اینجا اجاره ها سقف ندارد/ نقره داغ مستاجران لرستانی با کرایه های نجومی

0

به گزارش امید لرستان، سال هاست که کشور ایران درگیر مشکل مسکن می باشد شاید فقط در یک دوره و به لطف ابتکار دولت های نهم و دهم با ارایه مسکن مهر، تا حدی قیمت مسکن در کل کشور کنترل شد و ساخت و سازهای زیادی انجام شد و در کنار آن هم پرداخت وام های مسکن شهری و روستایی هم سرعت یافت و هم افزایش و نتیجه کنترل و کاهش قیمت مسکن در ایران شد.

 

طی این فرآیند بسیاری از مردم که آرزوی خانه دار شدن را داشتند، صاحب خانه شدند و شهرهای مختلف کشور من جمله شهرهای استان لرستان تا حد زیادی مشکل مسکن حل شد و قیمت ودیعه و اجاره بها هم یا کاهش یافت و یا ثابت ماند. با روی کار آمدن دولت روحانی اما سیاست عمرانی متضادی با دولت قبل گرفته شد و عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی دولت تدبیر مسکن مهر را تورم زا و مضخرف خواند و به عدم ساخت یک واحد از مسکن مهر در دولت افتخار ‌کرد. روحانی در وعده‌های انتخاباتی‌اش در سال ۹۲ با انتقاد از طرح مسکن مهر وعده مسکن اجتماعی را داد، وعده‌ای که نه تنها محقق نشد بلکه حتی چگونگی و جزئیات آن هم بعد از پیروزی در انتخابات مشخص نشد.

 

نتیجه نگرش دولت تدبیر به مسکن این شد که رکود تورمی زیادی در این بخش راهبردی اقتصادی صورت گرفت و حتی اجاره بها در سال 99 رشد 200 درصدی را تجربه کرد و در بعضی شهرهای ایران به بیش از 300 درصد هم رسید.

 

لرستان همپای دیگر مناطق ایران قیمت ساخت، فروش و اجاره مسکن در آن به شکلی فزآینده افزایش یافته است اما فرقی که این استان با بیشتر نقاط مملکت دارد آن است که سطح معیشت و زندگی اقتصادی ساکنان آن کمتر از دیگر نقاط ایران است و درصد فلاکت بیشتر از بقیه استان هاست و  افزایش چند صد درصدی کرایه های برای اجاره نشین ها موضوعی نبوده و نیست که خانواده لرستانی از پس آن برآید.

 

محمد مومنی اجاره نشین محله کوی اساتید در مورد رشد سرسام آور مبلغ اجاره ها در گفت و گو با امید لرستان اظهار داشت: سال 99 طبقه پنجم یک واحد مسکونی را با مبلغ 50 میلیون ودیعه و 800 هزار تومان کرایه، اجاره کردم در آستانه موعد قرارداد، صاحبخانه به شرطی حاضر به قرار داد است که کرایه را دو برابر کنم.

 

مومنی ادامه داد: پرداخت چنین هزینه ای برای اجاره بها با حقوق رانندگی آژانس برایم سخت و تقریبا غیر ممکن است به ویژه آن که باید خرج یک خانواده 5 نفره را بدهم و هزینه های زندگی هم بسیار افزایش یافته و مخارج مانند یک دهه قبل نیست و ما فقط امروز زندگی می کنیم برای اینکه الان از گرسنگی نمیریم و بابت خرج و مخارج روز بعد هم، فردای آن روز از صبح تا پاسی از شب جان بکنیم.

 

 خبرهای رسیده از مسکن مهر که زمانی ملجا و آخرین پناهگاه مستاجران بی بضاعت لرستانی بود نیز حاکی از آن است که قیمت ودیعه و اجاره بهای آن نیز به شدت در سرتاسر استان افزایش یافته است و بر طبق آمار و ارقام مسبب وضع موجود کسی نیست جز دولت تدبیر و  به ویژه وزارت مسکن و وزیر مولتی میلیاردر برکنار شده آن عباس آخوندی که بدون هیچ ابتکاری در حوزه مسکن فقط سال ها در صندلی یک وزارت عمرانی، مشغول سیاست بازی بودند.

/.انتهای پیام

نظر شما چیه؟

تذكر: نظرات حاوی توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمی شوند