تلویزیون ، کشنده ترین رسانه در محیط خانواده برای کودکان

0

به گزارش امیدلرستان ،‌ دکتر محمد لسانی کارشناس رسانه و فضای مجازی در سومین کنگره ملی خانواده گفت: نقش و اهمیت رسانه در سال‌های اخیر افزایش پیداکرده است. نسلی که امروز تحت عنوان نسل دهه هشتادی‌ها از آن یاد می‌شود را به خاطر پدر و مادرهایشان می‌توان نسل تنها خطاب کرد. این نسل استفاده‌کنندگان سنگینی از فضای مجازی هستند.

وی اضافه کرد: در جهان پسا کرونا مؤلفه اضطراب در خانواده‌ها رشد جهشی داشته و همین‌طور اضطراب در دانش آموزان هم افزایش‌یافته است.

این کارشناس رسانه و فضای مجازی گفت: در چند وقت اخیر به‌خصوص در یک سال آتی شاهد دو جریان خانگی شدن و رسانه‌ای شدن فراغت هستیم و تلاقی این دو موضوع مجموعه‌ای از پیامدها و مسائل را ایجاد می‌کند.

دکتر لسانی با بیان اینکه خانگی شدن فراغت باعث بروز مسائلی جسمی، روحی و روانی شده است، تأکید کرد: در طی یک پرسش از نوجوان انگلیسی از وی سؤال شده بود که چه فراغت‌هایی دارد و آن نوجوان پاسخ داده بود که کتاب، ویدیو گیم و شبکه اجتماعی.

این کارشناس رسانه و فضای مجازی با اشاره بر یکی از مهم‌ترین ضعف‌های خانواده‌ها به‌ویژه مادران خلاقیت در بازآفرینی فراغت خانگی است، گفت: مبدأ ما وضعیت موجود است اما مقصد ما این شرایط کنونی نیست. باید به بازتولید فراغت‌های خانگی برسیم.

وی با بیان اینکه فراغت غیر رسانه‌ای خلاقیت والدگری است، اضافه کرد: مادرها برای آرام کردن کودک تلویزیون را روشن کردن می‌کنند یا از تلفن همراه به‌عنوان صدا خفه کن کودک استفاده می‌کنند.

دکتر لسانی کًشنده‌ترین رسانه در محیط خانواده را برای کودکان تلویزیون دانست و اظهار کرد: سیستم عصبی کودکان تا ۶ سالگی در حال رشد است، تماشای تلویزیون برای کودکان به‌هیچ‌عنوان گزینه مناسبی برای سرگرمی نیست و درواقع برای کودکان زیر ۳ سال تلویزیون همچون قتلگاه است.

این کارشناس رسانه و فضای مجازی تصریح کرد: بر اساس تحقیقات انجام‌شده ترشح هورمون‌ها در هنگام فعالیت در فضای مجازی ۳۰ تا ۴۰ درصد بیشتر می‌شود. احساسات تشدید شده در شبکه‌های اجتماعی با احساسات فرد در دنیای عادی متفاوت است.

وی با بیان اینکه دولت در سال ۹۲ با فیلتر کردن وایبر باعث شد که بزرگ‌ترین مهاجرت فضای مجازی از وایبر به تلگرام انجام شود، گفت: در کنشگری رسانه‌ای مردم جمهوری اسلامی ایران با اعتماد ۱۰۰ درصدی به مسئولان، کاملاً منفعل هستند و سواد رسانه‌ای در این بخش از اهمیت زیادی برخوردار است.

دکتر لسانی بیان کرد: اینکه سواد عاطفی، سواد ارتباطی، سواد مالی، سواد رسانه‌ای، سواد آموزش‌وپرورش و سواد رسانه‌ای 6 بخش تعریف جهانی یونسکو از سواد است و فردی که مجموعه این سوادها را داشته باشد انسان این عصر است.

وی با بیان اینکه رسانه هم در فراغت و هم در خانه حضور دارد، یادآور شد: ما باید به انواع سواد رسانه‌ای و رایانه و همچنین بقیه سوادها که پیش‌تر ذکر کردم مجهز شویم.

/.انتهای پیام

نظر شما چیه؟

تذكر: نظرات حاوی توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمی شوند