در ارتباط با کالای اساسی و ذخایر نگرانی وجود ندارد/ افزایش درآمدها و منابع مالی ارزی و ریالی در حال اجرا است

0

به  گزارش امید لرستان، حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور صبح امروز (سه‌شنبه) در دفاع از وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش در صحن مجلس شورای اسلامی، گفت: ۸۳ روز قبل توفیق داشتم از همین تریبون به محضر نمایندگان ملت برای رای اعتماد کابینه مسائلی را بیان کنم. با امیدواری به اینکه مسائل کشور با تلاش دولت و با همکاری مجلس و همه بخش های کشور حل شود.

وی افزود: امروز با گذشت ۸۳ روز از تشکیل دولت برای حل مسائل کشور و باز شدن گره‌ها از همیشه امیدوارترم و دلیل این امیدواری، آن است که تفضل، کرم و لطف الهی و امدادهای حضرت حق را می بینیم و دعای خیر خانواده‌های معزز شهیدان پشتوانه ما است.

رئیس‌جمهور گفت: دولت برای رفع دغدغه های مقام معظم رهبری و نمایندگان مجلس و همچنین برای رفع مشکلات و باز شدن گره‌ها بیش از همیشه دغدغه دارد و امیدوار است.

رئیسی با اشاره به اقدامات دولت در حوزه مقابله با شیوع کرونا و واکسیناسیون عمومی، اظهار داشت: اقدامات خوبی در حوزه واکسیناسیون عمومی انجام شد و امروز با تزریق بیش از ۱۰۰ میلیون دُوز واکسن، گام بلندی برای حفاظت از جان مردم برداشته شده است. اگر چه خطر مرتفع نشده اما این واکسیناسیون عمومی گام بسیار خوبی در جهت حفظ جان مردم بود.

وی اضافه کرد: در کنار واکسیناسیون عمومی اقدامات خوبی نیز در حوزه تامین دارو و اقلام دارویی مورد نیاز بیماران کرونایی انجام شد و در این مسیر خودم مراجعاتی حضوری به داروخانه ها داشتم و از نزدیک مسائل را دنبال کردم.

رئیس‌جمهور اقدامات انجام شده توسط دولت در عرصه مقابله با کرونا را مثبت ارزیابی کرد و افزود: امروز به لطف خدا شرایط بسیار، متفاوت شده و نگرانی های مردم در خصوص تامین واکسن کرونا مرتفع شده است.

رئیسی تاکید کرد: در روزهای پایانی دولت قبل در مردادماه سخن از کیفیت پرداخت حقوق و دستمزد کارکنان دولت بود و اینکه این حقوق از کدام منبع پرداخت شود. در آن زمان هنوز  کابینه رای اعتماد نگرفته بود و نگرانی از این بابت بود که از کدام منبع باید حقوق را پرداخت کنیم اما امروز با گذشت ۸۳ روز از عُمر دولت بحمدالله بدون استقراض از بانک مرکزی حقوق و دستمزد و سایر پرداخت ها در زمان خودش انجام شده است.

رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود به اقدامات دولت در حوزه فروش نفت و تامین بودجه مورد نیاز کشور اشاره کرد و گفت: خوشبختانه مباحث پیگیری فروش نفت و تامین بودجه با موفقیت دنبال شد و افزایش منابع مالی و ارزی و ریالی در حال انجام شدن است که اینها پشتوانه ای برای این موضوع است که می توان گام های مثبتی در حوزه اقتصادی برداشت.

وی گفت: موضوع را باز نمی کنم اما مطلع باشید با گام هایی که برداشته شده، نگرانی ها نسبت به منابع مالی کاهش پیدا کرده است. همچنین امروز دیگر نگرانی ها در حوزه تامین کالاهای اساسی که در روزهای ابتدایی دولت وجود داشت، وجود ندارد.

رئیس جمهور ادامه داد: موضوع مسکن و اشتغال و برنامه های دولت در این حوزه کلید خورد است و بر اساس قانونی که شما نمایندگان تصویب کرده‌اید، شورای عالی مسکن تشکیل شد و حرکت دولت برای ساخت مسکن آغاز شده است و در بسیاری از شهرستانها تامین زمین و اقدامات مورد نیاز در این خصوص آغاز شد.

