دولت بی‌تدبیر؛کاسب بدبخت

0

یکی از بازاریان شهر خرم‌آباد در گفتگو با خبرنگاران گفت :

بانک ها برای برگشت زدن چک بازاریان حضور دارند و دادگاه ها هم برای صدور جلب فعال هستند و فقط کاسبی اصناف برای پاس کردن چک ها تعطیل است.

وی با اشاره به اینکه اجاره مغازه های کسبه خرم‌آباد در مرکز شهر از ۵ میلیون به بالاست اظهار داشت: در حال حاضر چه کسی حاضر است کرایه مغازه ما را بپردازد.

یکی دیگر از کسبه بازار خرم‌آباد گفت: سر ساعت باید بیمه، مالیات، عوارض و اقساط بانکی را پرداخت کنیم و اگر دیر شود شامل کلی جریمه دیرکرد می گردد.

وحید خلفی با بیان اینکه دولت در مقابل این تعطیلی ها هیچگونه بسته های حمایتی برای اصناف در نظر نگرفته است تصریح کرد: حتی از جریمه دیر کرد دیون کسبه هم نمی گذرند و خیال دارند کسبه در برابر یک ماه تعطیلی بدون هیچ اعتراضی همکاری کند.

یک مغازه دار دیگر خرم آبادی گفت: چرا فکر می کنید تنها عامل ابتلا کرونا مردم بازار است و سایر اماکن با قدرت و شلوغی تمام فعال هستند.

محمد رضا حسنوند افزود: متاسفانه هیچکدام از اصناف گروه یک پروتکل ها را رعایت نمی کنند، شلوغی و تردد پارک ها، بوستان ها، صف مرغ و روغن و … هیچکدام یعنی خطری ندارد.

وی اظهار داشت: تمام بار بی برنامگی دولت به گردن اصناف گروه های ۲و۳و۴ افتاده است و خدا می داند دیگر حتی برای معیشت خانواده هم آهی در بساط نداریم، چه برسد به اجاره مغازه و چک و قسط وام و…، دولت باید فکر اساسی برای حمایت از اصناف کند، فردا هم اعلام می کنند تا فلان روز باید مالیات بدهید و فلان تاریخ عوارض و … و هیچ حمایتی از ما نمی شود.

اصناف در همه جبهه ها در خط مقدم هستند

رییس اتاق اصناف مرکز استان لرستان با انتقاد از سیاست غلط و نا درست دولت در قبال اصناف ،گفت: اصناف تنها قشری است که در همه جبهه ها در خط مقدم هستند اما همواره ندید گرفته می شوند.

منوچهر اسبکوه در این رابطه گفت : با بیان این مطلب که سیاست های غلط سبب شده است اصناف در بحث کرونا دچار سردرگمی شوند افزود: دولت مصوبات خودش را هم قبول ندارد و اجرایی نمی کند.

وی تصریح کرد: عدم اجرایی شدن مصوبات و اجرای صرف اعمال محدودیت ها اصناف را با ورشکستگی محض مواجه کرده است .

رییس اتاق اصناف مرکز استان کرایه های سرسام آور مراکز تجاری و برگشت خوردگی چک و سفته واحد‌های صنفی را معضل بزرگ پیش روی این قشر از جامعه عنوان کرد و اظهار داشت: همکاری اصناف با مصوبات ستاد مدیریت کرونا در حالی مثال زدنی است که این ستاد هنوز نتوانسته یکی از مصوبات خود دال بر حمایت از اصناف را اجرایی کند.

همکاری اصناف از سر دلسوزی آنان در قبال جامعه است

اسبکوه همکاری اصناف را از سر دلسوزی آنان در قبال جامعه عنوان کرد و عنوان داشت: اجرای محدودیت ها از سوی اصناف صرفا از سر لطف است نه اجبار اما دولت این مهم را ندید گرفته است و نسبت به اصناف کم لطفی می کنند .

