تهدید سگ‌های ولگرد در شهرهای لرستان/ وقتی متولیان از مسئولیت شانه خالی می‌کنند

0

جمعیت سگ‌های بلاصاحب در شهرهای مختلف لرستان هرروز رو به افزایش است تا همچنان معضل سگ‌های ولگرد به‌عنوان چالشی برای این استان مطرح باشد.


معضل سگ‌های بلاصاحب در چند سال اخیر به یکی از چالش‌های جدی جوامع شهری تبدیل‌شده و در برخی مواقع زندگی برخی شهروندان را با آسیب و اختلال مواجه کرده است.

هرچند ادارات متولی در سال‌های اخیر کوشیده‌اند با به‌کار بردن تدابیر مختلف، سعی در رفع این معضل داشته باشند اما در عمل شاهد اقدامات جدی و اساسی در این مورد نبوده‌ایم تا معضل سگ‌های بلاصاحب نه‌تنها پابرجا بوده بلکه روزبه‌روز شاهد افزایش جمعیت آن‌ها هستیم.

جولان سگ‌های بلاصاحب در لرستان به‌قدری است که هرازگاهی حمله این سگ‌ها به شهروندان شهرهای مختلف به سرخط اخبار خبرگزاری‌ها و فضای مجازی تبدیل می‌شود.

وجود سگ‌های بلاصاحب تنها مختص شهر خرم‌آباد نیست بلکه معضل رفع‌نشده تمام شهرستان‌های لرستان است و هنوز شاهد اراده‌ای جدی برای حل این مسئله نبوده‌ایم.

در تازه‌ترین اتفاق حمله سگ‌های ولگرد در دو روز گذشته شاهد حمله جمعی از سگ‌های بلاصاحب به زنی در کوی پزشکان شهر خرم‌آباد بودیم تا مسئولان به این باور برسند که اگر چاره‌ای نیندیشند، چه‌بسا شاهد اتفاقات تلخ‌تر و غیرقابل‌جبران‌تری صرف‌نظر از لطمات روحی آن برای شهروندان خواهیم بود.

گرچه در این میان نمی‌توان از نقش برخی افراد به‌ظاهر حیوان‌دوست غافل شد که با تغذیه این سگ‌ها بر جولان آن‌ها در مناطق مختلف شهر افزوده‌اند و همه این عوامل دست‌به‌دست هم داده است تا همچنان شاهد این معضل اساسی در زیرپوست شهرهای استان لرستان باشیم.

سگ‌های بلاصاحب چالش رفع‌نشده لرستان

مهرداد سیاه‌پور مدیر پسماند شهرداری خرم‌آباد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به حادثه رخ‌داده برای بانوی خرم‌آبادی در کوی پزشکان، اظهار داشت: مأموران شهرداری بلافاصله پس از اطلاع از این موضوع به محل موردنظر رفتند و با داروی بیهوشی اقدام به جمع‌آوری این سه قلاده سگ و ارسال آن‌ها به مرکز کنترل جمعیت سگ‌های بلاصاحب کردند.

وی بیان اینکه نمی‌توان انکار کرد که معضل سگ‌های بلاصاحب به یکی از چالش‌های شهرهای لرستان تبدیل‌شده است، افزود: نزدیکی جوامع شهری به روستاها یکی از دلایل افزایش تعداد سگ‌های بلاصاحب و جولان آن‌ها در شهرها شده است.

مدیر پسماند شهرداری خرم‌آباد با اشاره به اینکه تعدادی از سگ‌های ولگرد سگ گله بوده و متعلق به روستاییان هستند و بلاصاحب نیستند، عنوان کرد: همراهی این سگ‌ها با سگ‌های بلاصاحب و جست‌وجو برای تغذیه بر جمعیت آن‌ها در مناطق شهری افزوده است.

وی با بیان اینکه بنده نیز ساکن خرم‌آباد هستم و با همین معضل مثل سایر شهروندان مواجه هستم، بیان کرد: کودک خردسالم که در مقطع دبستان مشغول تحصیل است  در هنگام رفتن به مدرسه با سگ‌های بلاصاحب مواجه شده، بنابراین این مسئله برای همه ما به یک دغدغه تبدیل‌شده است.