رئیسی با اشاره به تشکیل شورای عالی اشتغال در دولت جدید گفت: با تشکیل شورای عالی اشتغال و تقسیم کاری صورت گرفته برنامه های مورد نیاز در این حوزه تدوین شد و کار در مسیر اجرا قرار گرفته است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به برنامه های دولت در عرصه بین المللی و سیاست خارجی اشاره کرد و گفت: سیاست خارجی دولت با اولویت ارتباط با همسایگان در حال پیگیری است. به نحوی که وضعیت و شرایط نشان می دهد که سیاست جمهوری اسلامی بر اساس تعامل با غرب و شرق مبتنی بر حفظ عزت و کرامت اسلامی در حال پیگیری است و سیاست خارجی از حالت انفعالی خارج شده و به حالت فعال برگشته است.

رئیس جمهور با اشاره به موضوعات و مسائلی که دغدغه نمایندگان است گفت: دولت در حوزه حل دغدغه های نمایندگان اقدامات خوبی داشته است. به عنوان مثال موضوع هفت تپه که در گذشته نیز من در قوه قضائیه چندین بار با دولتمردان قبل برای حل مسائل آن صحبت کرده بودم اما آنها گفته بودند که با کدام بودجه و امکانات این کار شدنی است، امروز شما شاهد بودید که با خواست خداوند این موضوع در مدتی کوتاه حل شد. در این راستا معوقات کارگران پرداخت شد و موضوع سامان گرفت.

رئیسی خاطرنشان کرد: اقدامات گسترده ای در دستور کار دولت است که گزارش آن باید در اختیار نمایندگان قرار گرفته و مردم نیز از آن مطلع شوند. البته قرار ما این است که با فعل ماضی با مردم صحبت کنیم نه با فعل مضارع، یعنی بگوییم کارهایی که «انجام شده است» نه کارهایی که «انجام می‌شود.»

وی با اشاره به ارتباط دولت با نمایندگان مجلس در زمان تشکیل دولت جدید گفت: ارتباطات خوبی میان دولت و نمایندگان وجود دارد اما ما آن را کافی نمی دانیم و معتقدیم که نمایندگان باید بیش از پیش در جریان مسائل قرار بگیرد. البته نشست های صبح پنجشنبه را با نمایندگان محترم داریم. و در این جلسات دغدغه ها و مشکلات حوزه های انتخابیه را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

رئیس جمهور ادامه داد: در جلساتی که با نمایندگان محترم مجلس داریم تاکنون هیچگاه ندیده ام که آنها مشکلات یا مشکلات شخصی و یا خواسته های خودشان را دنبال کنند. آنچه در این جلسات ۲-۳ ساعته مطرح می‌شود تنها دغدغه های مردم و خواسته های آنها است.

وی با اشاره به سفرهای استانی خود در هفته های گذشته گفت: در این مدت ۸۳ روز توفیق داشتم که به بیش از دو سوم استانها سفر کنم. در این سفرها قبل از اینکه تریبون در اختیار وزرا قرار بگیرد در اختیار نمایندگان محترم قرار دارد تا مشکلات مردم را مطرح کنیم اما من این را کافی نمی دانم و معتقدم لازم است در هفته های آتی با همکاری آقای قالیباف نشست مجلس و دولت را برگزار کنیم تا در این جلسه با حضور تمامی نمایندگان مسائلی که تاکنون مطرح نشده است را پیگیری کنیم.

رئیس‌جمهور پیشرفت و توسعه کشور را در گرو همکاری و همراهی دولت و مجلس دانست و گفت: همه مسائل با همکاری و همراهی دولت و مجلس پیش خواهد رفت.

رئیسی خاطرنشان کرد: مردم عزیز ما بدانند اگر کاری در کشور پیش می‌رود با همکاری همگان است و امیدواری که امروز به دولت، مسئولان و مجلس بوجود آمده باید روز به روز افزایش پیدا کند.

وی گفت: از همین تریبون قول دادم که به شورای عالی آموزش و پرورش اهمیت دهم و خود نیز در آن شرکت کنم.

رئیس‌جمهور یادآور شد: بعد از ۱۰ سال ما این شورا را تشکیل دادیم و با مدیران آموزش و پرورش نشستیم و مسائل اصلی را مرور کردیم.

