت تولید در این بخش داریم. بنا به کارشناسی‌های صورت گرفته با هر یک میلیون تن افزایش تولید می‌توان 200 هزار شغل ایجاد کرد. فرصت‌های مختلف در عرصه‌های مختلف هست که دولت باید اراده و برنامه داشته باشد.

یک میلیون مسکن در سال با اصلاح طرح مسکن مهر

کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوالی در ارتباط با کنترل بازار مسکن، اظهار داشت: اقتصاد مسکن مهمتر از صنعت مسکن است. برنامه‌ی ما در محور های ساخت مسکن با حداقل یک میلیون واحد در سال، طرح‌های بازسازی بافت‌های فرسوده و همچنین مسکن روستایی است. پیش از همه اینها اعمال بسته‌ی جامع مالیاتی جهت تبدیل بازار مسکن به یک بازار مصرفی اجرا خواهد شد.

وی افزود: در این چند سال عقب‌ماندگی داشتیم و همچنین در سال 800 هزار ازدواج داریم که باید برای‌ آنها مسکن تهیه کرد. مدل موفق مسکن مهر با تصحیح ایرادات و تکمیل نواقص آن مدل خوبی در اجرای طرح‌های ساخت مسکن است.

تحریم را نه تنها دور می زنیم با برنامه بی اثر می کنیم

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری درباره برنامه دولت وی برای توانمند سازی کشور در جهت مواجهه با تحریم‌ها، گفت: تنها حربه دشمن در شرایط کنونی تحریم است. ما برنامه جدی داریم که تحریم‌ها بی اثر شود. در کنار گفتگو برای رفع تحریم یا دور زدن تحریم، باید به کمک جوانان در عرصه بی‌اثر کردن تحریم‌ها دشمن را به زانو درآورد و این اهرم را از دست او خارج کرد.

کارخانه های تعطیل را با تامین مالی و مبارزه با قاچاق فعال می کنیم

جلیلی درباره مشکلات شهرک‌های صنعتی، اظهار داشت: من در 8 سال گذشته به 31 استان کشور و بسیاری از شهرها رفتم و در عمده شهرها از شهرک‌های صنعتی بازدید کردم. در بسیاری از شهرک‌ها کارخانه‌های تعطیل می‌بینید. یک دلیل این تعطیلی‌ها تامین مالی است. ما یک بحث‌مان این است که روزی دو هزار میلیارد تومان خلق پول می‌شود. این خلق پول کجا می‌رود؟ یک علت دیگر قاچاق و واردات بی‌رویه است که دولت نقش جدی در مقابله با آن دارد.

وی در پاسخ به سوالی پیرامون مسئله اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، عنوان کرد: جوانان ما بهترین بازه عمر خود را صرف تحصیل میکنند و در مسیری که کشور برای آنها تعریف کرده و هزینه‌های بالایی نیز صورت گرفته، قدم می‌گذارند؛ بنابراین تعریف شغل مرتبط با رشته‌های تحصیلی و ارتباط بازار کار با دانشگاه در زمینه‌های مختلف یک راهبرد مهم در این موضوع است. کارگروه اشتغال دولت سایه برنامه‌‌ی مشخصی در این زمینه تهیه کرده است که بخشی از آن ارائه عمومی شده است.

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری راهکار عملیاتی دولتش برای کاهش نرخ تورم را اینگونه تشریح کرد: تورم در صورتی پیش می‌‌آید که پول از کالا بیشتر شود. علت اصلی مشکل تورم ما این است که از سال 52 تا پایان سال 99، پول کشور 58 هزار برابر شده است و تا سال 98، 42 هزار برابر شده بود؛ تولید ملی ما اما 1.7 برابر شده بود که خیلی فاصله است. همین حالا بانک‌های ما روزی دو هزار میلیارد تومان خلق پول می‌کنند. وقتی پول تولید بشود و کالا تولید نشود، تورم ایجاد می‌شود. راه مبارزه با تورم مدیریت خلق پول است.

جلیلی در پاسخ به این پرسش که برنامه اقتصاد کلان خود برای رسیدن به اقتصادی شکوفا در برابر تهدیدات چیست، گفت: من سال 92  جمله‌ای که بارها تکرار کردم و از آزاد کردن ظرفیت‌ها سخن گفتم و مثل برخی کلید درنیاوردم. اگر می‌خواهیم کشور پیشرفت کند باید ظرفیت‌های کشور را آزاد کنیم تا منحرف و قفل نشود. من و تمام دوستانی که در دولت سایه کار می‌کردیم، فکر می‌کنیم با توجه به فرصت‌ها نه تنها می‌توان جلوی تهدیدات ایستاد بلکه در عرصه‌های مختلف کار دولت و رئیس‌جمهور این است که اگر برای دستگاه‌ها ماموریتی تعریف می‌کند باید روز به روز این را بررسی کند که چه میزان از برنامه کلان محقق شد. کار رئیس‌جمهور این است که اگر برنامه‌ای ارائه می‌کند، باید بازخواست کند تا به نتیجه برسد.

