دره خزینه؛ گرند کانیون ایران

0

دره خزینه یا دره پلدختر را می توان از شگفتی‌های طبیعت ایران نام برد. این دره از توابع شهرستان پلدختر میباشد که در استان لرستان قرار گرفته است. علت به وجود آمدن دره نیز فرسایش است که طی سالهای بسیار زیادی طول کشیده که همچنین دره‌ای به وجود بیاید.

دره خزینه در میانه‌های جاده پلدختر به اندیمشک و در نزدیکی روستایی به همین نام قرار گرفته است. در کنار نقش و نگارهای دیواره‌های آن، رودخانه‌ای از اطراف آن میگذرد که جلوه خاصی به آن بخشیده است.

شباهت با گرندکانیون

اگر از تمام زیبایی‌ها و شگفتی‌های این دره بگذریم، این دره را میتوان مشابه گرند کانیون آمریکا دانست که به نگاهی به تصاویر نیز می توان به این شباهت پی برد. عکس اولی مربوط به گرند کانیون آمریکا  و دومی مربوط به دره خزینه می باشد.

 

تفریحات و جاذبه‌ها

۱. بلندترین پل معلق ایران

یکی از جاذبه‌ای این دره، پلی معلق به طول ۱۱۲ و ارتفاعی برابر با ۸۰ متر از سطح زمین است که دو استان لرستان و ایلام را به هم متصل میکند و به وسیله دو طناب یه اطراف دره وصل شده است. البته باید این را اضافه کرد که این پل توسط عده‌ای ناشناس در اواسط سال ۱۳۹۷ تخریب شد و هنوز اطلاعاتی از دوباره اتصال آن در دسترس نیست. اگر پل این دره سالم میبود، شما میتوانستید بر روی آن قدم بزنید، زیر پای خود رودخانه‌ای را تماشا کنید و تصاویر خاطره‌انگیزی را برای خود ثبت کنید. این پل تا قبل از تخریب شدن بلندترین پل خاورمیانه به شمار می آمد.

۲. پیچ نعل اسبی

پیچ نعل اسبی در دره خزینه نیز اوج شباهت خود را به گرند کانیون آمریکا نیز به تصویر میکشد. این پیچ به شکل رودخانه‌ای بوده که اطراف صخره‌ای را احاطه کرده است. این مکان نیز به عاشقان عکاسی توصیه میشود.

بهترین فصل سفر و چگونگی اقامت

وجود صخره‌ها در این مکان نیز باعث شده که دره خزینه مکان مناسبی جهت ورزش صخره‌نوردی به شمار بیاید. این مکان در مناطق کوهستانی قرار گرفته که آب و هوایی معتدل دارد و بهترین زمان سفر نیز اوایل بهار و پاییز به شمار می‌آید. اگر به این مکان سفر کردید، میتوانید یا در طبیعت کمپ بزنید یا در هتل‌ها و مهمانسراها اقامت کنید.

مسیر دسترسی:  استان لرستان، شهرستان پلدختر، دره خزینه

/.انتهای پیام

منبع DornaTrip
نظر شما چیه؟

تذكر: نظرات حاوی توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمی شوند