از غار ” کلمان کره” پلدختر ششمین گنجینه جهان دیدن کنید

1

غارکلمان کره که از آن به عنوان ششمین گنجینه جهان نیزیاد می شودیکی از جاذبه های گردشگری لرستان با باری از صعود و هیجان کوهنوردی وماجراجویی است که در ۱۵ کیلومتری شمال غرب شهر پلدخترقرار دارد.

به گزارش امید لرستان، غار باستانی  کلمان کره که از آن به عنوان ششمین گنجینه جهان نیزیاد می شودیکی از جاذبه های مهم گرشگری  لرستان با باری از صعود و هیجان کوهنوردی وماجراجویی  است که در 15 کیلومتری شمال غرب شهر پلدخترقرار دارد.

این غارباستانی که وجه تسمیه آن از دو کلمه کلمان به معنای ماوای کل یا مسکن کل (بزکوهی) و کربه معنای درخت انجبرگرفته شده است در کوهستانهای گرمسیری پلدختر وقلب مهله کوه قراردارد که علاوه برارزش طبیعی ومنحصربه فرد آن دارای جایگاه شکوهمندی ازنقطه نظر باستانشناسی نیز می باشد.

ارتفاع آن از سطح دشت حدود 650 متر ومساحت فضاهای شناخته شده آن حدود 4300مترمربع است وطول آن نیز700 مترمی باشد ؛این غارازچهارتالاربزرگ ورفیع وهمچنین دهلیزها وراهروهای ورودی تشکیل شده است.

این غارباستانی در سال 1368 توسط شکارچیان بومی کشف گردیدوآثار وکشفیات فراوانی از آن ومتعلق به تمدنهای گوناگون همچون نوعیلامی وهخامنشی واقوام دیگر کوهستان همچون سمتی ها به دست آمد.

با توجه به موقعیت نزدیک واتصالی کوهستانهای جنوبی لرستان یا پلدخترامروز نسبت به جلگه خوزستان ودشت باستانی شوش به عنوان پایتخت امپراتوری هخامنشی اهمیت مطالعه این غارباستانی وپژوهش برروی کشفیات آن بیشتر می شود. هرچند بسیاری از این آثار توسط افراد محلی وقاچاقچیان عتیقه به غارت برده شد.

این غار راز آلود  هر ساله خصوصا در فصول سرد و  هوای معتدل سال  جاذب برخی از گردشگران ورزشی است که با ماجراجویی وکوهنوردی به اعماق این غار می روند.

 ورود به این غار سخت  مشکل و حتی خطرناک است و لازم است که با وسایل و تجهیزات فنی و تحت نظر تیم های کوهنوردی زبده  وآموزش دیده  به آن وارد شد.

فصل بهار و در ایام نوروز  کوه هایی که این غار را در آغوش خود دارد به خاطر آب وهوای گرمسیری بهار به غایت سبز پوشی را متبلور می کند که صعود و غارنوردی را به اوج لذت و هیجان می  برد.

انتهای پیام

برنا

/.انتهای پیام

1 نظر
  1. یاری می گوید

    متاسفانه کلماکره با وجود جذابیت زیاد و داستان های عجیب غریبی که داره. هنوزم راه دسترسی خوبی برای گردشگرا نداره
    میراث فرهنگی هم که خوابه
    بقیه استانا نصف این جاذبه ندارن ولی اینقدر امکانات برای اون جاذبه درس میکنن که چند صد نفر از اون یه جاذبه نون میخورن

نظر شما چیه؟

تذكر: نظرات حاوی توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمی شوند