سیاه‌پور با تأکید بر اینکه جمع‌آوری و ساماندهی سگ‌های بلاصاحب تنها بر عهده شهرداری نیست، گفت: چندین دستگاه عهده‌دار این امر هستند و تا زمانی که سایر دستگاه‌ها به وظایف خود عمل نکنند و شهرداری را در رفع این مشکل یاری ندهند، نمی‌توانیم امیدوار به رفع این معضل در جامعه باشیم.

مدیر پسماند شهرداری خرم‌آباد با اشاره به مرکز کنترل جمعیت سگ‌های بلاصاحب خرم‌آباد، ابراز کرد: این مرکز توان نگهداری بیش از 200 سگ را داراست و اکیپ‌های ما روزانه با گشت در مناطق مختلف شهر اقدام به جمع‌آوری و ساماندهی این سگ‌ها می‌کنند.

سیاه‌پور اظهار داشت: تا زمانی که شهروندان زباله‌های خود را در کیسه‌های محکم دربسته رأس ساعت مقرر برای جمع‌آوری بیرون نگذارند، کماکان خوراک سگ‌های ولگرد در معابر و خیابان‌ها فراهم است.

نقش 16 ارگان در ساماندهی سگ‌های بلاصاحب

وی با اشاره به اینکه برخی افراد نیز از روی دلسوزی نابه‌جا اقدام به غذا دادن به سگ‌های ولگرد می‌کنند، افزود: تمام این‌ها دلیلی بر افزایش جمعیت سگ‌های بلاصاحب در شهر شده است.

مدیر پسماند شهرداری خرم‌آباد عنوان کرد: دستورالعمل نگهداری از سگ‌های بدون صاحب و نهادهای مرتبط با ساماندهی آن‌ها تحت عنوان کارگروه ساماندهی سگ‌های بلاصاحب متشکل از 16 ارگان ازجمله محیط‌زیست، دامپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی، نیروی انتظامی، بهداشت، فرمانداری و شهرداری است که یک دکتر دامپزشک نیز باید در کنار آن‌ها فعالیت داشته باشد.

وی با اشاره به حس حیوان‌دوستی افراد جامعه و اقدام آن‌ها به غذا دادن به سگ‌های بدون صاحب در خیابان‌ها و پارک‌ها بیان کرد: این اقدام به‌هیچ‌عنوان اقدام مناسبی از سوی شهروندان نیست، زیرا باعث جولان بیشتر سگ‌ها در سطح شهرها وحشت و آزار کودکان و والدین می‌شود.

سیاه‌پور با اشاره به کانون تجمع سگ‌های ولگرد در شهر خرم‌آباد، گفت: پارک زیتون، مسکن مهر و پارک بهشت کانون تجمع سگ‌های بدون صاحب شده‌است، زیرا مردم در این مکان‌ها اقدام به غذا دادن به این سگ‌ها می‌کنند.

مدیر پسماند شهرداری خرم‌آباد ابراز کرد: از سازمان‌های مردم‌نهاد انتظار داریم چنانچه تمایل به غذادادن به سگ‌های ولگرد را دارند به سایت نگهداری آن‌ها مراجعه و از این حیوانات مراقبت کنند.

سیاه‌پور با بیان اینکه نگهداری از هر قلاده سگ ماهانه بیش از 700 هزار تومان هزینه برای شهرداری به‌همراه دارد، اظهار داشت: از همه‌کسانی که در این زمینه دغدغه دارند دعوت می‌کنیم که به یاری ما بیایند و در نگهداری و تغذیه آن‌ها ما را همراهی کنند.

وی افزود: به‌زودی جلسه‌ای با سایر دستگاه‌های متولی ازجمله دامپزشکی و محیط‌زیست و شبکه بهداشت و درمان خواهیم گرفت و در مورد معضل سگ‌های ولگرد تصمیم اساسی خواهیم گرفت.

