خواص اسطوخودوس در طب سنتی چیست؟

0

یک کارشناس ارشد گیاه پزشکی گفت: اسطوخودوس امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته و خواص اسطوخودوس برای پوست و مو، کاهش درد ماهانه بانوان، استرس، اضطراب و اسطوخودوس و فشار خون کاربرد دارد.

رضا رحیمی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد : ترکیبات شیمیایی اسانس اسطوخودوس ، مرکب از نوعی ستن با بوی کامفر و نعناع، سینئول، الکل و لینالول است که مطابق تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۴ انجام شد، اسانس اسطوخودوس دارای اثر مهار کننده بر روی باکتری‌های بیماری‌زاست.

وی در رابطه با موارد استفاده از اسطوخودوس، عنوان کرد: رایحه اسطوخودوس منجر به احساس سلامتی و آرامش در فرد شده و علاوه‌بر این در کاهش استرس، اضطراب و دردهای خفیف نیز نقش دارد و همچنین باعث تسکین درد کرامپ‌های ناشی از قاعدگی می‌شود.

رحیمی با اشاره به کاهش علائم سرطان و افسردگی با استفاده از این گیاه، تصریح کرد: انجمن ملی سرطان آمریکا اعلام کرده که رایحه درمانی با اسطوخودوس می‌تواند برخی علائم مربوط به شیمی درمانی را کاهش دهد، همچنین در درمان افسردگی نیز نقش کمکی را ایفا می‌کند که برای اثبات این دو مورد به تحقیقات بیشتری نیاز است.

این کارشناس‌ارشد گیاه‌پزشکی ادامه داد: از دیرباز اسطوخودوس برای افرادی که از بی‌خوابی یا بدخوابی رنج برده‌اند تجویز شده است.

وی افزود: استعمال موضعی روغن اسطوخودوس برای برطرف کردن سردردها از دیگر کاربردهای این گیاه است و علاوه‌بر این در آلمان از مکمل آن برای درمان بی‌خوابی و کمک به ایجاد حس آرامش استفاده می‌شود.

رحیمی عنوان کرد: استفاده از دو قطره روغن اسطوخودوس سه بار در روز در قسمت ضایعه می‌تواند زخم‌های دهانی را بهبود ببخشد.

این کارشناس‌ارشد گیاه پزشکی با اشاره به این‌که استشمام بوی اسطوخودوس در کنار مسکن‌های تزریقی می‌تواند درد بعد از عمل جراحی سزارین را نیز کاهش دهد، عنوان کرد: استفاده موضعی از روغن اسطوخودوس در درمان ریزش موی تکه‌ای کاربرد دارد و علاوه‌بر آن به صورت موضعی در درمان اختلالات پوستی مانند اگزما، آکنه، آفتاب سوختگی و جوش‌های عمقی مفید بوده بر همین اساس خواص اسطوخودوس برای پوست همیشه مورد توجه بوده است.

وی عنوان کرد: برای اسطوخودوس نقش‌های دیگری ازقبیل کاهش تهوع، سردردها، برطرف کردن کم اشتهایی و نقش حشره کُشی بیان شده است.

رحیمی با اشاره به این‌که روغن اسطوخودوس در کاهش فشار خون بسیار مؤثر بوده و با ماساژ یا با آروماتراپی و کاهش استرس، سبب کاهش فشار خون بدن می‌شود، تصریح کرد: مضرات اسطوخودوس کم است اما در پسران غیربالغ قابل توجه است.

این کارشناس‌ارشد گیاه‌پزشکی با اشاره به این‌که مضرات اسطوخودوس مربوط به استفاده از روغن آن در پسران قبل از بلوغ است، تصریح کرد: روغن اسطوخودوس نباید بر روی پوست پسران تا قبل از بلوغ استفاده شود، زیرا بر روی هورمون‌های مردانه اثر کاهنده دارد.

/.انتهای پیام

منبع ایسنا
نظر شما چیه؟

تذكر: نظرات حاوی توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمی شوند