احداث ۳۵ هکتار گلخانه جدید در لرستان

0

رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: ۳۵ هکتار گلخانه جدید از ابتدای فعالیت دولت سیزدهم تاکنون در این استان احداث شده است.


سید عماد شاهرخی در جلسه تحقق شعار سال مبنی بر “رشد تولید و مهار تورم” اظهار داشت: یکی از اولویت‌های وزارت جهاد کشاورزی توسعه گلخانه‌ها است و تا قبل از دولت سیزدهم ۷۸ هکتار گلخانه در لرستان وجود داشت که اکنون به۱۱۳ هکتار افزایش یافته است.

وی افزود: سال زراعی قبل مبلغ ۷۰ میلیارد تومان غرامت به بخش کشاورزی لرستان پرداخت شد در حالیکه در سال زراعی جاری ۲۲۰ میلیارد تومان غرامت به کشاورزان خسارت دیده پرداخت شده که این رقم در سال‌های بعد از انقلاب تاکنون بی نظیر بوده است.

شاهرخی با اشاره به افزایش سطح زیر کشت دانه‌های روغنی در لرستان افزود: امسال برای اولین بار بیش از ۱۰ هزار هکتار دانه‌های روغنی در استان کشت شد و انقلاب بزرگی در این زمینه گرفته است به نحوی که لرستان رتبه اول کشور را در کشت دانه روغنی کاملینا به خود اختصاص داد.

وی با اشاره به رتبه دوم لرستان در جذب ادوات طرح جهش تولید در دیمزار‌ها و رتبه پنجم استان در کشت‌های قراردادی، تصریح کرد: توجه به ترویج در بخش کشاورزی، بهره‌وری و افزایش تولید را به دنبال دارد بنابراین نیازمند انتقال دانش و تجربه به کشاورزان هستیم.

وی با بیان اینکه آموزش وترویج از مهمترین محوری‌های توسعه بخش کشاورزی به شمار می‌رود افزود: پایه پیشرفت و تحول درهربخشی آموزش، ترویج و مهارت است و مادامی که این رویکرد و فرهنگ بین جامعه کشاورزان و بهره برداران نهادینه نشود نباید انتظار تولید و اقتصاد پایدار داشت.

رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان اضافه کرد: در بخش جهش تولید در دیمزار‌ها نیز با همکاری ستاد اجرایی فرمان امام (ره) جهش و افزایش راندمان به منصه ظهور رسید به گونه‌ای که در این اراضی نسبت به مزارع غیر طرح، در هر هکتار ۲۰۰ کیلوگرم افزایش تولید داشتیم.

به گفته شاهرخی سال گذشته در راستای طرح جهش تولید در دیمزار‌های لرستان، ۷۰ دستگاه و ادوات کشاورزی خریداری و جذب و سال زراعی جاری نیز ۲۲۴ دستگاه شامل دنباله بند و کشت کار تامین و واگذار شد که در مجموع تاکنون در چارچوب طرح جهش تولید بیش از ۲۰۸ میلیارد ریال از محل تسهیلات کم‌بهره چهار درصد جذب شده است.

وی با اشاره به سطح زیر کشت اراضی لرستان گفت: سطح زیر کشت گندم آبی استان ۴۵ هزار هکتار است که از این مقدار ۴۳ هزار هکتار معادل ۹۷ درصد تحت پوشش الگوی کشت قرار گرفته و ۱۵۷ هزار هکتار سطح زیرکشت بیمه شده در سال قبل تاکنون به ۱۶۱ هزار هکتار افزایش یافته است.

۸۰۰ هزار هکتار زمین کشاورزی و ۴۲ هزار هکتار باغات مثمر در لرستان وجود دارد و سالانه حدود سه میلیون تن انواع محصول زراعی و باغی از این سطح برداشت می‌شود./باشگاه خبرنگاران جوان

/.انتهای پیام

نظر شما چیه؟

تذكر: نظرات حاوی توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمی شوند