اصلاح الگوی مصرف از دولت شروع می شود

وی درباره مصادیق اصلاح الگوی مصرف در دولت  گفت:  ما در الگوی مصرف، مصرف خوبی نداریم و اسراف زیاد می‌شود چه در انرژی و چه در سایر موضوعات اما اول از همه دولت باید الگوی مصرفش را اصلاح کند.ما متاسفانه شاهد هستیم که بخش‌های دولتی بیشترین اسراف‌ها را می‌کنند و اگر دولت نتواند الگو باشد، چگونه می‌تواند بخواهد الگوی مصرف را اصلاح کند. بسیاری از هزینه‌هایی که تحت عنوان همایش و… انجام می‌شد در دوران کرونا فهمیدیم بصورت مجازی می‌شد برگزار کرد و لطمه هم نخورد. اگر از اصلاح الگوی مصرف صحبت می‌کنیم ابتدا باید دولت و کارگزاران آن را دنبال کنند.

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری درباره وضعیت دانش‌‌آموزان در شرایط کرونا، اظهار داشت: کرونا نشان داد می‌توان از فضای مجازی استفاده حداکثری داشت بخصوص در بخش آموزش و پرورش. یکی از موضوعات عدالت در این عرصه است. وظیفه دولت است که ابزارهای تحصیلی را حتی در شرایط کرونا تامین کند؛ چون وقتی می‌گوییم آموزش و پرورش رایگان است باید این را تامین کرد. از تجربه کرونا می‌توان در بسیاری از موضوعات دیگر استفاده کرد و اگر در مناطقی محرومیت داریم می توان از طریق فضای مجازی این محرومیت را برطرف کرد.

تعامل با دنیا باید گسترده باشد نه محدود

جلیلی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی را باید خوب فهمید و اقتصاد مقاومتی به معنای تعامل سازنده با دنیا است، اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی یعنی معطل بیگانگان نباشیم نه اینکه با آنها تعامل نداشته باشیم. ایراد ما به 8 سال گذشته این بود که تعامل با خارج گسترده نبود و محدود به چند کشور در موضوعاتی بود که فایده‌ای برای کشور نداشت.

 پاسخ به سوالات شخصی

جلیلی همچنین در بخش‌هایی از این گفتگو به سوالات خصوصی پیرامون خود جواب داد.

این نامزد انتخابات در بخش دیگری از سوالات این برنامه گفت: دفترچه بیمه من بیمه کارمندی است. در بورس سرمایه‌گذاری نکردم اما سال 81، 82 برای فرزندم در حد یک میلیون سهمی گرفتیم و الان هم خبر ندارم آن سهم چه شد! حدود سال 80 هم بود که یک و نیم میلیون وام برای آخرین بار گرفتم.

وی درباره سن مطلوب ازدواج گفت: دختر و پسر به لحاظ فیزیولوژی و اجتماعی که به سن بلوغ می‌رسند و احساس می‌کنند به ازدواج نیاز دارند باید این شرایط برایشان مهیا بشود. من خودم 28 سالگی ازدواج کردم و فرزندم هم الان 25 ساله است و گفتم هر زمان که بخواهد آمادگی داریم که شرایط ازدواج را برایش فراهم کنیم.

جلیلی با بیان اینکه در تهران بیشتر از وسیله شخصی استفاده میکنم، گفت: اما هربار که مشهد می‌روم از وسایل نقلیه عمومی استفاده می‌کنیم و در مشهد هم با بی‌آرتی و تاکسی سفر می‌کنم.

وی افزود: خانه‌ای که مالک آن هستم 125 متر است ولی الان در خانه سازمانی سکونت دارم که بزرگتر است و خودرو شخصی من هم پراید است.

جلیلی در بخش دیگری از این برنامه در پاسخ به سوالات جوانانه گفت: ورزشی که انجام می‌دهم کوهنوردی و شنا است. آخرین طبیعت گردی هم دارآباد بود. آخرین کتابی هم که خواندم کتاب 700 صفحه‌ای با عنوان “چین” از هنری کسینجر درباره روابط آمریکا و چین بود. آخرین فیلمی که دور هم با خانواده در تعطیلات دیدیم “بزرگان در اتاق” بود درباره مذاکرات دولت یونان با اتحادیه اروپا؛ که برای من که خودم زمانی مذاکره ‌کننده بودم خیلی زیبا نوع رفتار مستکبرانه اتحادیه اروپا با یک عضو خودش را داشت نشان می‌داد که دیدنش را توصیه می‌کنم.

رجانیوز

/.انتهای پیام

نظر شما چیه؟

تذكر: نظرات حاوی توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمی شوند