چشم انتظاری ملت در معمایی به نام پروژه ۷۱۵ واحدی مسکن ملی خرم آباد

النگو و اتومبیل های فروخته شده، سرپناه نشد!

2

باتوجه به مشکلات پیش‌آمده در پروژه مسکن ملی خرم‌آباد، امید لرستان گفت‌وگویی مفصل با یکی‌از متقاضیان این پروژه انجام داده است.

باتوجه به مشکلات پیش‌آمده در رابطه واگذاری پروژه‌های مسکن ملی شهرستان خرم‌آباد به صاحبان این واحدها، پایگاه خبری امید لرستان با یکی‌از متقاضیان دراین خصوص مصاحبه‌ای انجام داده است.

 

امیدلرستان** در رابطه با پروژه مسکن ملی توضیح دهید و بگویید اکنون با چه مشکلی مواجه شده‌اید؟

در پروژه 715 واحدی مسکن ملی، شرکت طاق گستران غرب به‌عنوان پیمانکار  انتخاب شده است. ثبت‌نام‌ها از سال ۹۸ شروع شد و بعضی از دوستان همان سال و عده‌ای دیگر در سال 99، اولین واریزی را به مبلغ 40 میلیون تومان، انجام دادند. اوایل سال1400، مبلغ 50 میلیون تومان و اواسط آن نیز 50 میلیون تومان دیگر، واریز کردیم. درنهایت نیز با واریز مبلغ 50 میلیون تومان در اوایل سال 1401، مجموع آورده نقدی متقاضیان به 190 میلیون تومان رسید. بهمن ماه سال 1401، مجدداً پیامک دادند که باید 50 میلیون تومان دیگر واریز کنید تا میزان آورده به 240 میلیون تومان برسد. وقتی اعتراض کردیم، کارمندان اداره مسکن و شهرسازی گفتند: «خیالتان راحت باشد، این قسط آخر است». همزمان پیمانکار پروژه آقای صارمی نیز فیلمی منتشر کردند که 600 واحد، آماده تحویل است. به‌ همین علت ما نیز مبلغ را واریز کردیم. وقتی هم برای واریز به سایت وزارت راه و شهرسازی مراجعه کردیم، با عبارت تکمیل آورده مواجه شدیم و همین موضوع هم کمی خیالمان را راحت‌ کرد که بعدازاین نیازی به واریز مبلغ اضافه‌ای نخواهد بود. در این بین به‌دلیل افزایش قیمت‌ها مبلغ وام نیز به 350 میلیون تومان افزایش پیدا کرد. این افزایش قیمت درحالی بود که همان زمان با مبلغ 600 تا 700 میلیون، امکان خرید واحدهای آماده و با متراژ بالاتر در پروژه‌های مسکن مهر خرم‌آباد وجود داشت.

 

با همه این اوصاف قرار بود تا این واحدها در تاریخ 22بهمن1401 افتتاح و به متقاضیان تحویل داده شوند؛ اما در کمال تعجب این اتفاق نیفتاد و پیامکی مبنی‌بر واریز مبغ 110 میلیون تومان برای افراد ارسال گردید.

 

**واکنش شما چه بود؟

اعتراض؛ شکایت و تجمع. خواست ما فقط یک چیز بود؛ گفتیم ما نمی‌گوییم پول نمی‌دهیم، اما قرارداد ساخت را به ما نشان دهید تا ببینیم مبنای محاسبه و تعدیل قیمت‌ها چیست و اصلاً اینکه مگر ساخت هر متر مسکن، چقدر هزینه دارد!

در گیرودار این اعتراض‌ها، اعلام کردند متراژ واحدها از 58متر تا 95متر متغیر است. درصورتی‌که روز اول پروژه گفته بودند واحدها 75تا95متر هستند. اما اعلام کردند یک واحد مثلاً 60 متری، 50 متر مشاعات دارد و هزینه آن برابر با متراژ مفید درنظر گرفته شده است. همچنین این 110 میلیون، اضافه پرداخت برای یک واحد 60متری است و در متراژهای بیشتر، هزینه نیز بالاتر می‌رود.

جلسه مربوط به افزایش قیمت هم فقط میان پیمانکار، ناظر پیمانکار و ناظر ستاد برگزار شده بود. ما اعتراض کردیم که چرا اداره مسکن و شهرسازی در این جلسه نماینده نداشته و چرا این مسئله را بررسی نکرده است تا مبنای واقعی این متراژها و افزایش قیمت صورت‌گرفته کارشناسی شود.

 

**چه جوابی به شما دادند؟

گفتند وقتی یک خودرو پژو۲۰۷ شده یک میلیارد، شما چطور انتظار دارید با آن مبلغ کم به شما خانه بدهند! بروید خدارا شکر کنید که مثل پروژه آبشار نیستند که هیچ کاری صورت نگرفته باشد. جواب ما هم این بود که ما زمانی این 240 میلیون را از محل فروش طلا و خودروهایمان تامین کرده‌ایم که طلا گرمی 900 هزارتومان و دلار 25هزارتومان بوده است. وقتی کسی ماشینش را به قیمت 50میلیون تومان فروخته تا خانه بخرد، شما نباید این حرف‌ها را به او تحویل بدهید. اما کاری از پیش نرفت و حاضر به نشان دادن قرارداد نبودند.