وی با بیان اینکه ۳۳پاساژ تجاری را در روزهای اعمال محدودیت ها تعطیل اعلام کردیم، افزود :ده تا یازده هزار واحد صنفی تعطیل شده اند که هر کدام نان آور چندین خانواده است که با مشکل ارتزاق مواجه اند و حمایتی از آنان صورت نگرفته است.

معافیت مالیاتی و بیمه و تسهیلات بانکی مهمترین حمایت دولت از اصناف

وی معافیت مالیاتی، بیمه و تسهیلات بانکی را مهمترین حمایت و جبران این خسارت از سوی دولت عنوان کرد و افزود:بی اعتنایی دولت به اصناف موجب دلسردی آنان شده است و ترس از آن است که این دلسردی سبب اجتناب اصناف از اجرای مصوبات مدیریت کرونا شود.

بسته های حمایتی برای اصناف

رییس صنعت، معدن و تجارت لرستان گفت: دغدغه و مشکلات اصناف را اعلام کرده ایم و قرار است در هفته آینده بسته های حمایتی برای اصناف اعلام شود.

همکاری ۹۶درصد واحدهای صنفی لرستان

بهزاد منصوری افزود: حدود ۹۶درصد واحدهای مشمول محدودیت های کرونایی در گروه های ۲، ۳ و ۴ در تعطیلی بازار و رعایت محدودیت های کرونایی با ستاد مبارزه با کرونا همکاری لازم را داشتند و امیدواریم برنامه های حمایتی دولت بتواند تا حدودی جوابگوی ضرر و زیان اصناف باشد.

وی اظهار داشت: نکته ای که در موج چهارم کرونا در لرستان رضایت بخش بود، مشارکت خوب کسبه و اصناف گروه های ۲، ۳ و ۴ است، بطوریکه کمتر از ۴درصد از کل اصناف ۳ گروه واجد شرایط طرح، در بحث تقسیم بندی پلمپ ها مورد برخورد قرار گرفتند.

منصوری با اشاره به مشارکت ۹۶/۷درصدی فعالین اصناف گروه های مشمول طرح تصریح کرد: با وجود همه مشکلات اقتصادی و کسب و کار در جامعه، واقعا از اصناف محترمی که در این شرایط با مسوولیت پذیری اجتماعی ما را در اجرای درست مصوبات ستاد مدیریت مبارزه با کرونا یاری دادند تشکر می کنیم.

رییس صمت لرستان در ادامه با اشاره به فعالیت ۵۴ هزار و ۴۷۵ واحد صنفی در لرستان عنوان کرد: از این تعداد ۳۰ هزار و ۱۷۱ واحد در گروه یک و ۲۴ هزار و ۳۰۴ واحد در گروه های ۲، ۳ و ۴ مشغول به فعالیت هستند.

منصوری با بیان این مطلب ۲۴ هزار و ۳۰۴ واحد فعال در گروه های ۲، ۳ و ۴ در سطح استان لرستان مشغول به فعالیت هستند افزود: از این تعداد ۱۵ هزار و ۳۷۲ نفر، معادل ۶۳/۳ درصد مردان و ۸ هزار و ۹۳۲ نفر، معادل ۳۶/۷ درصد بانوان مشغول به کسب و کار هستند.

وی گفت: از مجموع ۲۴ هزار و ۳۰۴ واحد فعال در گروه های ۲، ۳ و ۴ سطح استان لرستان ، تنها ۲هزار و ۲۶۹ واحد فاقد پروانه کسب هستند.

منصوری در پایان از همه فعالین صنفی که در راستای سلامت مردم و مسوولیت پذیری اجتماعی با همه مشکلات، در اجرای مصوبات مدیریت مبارزه با کرونا در لرستان همکاری کردند، تقدیر و تشکر کرد و گفت: قطعا پیگیر بسته های حمایتی دولت برای اصناف لرستان هستیم و امیدواریم بتوانیم تا حدودی از ضرر و زیان این قشر را جبران کنیم.

/.انتهای پیام

نظر شما چیه؟

تذكر: نظرات حاوی توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمی شوند