شهرداری متولی اصلی جمع‌آوری سگ‌های بلاصاحب

مدیر پسماند شهرداری خرم‌آباد عنوان کرد: تا زمانی که اراده‌ای قوی از سوی مردم برای رعایت ساعت جمع‌آوری زباله‌ها وجود نداشته باشد و همچنان برخی افراد به غذادهی به سگ‌ها ادامه دهند کماکان شاهد رشد بی‌رویه جمعیت سگ‌ها و پابرجا بودن این معضل خواهیم بود.

مصطفی زبردست مدیرکل دامپزشکی لرستان نیز در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به حیوانات بدون صاحب، اظهار داشت: معضل سگ‌های بدون صاحب تنها متعلق به شهر خرم‌آباد نیست و در اغلب شهرهای این استان و حتی سایر استان‌ها مشاهده می‌شود.

وی با اشاره به بیماری‌هایی همچون هاری و کیست هیداتیک که سگ‌ها ولگرد ممکن است داشته باشند، افزود: این بیماری‌ها ممکن است از طریق سگ‌ها به جوامع انسانی منتقل شوند و خطراتی را برای سلامت افراد ایجاد نمایند.

مدیرکل دامپزشکی لرستان عنوان کرد: سازمان دهیاری‌های وزارت کشور کلیه دهیاری‌ها و شهرداری‌ها را مکلف کرده است که در شهرها نسبت به جمع‌آوری و ساماندهی و ایجاد پناهگاه برای سگ‎های ولگرد اقدام کنند.

وی با بیان اینکه شهرداری متولی اصلی جمع‌آوری سگ‌های بدون صاحب است و سایر نهادهای متولی هم باید به آن‌ها کمک کنند، ادامه داد: وقتی‌که سگ‌های بدون صاحب در سطح شهر جمع‌آوری و به این پناهگاه‌ها منتقل شدند وظیفه دامپزشکی آغاز می‌شود.

زیردست با اشاره به وظایف دامپزشکی گفت: در این راستا دامپزشکی باید نسبت به جداسازی سگ‌هایی که شرایط نگهداری دارند و حال جسمی آن‌ها نیز مناسب است اقدام کند.

مدیرکل دامپزشکی لرستان ابراز کرد: واکسیناسیون سگ‌های ولگرد، سم‌پاشی و ضدعفونی کردن سایت نگهداری از آن‌ها نیز توسط دامپزشکی انجام می‌گیرد و توافق شده است که دامپزشکی در بحث عقیم‌سازی و غذادهی این حیوانات هم مشارکت کند.

هزینه‌بر بودن ساماندهی سگ‌های بلاصاحب

زبردست اظهار داشت: توصیه می‌کنیم شهروندان رأس ساعت مناسب نسبت به گذاشتن زباله‌های خود برای جمع‌آوری توسط شهرداری اقدام نمایند تا حیوانات بدون صاحب برای تغذیه از این زباله‌ها استفاده نکنند.

وی با اشاره به اینکه غذادهی به سگ‌های ولگرد باعث ازدیاد جمعیت آن‌ها می‌شود، افزود: این امر باعث می‌شود که این حیوانات وارد سکونتگاه‌های انسان‌ها شوند و مشکلاتی برای شهروندان ایجاد کنند.

مدیرکل دامپزشکی لرستان تصریح کرد: امیدواریم سایر شهرهای این استان همچون شهرداری خرم‌آباد اقدام به احداث سایت نگهداری این حیوانات نمایند تا کسانی که تمایل به غذادهی به این حیوانات دارند به سایت مراجعه کنند.

علی سالاروند مدیرکل حفاظت از محیط‌زیست لرستان نیز در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: برنامه‌های مدیریت و ساماندهی سگ‌های بلاصاحب توسط شهرداری‌ها ازجمله داشتن مراکز و پیمانکار، انجام فرایند شناسایی، جمع‌آوری، نگهداری، عقیم‌سازی و معدوم‌سازی سگ‌های بیمار به‌دلیل هزینه‌ها بالا به‌خوبی انجام نمی‌شود، لذا در نظر گرفتن اعتبار ویژه برای این امر ضروری است.

