جولان دوباره کرونا در لرستان و گذر از ۲۵ روز آرامش

0

بعد از پشت سر گذاشتن موج پنجم کووید ۱۹ و همزمان تسریع در روند واکسیناسیون، نقشه کرونایی لرستان رنگ آبی به خود گرفت اما این روزهای پاک ۲۵ روز بیشتر دوام نداشت و اینک موج ششم ویروس با برگزاری محافل و میهمانی‌های دورهمی و در سایه فراموشی پروتکل‌ها آغاز شده است.

به گزارش امید لرستان، موج پنجم شیوع کرونا در لرستان بسیار نگران کننده بود و روند فزاینده مبتلایان و جانباختگان آن رمق روحی و جسمی را نه تنها از کادر درمان بلکه از شهروندانی گرفت که همه آنها درگیر وضعیت قرمز شدند.

تعداد جانباختگان موج پنجم کرونا در لرستان روزانه به حدود ۱۵ نفر رسید و وضعیت قرمز آن، موجب سیاهی و تیره گی بسیاری از برنامه های معمول شد، تالارها و باشگاه ها دوباره به حالت تعطیل درآمد، مدارس که در بلاتکلیفی های حضوری و مجازی درگیر شدند و بیمارستان ها مملو از مبتلایانی بود که شاید اگر حتی یک تلنگر را جدی می گرفتند کارشان به بستری و بخش مراقبت های ویژه نمی رسید.

به هر حال آن روزهای سیاه وضعیت قرمز کرونا تمام شد، آسمان زرد و بعد هم آبی کرونا رخ نشان داد و چقدر این تغییر وضعیت شبیه آرامش پس از طوفان بود، رنگ آبی کرونا هر روز بیشتر  از قبل در نقشه لرستان پراکنده می شد تا اینکه اول دی ماه تنها شهرستان پلدختر زرد ماند و در سایه آبی آرام بخش مابقی شهرستان ها قرار گرفت.

روند ابتلا و مرگ و میر در استان همانند روزهای نخست شیوع کووید ۱۹ شده بود، رفته رفته تعداد مبتلایان جدید به حدود ۲۰ نفر کاهش یافت، گاه می شد که مرگ و میر بر اثر کرونا حتی بیش از یک هفته در استان ثبت نمی شد، تخت های بیمارستانی از زحمت و هجوم بیماران تنگ نفس کرونا، نفس راحتی کشیدند و کادر درمان، این فرشتگان زمینی، خستگی ماه ها زحمت و اضطراب شبانه روزی را با کوله باری از خاطرات تلخ و جانسوز بر زمین نهادند.

کرونا روی خوش نشان داد و در نهایت وضعیت تمام شهرهای لرستان از ۱۴ دی آبی اعلام شد، رنگ آبی نقشه کرونا، آبی بر داغ عزیزان از دست رفته و نفس هایی که بعد از ماه ها همچنان تنگ بود، انگار رویای جهان بدون کرونا داشت واقعی می شد اما همین رویابافی ها و البته خستگی های روحی و نیاز همه به سفر، تفریح و دورهمی، نفس کشیدن بدون ماسک های رنگارنگ و حتی در آغوش کشیدن عزیزان دوباره کار دست هوای تازه کرونا داد، ۶ بهمن ماه اولین نشانه های خطر آشکار و وضعیت خرم آباد دوباره زرد اعلام شد.

تعداد مبتلایان استان هم که ۲ هفته اول دی ماه به ۲۰ نفر در روز نیز کاهش یافته بود به یکباره به حدود ۲۰۰ نفر رسید و مجموع مبتلایان که ۱۴ دی همزمان با اعلام وضعیت آبی در کل استان ۱۹۷ هزار و ۲۴۸ نفر بود ۶ بهمن به ۱۹۸ هزار و ۳۹۸ نفر رسید.

این بار با مدل جدیدی از کرونا به نام اُمیکرون وارد موج ششم شدیم، تردیدها برای ادامه دورهمی ها و نبود محدودیت های عمومی کار دست همه داد و خرم آباد هشت بهمن از وضعیت زرد به نارنجی رسید، وضعیت آبی بروجرد، نورآباد و الیگودرز نیز به زرد تغییر یافت و اینگونه بود که عمر روزهای آبی و آرامش بخش در لرستان تا انفجار دوباره ویروس تنها ۲۵ روز بود و غنچه امید قبل از گل دادن و رخ نمایان کردن، پژمرد.

هشت بهمن تعداد مبتلایان روزانه از ۲۰۰ نفر هم گذشت و مجموع این افراد که ششم بهمن، ۱۹۸ هزار و ۳۹۸ نفر بود ۲ روز بعد به ۱۹۸ هزار و ۸۳۴ نفر رسید، تعداد جانباختگان نیز که تقریبا در هفته به یک نفر رسیده بود به یک نفر در روز رسید و بستری ها نیز از حدود ۱۰۰ نفر به بیش از ۱۷۰ افزایش یافت.

حالا لرستان که ۲۵ روز آبی را در یک رویای شیرین تجربه کرده بود، روزهای شکننده زرد و نارنجی را سپری می کند، اُمیکرون با قدرت سرایت بسیار بالاتر در حال چرخش است و خطر وضعیت قرمز در آستانه سال نو با خریدهای مردم و ازدحام بازار کاملا احساس می شود.

نکته قابل توجه در خصوص اُمیکرون این است که متخصصان و کارشناسان اعلام می کنند مدیریت اُمیکرون دشوارتر از دلتا است چراکه مبتلایان با تصور اینکه سرماخورده اند در جامعه حضور می یابند و گردش ویروس را چند برابر می کنند.

برخی متخصصان اپیدمیولوژی نیز اعلام می کنند اُمیکرون حتی هشت روز حدود ۲۰۰ ساعت روی پوست یا پلاستیک می ماند در حالیکه ماندگاری سویه های قبلی روی این سطوح حدود ۲۰ ساعت بود که این نکته مهم رعایت موارد بهداشت دست را چند برابر می کند.

بدون شک همین امر در کنار کمرنگ شدن پروتکل های بهداشتی موجب شد تا استاندار لرستان اعلام کند آمارها نشان از پیشتازی اُمیکرون در استان دارد، ابتلا، بستری و مرگ بر اثر کرونا در این استان ۲ برابر شده، تعداد مرگ به چهار نفر در هفته اخیر رسیده و رنگ شهرها رو به قرمز شدن است.

همچنین بر اساس اظهارنظر پزشکان و متخصصان، اُمیکرون پی سی آر گریز و پاسخ های منفی های کاذب آن بیش از دلتا است بنابراین نباید چندان با پاسخ های منفی تست کرونا امیدوار بود.

۲۷۰بیمار جدید مبتلا به کرونا طی شبانه روز گذشته در لرستان شناسایی شد و مجموع مبتلایان به ۱۹۹ هزار و ۳۷۱ نفر رسید و هم اکنون ۱۸۶ بیمار مبتلا و مشکوک به کرونا در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی این استان بستری هستند، مجموع جانباختگان این ویروس نیز ۲ هزار و ۶۹۰ نفر است و در چنین شرایطی مراجعه برای تزریق واکسن کرونا، رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و استفاده از ماسک می‌تواند روند صعودی ابتلا و مرگ را متوقف کند در غیر این صورت باید شاهد تکرار مرثیه های دردناک و داغ های تازه بود.

ایرنا

/.انتهای پیام

نظر شما چیه؟

تذكر: نظرات حاوی توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمی شوند