باغ وحش خرم آباد یا ندامتگاه حیوانات!

0
به گزارش امید لرستان،  طی سال ۸۸ باغ وحشی تحت عنوان کاسیت در شهر خرم‌آباد توسط دانشگاه لرستان احداث و آغاز به کار کرد. این مکان از همان ابتدا در صدر اخبار استان قرار گرفت چراکه به خاطر نامناسب بودن شیوه نگه‌داری، تغذیه و مکان آن با مشکلاتی روبرو بوده است.

بعدها به دلیل عدم تمایل دانشگاه برای گرداندن آن به اداره کل دامپزشکی لرستان واگذار شد و چون ردیف اعتباری خاصی جهت نگه‌داری این باغ‌وحش وجود ندارد، هر روز بر وخامت اوضاع افزوده می‌شود؛ چندین مرتبه قرار بود به شهرداری واگذار شود اما هر بار به دلایلی این امر محقق نشده‌ است.

14000405000888 Test NewPhotoFree | باغ وحش خرم آباد یا ندامتگاه حیوانات! | امید لرستان

نگهداری از باغ‌وحش‌ها بر عهده شهرداری‌ها است

در همین رابطه نهم اسفند سال ۹۵، غلامرضا توکلی، مدیرکل پیشین دامپزشکی لرستان درباره آخرین وضعیت این باغ‌وحش گفته بود: حدود شش ماه است به دنبال تعیین تکلیف این باغ‌وحش و واگذاری آن به شهرداری هستیم که در همین راستا طی جلسه‌ای از استاندار دعوت به عمل آوردیم تا وضعیت باغ‌وحش مذکور را از نزدیک ملاحظه کند.

وی با تاکید بر اینکه طبق قانون مسئولیت نگهداری از باغ‌وحش‌ها بر عهده شهرداری‌ها است، ادامه داد: در جلسه مذکور استاندار دستور واگذاری باغ‌وحش کاسیت را به شهرداری به صورت شفاهی صادر کرد.

این مقام مسئول افزود: با پیگیری‌های صورت گرفته جلسه‌ای با حضور معاون امور عمرانی استانداری، شهردار خرم‌آباد، مدیرکل حفاظت محیط زیست، شورای شهر و تعدادی از مسئولان استانی و محلی تشکیل و در این جلسه مصوب شد طی یک هفته تفاهم‌نامه‌ای انعقاد و باغ‌وحش کاسیت خرم‌آباد به شهرداری واگذار شود.

توکلی افزود: پس از گذشت یک هفته از برگزاری این جلسه به طور مرتب این موضوع را پیگیری کردیم اما متاسفانه حدود یک ماه و نیم از این مهلت یک هفته‌ای گذشت و متاسفانه این موضوع مورد بی‌توجهی و غفلت شهرداری واقع شد.

وی با یادآوری پیگیری‌های مداوم برای واگذاری باغ‌وحش کاسیت خرم آباد به شهرداری، گفت: با پیگیری‌های انجام شده نامه‌ای از استانداری به شهرداری تحت عنوان تعیین تکلیف هر چه سریع‌تر باغ وحش ارسال شد؛ طی هفته گذشته هم جلسه‌ای با شهردار و رئیس شورای شهر خرم‌آباد داشتیم که این مسئولان تصمیم قطعی خود را برای تعیین تکلیف باغ‌وحش اعلام و متذکر شدند که جهت بازدید بهتر مردم و بهبود وضعیت حیوانات به زودی حیوانات باغ‌وحش را به محل باغ پرندگان انتقال می‌دهیم.

مدیر کل سابق دامپزشکی لرستان با تاکید بر اینکه به زودی باغ‌وحش کاسیت خرم‌آباد به شهرداری واگذار می‌شود، افزود: امیدواریم واگذاری باغ‌وحش به شهرداری به زودی محقق شود زیرا در کنار بهبود وضعیت حیوانات درآمدزایی مناسبی را برای شهرداری به دنبال دارد.

اما این صحبت‌ها در حالیست که تابحال شهرداری مدیریت باغ‌وحش را قبول نکرده و تفاوتی نیز در اوضاع آن حاصل نشده است.

14000405000887 Test NewPhotoFree | باغ وحش خرم آباد یا ندامتگاه حیوانات! | امید لرستان

باغ‌وحش کاسیت تعطیل شد

سرانجام به علت نابسامانی آن، ششم فروردین سال ۹۶، مهرداد فتحی‌بیرانوند، مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان خبر از تعطیلی آن داد و گفت: باغ‌وحش کاسیت خرم‌آباد به علت رعایت نکردن استاندارد‌های زیست محیطی و بهداشتی تعطیل شد.

هیچ برنامه‌ای برای باغ‌وحش وجود ندارد!

حالا بعد از گذشت چهار سال پیگیر وضعیت آن شدیم که در این رابطه فرامرز عزیزی، مسوول باغ وحش کاسیت خرم‌آباد به خبرنگار فارس گفت: این روزها، باغ وحش در حالت ایستا قرار دارد و به طور کلی هیچ برنامه‌ای برای آن وجود ندارد.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون مدیریت آن با اداره کل دامپزشکی است، افزود: قرار بود به شهرداری واگذار شود که نپذیرفت.