رئیسی با بیان اینکه ستاد اجرای سند تحول در دولت و با مدیریت معاونت اول تشکیل شد، اظهار داشت: وزیر آموزش و پرورش، مدیریت آموزش و پرورش را دارد، اما در برخی از مواقع در این سند باید تمام دستگاه‌های دولتی ورود کنند تا محقق شود، از این رو نیازمند این بود که دولت سهم بیشتری با وزارتخانه داشته باشد لذا طرح این ستاد در آن جلسه مطرح شد که می‌تواند به شورای عالی آموزش و پرورش کمک کند.

وی افزود: موضوع رتبه‌بندی معلمان که دغدغه به‌حق آنها بود، با همکاری مجلس طی این مدت دنبال شد و امیدواریم که به نتیجه قطعی نیز برسد.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: مسئله منزلت، شأن، جایگاه، کیفیت کار و معیشت معلمان مهم است که در دستور کار دولت و مجلس هم قرار دارد و با همکاری این دو بخش انشاءالله به نتیجه خواهد رسید.

رئیس‌جمهور گفت: در فرآیند انتخاب وزیر، محور شایستگی است و رفاقت، قرابت، فشار آوردن‌های رسانه ای موجب نمی‌شود که کسی معرفی شود.

وی با اشاره به بررسی‌ها برای پیشنهاد وزیر آموزش و پرورش افزود: با بررسی‌هایی که در کارگروه ها انجام شد دکتر فیاضی از کسانی بود که در مصاحبه های مختلف کار گروه ها از جایگاه ممتازی برخوردار شد. خود من هم با ایشان مصاحبه کردم.

رئیسی تاکید کرد: دوستان مورد اعتمادی در این حوزه با آقای فیاضی مصاحبه کردند و ایشان را فرد صالحی برای این مسئولیت دانستند.

وی با بیان اینکه توصیه افراد به هیچ عنوان تاثیر گذار نیست، گفت: آنچه مهم است برای خودم حجت الهی است. تا خودم حجت نداشته باشم اگر همه هم جمع بشوند من اقدامی نمی‌کنم. باید شایستگی ها احراز شده باشد.

رئیسی گفت: لازم است، صمیمانه از خانواده آموزش و پرورش و همه خانواده‌های کشور، برای همکاری در بازگشایی مدارس تشکر کنم.

وی تصریح کرد: با انجام واکسیناسیون، شرایط به نحوی میسر شد که توانستیم مراکز دانشگاهی، علمی و کسب وکارها را فعال کردیم و الحمدالله این روزها شاهد این بودیم که بعد از ۸۳ روز از تشکیل دولت این اتفاق میسر شد.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: فکر می‌کنم اگر میزان رعایت (پروتکل بهداشتی)  بیشتر شود، این فعالیت‌ها و تلاش‌ها نیز بیشتر خواهد شد.

رئیسی با بیان اینکه وزیر پیشنهادی در زمان قانونی خودش معرفی شد و ما در مهلت مقرر قانونی وزیر را معرفی کردیم، خطاب به نمایندگان مجلس، گفت: من فرآیند معرفی وزرا را در جریان رای اعتماد، یعنی ۸۳ روز قبل از این تریبون مقدس برای همه نمایندگان محترم و ملت عزیز بیان کردم.

وی اضافه کرد: در فرآیند انتخاب وزرا، محور، شایستگی است. رابطه، رفاقت، قرابت، فشار آوردن‌های رسانه‌ای و این قبیل مسائل هیچ کدام موجب نمی‌شود که فردی معرفی شود.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: در سه دهه‌ی گذشته دولت‌ها را بررسی و مقایسه کنید تا ببینید تا چه میزان روابط، رقابت و رفاقت  نقش دارد.مقایسه کنید ببینید، نزدیکان در مسئولیت‌ها در چه جایگاه‌هایی هستند؟

وی اظهار داشت: سه دهه گذشته و هم وضعیتی که ما در دولت، کار را شروع کردیم بررسی کنید. از نهاد ریاست جمهوری شروع کنید تا برسد به سایر حوزه‌های دیگر!؛ در دولت حساسیت وجود دارد که محور شایستگی باشد.

/.انتهای پیام

نظر شما چیه؟

تذكر: نظرات حاوی توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمی شوند