بیش از ۸۵۱ تن فرآورده دام و طیور از لرستان به خارج از کشور صادر شد

0

مدیرکل دامپزشکی لرستان گفت: ۸۵۱ تن و ۵۸۵ کیلوگرم انواع فرآورده های دام، طیور و شیلات استان امسال به کشورهای همسایه، حوزه خلیج فارس و جنوب شرق آسیا ارسال شده است.

مصطفی زبردست بیان کرد: در این راستا ۳۷۵ تن خوراک آبزیان از لرستان به عراق صادر شد و در حوزه صادرات دام زنده و فرآورده های دامی استان نیز، صادرات مختلفی به کشورهای جنوب شرق آسیا و حوزه خلیج فارس انجام شده است.

وی افزود: در این راستا از ابتدای سال جاری تاکنون ۴۵۳ تن پای مرغ از لرستان به چین، ویتنام، هنگ کنگ و قرقیزستان و ۲۳ تن و ۵۸۵ کیلوگرم دام زنده به کشورهای حوزه خلیج فارس صادر شده است.

وی اظهار داشت: امسال با پیگیری های صورت گرفته و کسب کد IR ( لازمه صادرات فرآورده های خام دامی)توسط یک مرکز تولیدی، صادرات پای مرغ از لرستان به کشور قرقیزستان نیز فراهم شد چراکه یکی از سیاست های اداره کل دامپزشکی تسریع در روند صادرات مواد خام دامی تولیدی استان به سایر کشورهای منطقه است.

زبردست با بیان اینکه این اقدام علاوه بر تقویت و حمایت از مشاغل استان سبب ارز آوری حداکثری و حضور پررنگ لرستان در بازار های جهانی خواهد شد گفت: علاوه بر پای مرغ، خوراک ‌ماهیان و دام زنده از دیگر فرآورده های تولیدی استان است که به سایر کشورها صادر می شود.

وی ادامه داد: ۱۲ مرکز بسته بندی و قطعه بندی گوشت مرغ و ماهی در سطح استان فعال است که محصولات این واحدها نیز به سایر استان های کشور فرستاده می شود.

آغاز واکسیناسیون ۷۵۰ هزار راس دام سبک عشایری در لرستان

مدیرکل دامپزشکی لرستان همچنین گفت: واکسیناسیون دام های سبک استان علیه بیماری های تب برفکی، طاعون نشخوارکنندگان کوچک، آبله و تب مالت انجام و اکنون واکسیناسیون دام های سبک عشایری در استان آغاز شده است.

زبردست اظهار داشت: در این طرح، واکسیناسیون دام های سبک عشایری استان در مناطق اطراف پلدختر، ایلام و خوزستان در دستور کار قرار گرفته است که در نهایت، حدود ۷۵۰ هزار راس دام سبک بصورت رایگان واکسینه خواهند شد.

وی با اشاره به سم پاشی اماکن و جایگاه‌های دامی استان عنوان کرد: باتوجه به اهمیت پیشگیری و کنترل بیماری های مشترک انسان و دام تلاش می شود تا پایان سال علاوه بر تعهدات تکمیل شده برای دام های استان تمام دام های عشایری نیز واکسینه شود.

مدیرکل دامپزشکی لرستان اظهار داشت: هم اکنون سه میلیون و ۸۰۰ هزار راس دام سبک و ۲۰۰ هزار راس دام سنگین در مناطق روستایی و عشایری استان وجود دارد.

/.انتهای پیام

منبع خبرگزاری ایرنا
نظر شما چیه؟

تذكر: نظرات حاوی توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمی شوند