عزیزی با یادآوری اینکه قرار شد که به شهرهای دیگری واگذار شود، بیان کرد: در همین راستا مکاتبات و نامه‌نگاری‌هایی به عمل آمده که منتظر جواب هستیم.

مسوول باغ وحش کاسیت خرم‌آباد خاطرنشان کرد: این مکان جای خطرناکی است و قفسه‌ها در حال رانش هستند.

به گفته وی این مکان بیشتر شبیه زندان حیوانات است و شباهتی با باغ وحش ندارد.

عزیزی خاطرنشان کرد: هم‌اکنون حیواناتی مانند شیر، خرس، گرگ و کل و بز در آن نگه‌داری می‌شود و منتظریم ببینیم چه تصمیمی برای آن گرفته خواهد شد.

باغ‌وحش به بخش خصوصی واگذار شود

مهرداد فتحی‌بیرانوند، مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس بیان کرد: باغ وحش به لحاظ استانداردهای زیست‌محیطی مشکل دارد و قطعا جانمایی و مکان‌یابی آن غیراستاندارد است.

وی با بیان اینکه طرح مذکور بدون مطالعه و کار کارشناسی بوده است، ادامه داد: قبلا متولی خاصی نداشت و به لحاظ استاندارد فضای سرانه نگهداری و نداشتن پروانه بهداشتی نامناسب بود که بعدا به دامپزشکی واگذار شد.

فتحی‌بیرانوند اضافه کرد: بر اساس قانون، دستگاه‌های دولتی نمی‌توانند متولی باغ وحش باشند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان خاطرنشان کرد: باغ وحش‌ها باید توجیه اقتصادی داشته باشند تا از محل درآمد‌ها بتوانند شرایط استاندارد‌ برای نگه‌داری را فراهم کنند.

وی با بیان اینکه این باغ وحش از روز اول هم یک معضل بوده است، افزود: هم‌اکنون با اخطارهایی که به دستگاه‌های متولی دادیم بخشی از مشکلات آن مانند تغذیه، تراکم در فضای استاندارد و مسائل بهداشتی حل شده‌اند.

فتحی‌بیرانوند یادآور شد: قبلا در یک فضای بسته چند شیر نگه‌داری می‌شد که حال تعدیل کرده‌ایم، وضعیت بهداشتی و تغذیه نیز بهتر شده اما به طور کلی این فضا، غیراستاندارد است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان از تشکیل چندین جلسه با دستگاه‌های متولی، پیرامون مشکلات این باغ وحش خبر داد و در ادامه گفت: پیشنهاد دادیم که به بخش خصوصی یا شهرداری واگذار شود که تا این لحظه به نتیجه نرسیده‌ایم اما بهترین کار این است که در محل دیگری با شرایطی بهتر، حیوانات نگه‌داری شوند.

وی با عنوان اینکه منتظریم ببینیم بعد از کرونا چه تصمیمی برای آن گرفته می‌شود، ادامه داد: چندین مرتبه شهرداری داوطلب تحویل گرفتن آن شد اما در حد حرف باقی ماند و با دامپزشکی به توافق نرسیدند.

فتحی‌بیرانوند تاکید کرد: اگر شرایط فعلی ادامه داشته باشد باید این مجموعه تعطیل و حیوانات به شهرهای دیگر تحویل داده شوند کمااینکه هم‌اکنون نیز چند باغ وحش استاندارد متقاضی هستند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان تصریح کرد: آنچه که به صورت دورنما داریم این است که باغ وحش باید در استان و خرم‌آباد بماند و الان هم کژدار و مریز گردانده می‌شود.

وی بیان کرد: در درازمدت مشکلات باغ وحش باید حل شود چراکه برای بعضی حیوانات ازجمله گربه‌سانان مناسب نیست؛ طبق استانداردهای بین‌المللی حداقل فضا جهت نگه‌داری حیوانات بزرگ جثه‌ای مانند شیر، ۱۵۰ مترمربع است که این منطقه محدودیت فضا برای توسعه دارد.

فتحی‌بیرانوند یادآور شد: حتما کسی باید متولی شود که از محل فروش بلیط بتواند درآمد و توجیه اقتصادی داشته باشد تا قادر به فراهم کردن شرایط ایده‌آل برای نگه‌داری حیوانات باشد.

متاسفانه پیگیری‌های خبرنگار فارس برای شنیدن صحبت‌های مدیرکل دامپزشکی استان به عنوان متولی این باغ‌وحش بی‌نتیجه بود و وی حاضر به مصاحبه نشد اما باید گفت ۱۲ سال است که زندانی به نام کاسیت در بام خرم‌آباد محلی برای آزار حیوانات شده و باید هر چه سریع‌تر برای آن چاره‌ای اندیشیده شود. امیدواریم این مهم به صورت ضرب‌الاجل مورد توجه مسوولان امر قرار گیرد.

/.انتهای پیام

نظر شما چیه؟

تذكر: نظرات حاوی توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمی شوند