اختراع نخستین اتوی گازی ایران با همت یک تیم ۳ نفره از دانشگاه آزاد خرم آباد+فیلم و تصاویر

0

به گزارش امید لرستان، بیش از 160 سال از اختراع نخستین اتوی گازی در جهان می گذرد البته ساز و کار این اتو بسیار پیچیده و هزینه بر و کمی خطرناک بوده است.به هر حال صنعت ساخت اتو در این مدت فناوری های بسیاری را در زمینه ساخت این وسیله الکتریکی پرکاربرد دیده است.

در جدیدترین نوآوری های این محصول، تیم سه نفره از دانشگاه آزاد اسلامی واحد خرم آباد  متشکل از هاجر باقری طولابی عضو هیئت علمی گروه برق دانشگاه آزاد اسلامی واحد خرم‌آباد و مهندس علی عباسی‌زاده و داود دالوند با شماره ۹۹۷۱۴ ثبت و کانسپت اولیه نیز ساخته شده است.

 

 

یکی از اعضای گروه توضیحاتی در مورد مشخصات و ویژگی های این اختراع داده است که چکیده آن به این شرح است:

 

با پیشرفتی که در تولید و عرضه محصولات برقی رخ داده به دنبال آن تحول فرهنگی نیز در خانواده ها ایجاد شده به طوری که در بسیاری از منازل ایرانی بویژه خانوارهای شهری بیش از ۲۰ نوع وسیله برقی وجود دارد. اتوی برقی با مصرف توان متوسط تا 2500 وات از ابزارهای پرمصرف در شبکه توزیع برق محسوب میشود که توسط اکثر خانواده ها مورد استفاده قرار میگیرد.

مصرف بالای برق اتو مربوط به المنت حرارتی آن است زیرا انرژی الکتریکی را به انرژی حرارتی تبدیل میکند. اتوی خشک گازی تغذیه شونده با گاز شهری اختراعی است که بطور کامل تغذیه اتو را از شبکه توزیع برق مجزا میسازد. در این اتوی خشک، حرارت لازم برای گرم کردن المنت حرارتی به جای برق شهری از یک باکس ابداعی کوچک گاز شهری تعبیه شده در زیر المنت حرارتی تامین میگردد و در عین حال یک سیستم کنترل حرارت محفظه اتو، ایمنی آن را تامین مینماید.

مزایای این اختراع عبارتند از حذف مصرف بالای برق شهری لازم جهت گرم کردن المنت حرارتی و به جای آن استفاده از یک ریل شعله کوچک فقط با مصرف اندکی گاز شهری و کاهش هزینه تولید و بهره برداری از اتوها به دلیل حذف سیستم برقی آنها و عدم تغذیه با شبکه توزیع برق شهری که منجر به کاهش تلفات انرژی الکتریکی در بخش توزیع برق نیز خواهد شد این اتو توسط  دکتر هاجر باقری طولابی عضو هیئت علمی گروه برق دانشگاه آزاد اسلامی واحد خرم آباد و مهندس علی عباسی زاده و داود دالوند با شماره 99714 ثبت اختراع ملی شده است و نمونه آزمایشگاهی (کانسپت) آن نیز توسط مخترعین ساخته شده است. توجه مسئولان به این نوع اختراعات و فراهم کردن امکان تولید انبوه آنها بخصوص در شرایط حاضر که شبکه گسترده برق کشور نیاز به کاهش بار در بخش مشترکین توزیع دارد از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

اختراعات پیشین در این زمینه شامل اتوهای برقی پرمصرف تغذیه شونده با برق شهری با اتلاف انرژی زیاد میباشد. از مزایای اختراع ادعایی می توان موارد زیر را برشمرد:

حذف کامل یک ابزار پر مصرف انرژی الکتریسته از شبکه توزیع برق دنیا و تبدیل یک ابزار برقی پر مصرف به یک ابزار گازی کم مصرف

کاهش تلفات شبکه برق  در راستای مدیریت مصرف انرژی

طراحی یک سیستم مبتکرانه کنترل دما در یک سیستم با تغذیه گازی که میتواند از این پس کاربردهای متفاوت و گسترده ای داشته باشد.

قابلیت استفاده از آن در همه مکانهای متصل به گاز شهری بدون نیاز به اتصال به شبکه برق

قابلیت ارتقا به نوع تغذیه شونده با گاز مایع جهت حمل و نقل راحت و استفاده در همه مکانها

 

طراحی آن در عین کارایی بالا بسیار ساده و کاربردی است.

هزینه ساخت این اتوی خشک گازی مناسب بوده و در صورت تولید انبوه بسیار پایین و قابل تهیه برای همه اقشار خواهد بود.

درصورت تولید انبوه، نوعی صنعت بومی محسوب شده و ایجاد اشتغال، صادرات و .. سایر مزایایی اینچنینی را به همراه دارد.

هدف اصلی این اختراع، حذف اتوی برقی به عنوان یکی از پرمصرفترین ابزارهای برقی از شبکه توزیع برق و  کاهش کلی مصرف برق با جایگزین کردن مصرف اندکی گاز شهری به جای مصرف بالای اتوهای برقی میباشد. اهداف جزئی تر عبارتند از: تولید یک اتوی با کاربری راحتتر و کم هزینه تر نسبت به اتوهای برقی متداول، قابلیت حمل و نقل و استفاده از آن در همه مکانها با ارتقا آن در آینده با امکان تغذیه از گاز مایع به جای گاز شهری، اشتغالزایی و ارزآوری با تجاری و صنعتی شدن این ایده و…

استفاده از این اختراع، بسیار ساده و دقیقاً مانند اتوهای متداول با اندکی تغییر است. کاربر با اتصال شیر گاز به محل لوله ورودی گاز اتو، و فشردن یک شاسی، جرقه ای در محفظه احتراق اتو فراهم میکند و شعله های برنر را روشن مینماید.

 

همزمان با داغ شدن هوا توسط شعله ها و انتقال این حرارت به المنت حرارتی دمای کف اتو بالا میرود. در صورت نیاز به دمای کمتر یا بیشتر جهت خشک یا صاف کردن لباسی از جنس خاص، دکمه پیچی توسط کاربر چرخانده میشود تا میزان گاز و شعله ها برای تولید دمای مورد نظر کم و زیاد گردد. این دما توسط یک سیستم همواره بررسی و کنترل میشود تا کارایی مناسب و  ایمنی کاربر همواره تامین گردد.

 

/.انتهای پیام

نظر شما چیه؟

تذكر: نظرات حاوی توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمی شوند