وی با بیان اینکه افزایش تعداد سگ‌ها در حاشیه مناطق شهری و همچنین نواحی کوهستانی و مناطق حفاظت‌شده لرستان تهدید جدی برای حیات‌وحش محسوب می‌شود، افزود: سگ‌های بلاصاحب علاوه بر تهدید برای حیات‌وحش، ممکن است باعث انتقال بیماری‌های مشترک بین حیوان‌ها و انسان‌ها شوند و یا ممکن است با اشغال زیستگاه‌های حیات‌وحش موجب اختلال شدید در زیستگاه‌های طبیعی آن‌ها شوند.

مدیرکل حفاظت از محیط‌زیست لرستان بر لزوم مدیریت پسماندها در مناطق شهری و روستایی و جمع‌آوری به‌موقع آن‌ها توسط شهرداری و دهیاری‌ها به‌منظور کنترل جمعیت بالای سگ‌های بلاصاحب که از معضلات و چالش‌های اصلی محیط شهری محسوب تأکید کرد.

وی با تأکید بر اینکه سگ‌های بلاصاحب باعث ناامنی شده و بار روانی به‌ویژه برای افراد مسن، بانوان و کودکان در کوچه‌ها و خیابان دارند، بیان کرد: حملات و آسیب جسمی از سوی این سگ‌ها جوامع انسانی را تهدید می‌کند و بارها نیز شاهد خبرهایی ازاین‌دست در لرستان بوده‌ایم که نمونه آن در دو روز گذشته برای بانویی جوان رخ داد.

سه شهر لرستان مجهز به مرکز کنترل جمعیت سگ‌های بلاصاحب شد

سالاروند با بیان اینکه طی سال گذشته برای احداث مراکز نگهداری و عقیم‌سازی سگ‌های بلاصاحب مصوباتی ازجمله ایجاد مراکز نگهداری سگ‌های بلاصاحب، ابلاغ شده است، گفت: شهرستان‌های بروجرد و دورود علاوه بر خرم‌آباد نسبت به ایجاد مراکز نگهداری سگ‌های بلاصاحب اقدام نموده‌اند، ضمن اینکه بر ضرورت تسریع در ایجاد این مراکز در سایر شهرستان‌های لرستان هم تأکید داشته‌ایم.

مدیرکل حفاظت از محیط‌زیست لرستان با تأکید بر اینکه محیط‌زیست با ساماندهی و کاهش جمعیت سگ‌های بلاصاحب طبق فرآیندهای پیش‌بینی‌شده و دستورالعمل‌های وزارت کشور موافق است، تصریح کرد: باید از غذادهی سگ‌ها از سوی افرادی که مسئولیتی ندارند جلوگیری شود.

سالاروند با تأکید بر لزوم شناسایی کانون تجمع سگ‌های ولگرد اظهار داشت: سگ‌های بلاصاحب باید زنده‌گیری و عقیم‌سازی شوند و اگر قابل‌درمان نیستند طبق دستورالعمل و با مرگ در آرامش معدوم شوند تا فرایند باطلی طی نشود.

وی با اشاره به اینکه اداره کل محیط‌زیست مسئول حیات‌وحش است و نه حیوانات اهلی، افزود: بااین‌حال اداره کل محیط‌زیست لرستان کمافی‌السابق در راستای وظایف خود آمادگی کامل را جهت همکاری با دستگاه‌های مرتبط برای رفع معضل سگ‌های بلاصاحب را دارد.

گزارش‌ها و پیگیری‌های بسیاری تاکنون از سوی خبرگزاری تسنیم برای معضل سگ‌های بلاصاحب و تهدید سلامت شهروندان انجام شده است، اما هر بار ادارات متولی مسئولیت را به‌عهده دیگر اداره واگذار می‌کنند و همین امر باعث شده است تا معضل سگ‌های بلاصاحب کماکان مشکل لاینحل لرستان باشد./تسنیم

/.انتهای پیام

نظر شما چیه؟

تذكر: نظرات حاوی توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمی شوند