 

**با تغییراتی که اداره مسکن و شهرسازی اتفاق افتاده، پیشرفتی در وضعیت شما حاصل نشده است؟

اخیراً با انتصاب آقای شاکرمی به سرپرستی اداره مسکن و شهرسازی، توانستیم با ایشان جلسه‌ای برگزار کنیم و مشکل را برای‌شان توضیح دهیم. ایشان هم قول دادند که قرارداد ساخت را مطالعه کنند و ببینند چرا این افزایش قیمت اتفاق افتاده است. همچنین قانع شدند که کارشناس رسمی بیاید، ساختمان را بازدید کرده و متراژ مفید مجتمع‌ها را بررسی کند.

همچنین خیلی‌از مردم برای پرداخت اقساط، از روی ناچاری ملک خودشان را فروخته‌اند که البته آقای شاکرمی می‌گویند این کار غیرقانونی بوده است؛ اما مسئله اینجاست که این افراد به خریداران تعهد محضری داده‌اند و هرچند سندی برای انتقال وجود ندارد، ولی این ملک‌ها به فروش رسیده‌اند.

بعلاوه به ما گفتند برخی از متقاضیان آورده نداشته‌اند و ما آن‌ها را حذف کرده‌ایم. البته این موضوع هنوز برای ما مشخص نیست؛ اما سوال ما این است که این واحدها به چه کسانی و به چه قیمتی واگذار شده‌اند یا قرار است واگذار شوند؟ ما 240 میلیون خود را در چند قسط تکمیل کرده‌ایم؛ حالا آیا درست است که کسانی با این تورم سنگین بخواهند همان 240 میلیون را پرداخت کنند و با ما هم‌امتیاز شوند؟ این مسئله نیز از مواردی است که نیاز به بررسی دارد.مشکل دیگر این پروژه این است که وقتی اقساط را از مردم گرفته‌اند، بلوک‌ها را مشخص نکرده‌اند تا مطابق با پرداختی بلوک‌ها را تکمیل کنند. همان طور که گفتم در بین متقاضیان کسانی بوده‌اند که آورده‌شان را تکمیل نکرده‌اند و حالا برخی از بلوک‌ها نصفه‌کاره مانده و می‌گویند شما باید این مبالغ را پرداخت کنید، تا واحدها تکمیل شوند. آیا تاوان این قصور پیمانکار را هم ما باید بدهیم؟

حالا با تعاملی که آقای شاکرمی با ما دارند، نمایندگانی از مردم را معرفی کرده‌ایم تا بتوانند باهم مسائل را بررسی نمایند و به نتیجه برسند.

 

**این مسائل را از کدام مراجع استان پیگیری کرده‌اید؟

دکتر ویسکرمی نماینده مجلس پیگیر این قضیه شده‌اند و به وزیر مسکن نامه نوشته‌اند و ذکر کرده‌اند که باتوجه به اینکه واحدها آمده تحویل بوده‌اند، باید آن‌ها را بدون افزایش قیمت، به متقاضیان واگذار کنند. امیدواریم که این نامه به نتیجه برسد.

 

همچنین به سازمان بازرسی شکایت کرده‌ایم و نامه‌نگاری‌هایی با وزارت راه‌وشهرسازی و استانداری داشته‌ایم و تجمعاتی نیز برگزار کرده‌ایم که تابحال تنها نماینده استانداری پیگیر مشکل ما بوده است و حتی با مذاکراتی که انجام داده‌اند، با ستاد اجرایی فرمان امام تفاهم کرده‌اند تا به هر متقاضی 35میلیون تومان کمک شود. اما موضوع این است که مردم دیگر پولی برای پرداخت ندارند. هرکس طلا یا خودرویی داشته آن را فروخته و روی پس‌اندازهایش گذاشته و در اقساط قبلی پرداخت کرده است. حالا این مبلغ را که به ناحق به ما تحمیل شده است را باید از کجا بیاوریم. وقتی ما آورده‌مان را تکمیل کرده‌ایم و واحدها هم در تاریخ 22بهمن1401 آماده تحویل بوده‌اند، ما نباید تاوان طمع پیمانکار یا دیگران را برای منتفع‌شدن از افزایش قیمت ارز بدهیم.

خواست ما از همه مسئولین، پیگیری دقیق و منصفانه این مشکل است تا همه متقضایان به آن چه که واقعاً حقشان است، برسند.

 

 

 

 

/.انتهای پیام

2 واکنش
  1. ماکان می گوید
    می پسندم ۰

    با سلام.چرا اینو در نظر نگرفتند .زمانی که مبلغ اولیه رو به حساب ریختیم قیمت یک واحد در اون منطقه ۱۰۰میلیون بود.چرا حالا باید به نرخ روز برامون حساب شه

  2. ماکان12 می گوید
    می پسندم ۱

    با سلام.چرا اینو در نظر نگرفتند .زمانی که مبلغ اولیه رو به حساب ریختیم قیمت یک واحد در اون منطقه ۱۰۰میلیون بود.چرا حالا باید به نرخ روز برامون حساب شه

نظر شما چیه؟

تذكر: نظرات حاوی توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمی شوند