آدمهای سنگی شهر یئری اردبیل

0

به گزارشامید لرستان،اردبیل یکی از شهرهای محبوب گردشگری کشور است که به دلیل جاذبه های تاریخی و آب و هوای مطلوبی که دارد مورد توجه قرار گرفته است. یکی از خاص ترین مناطق تاریخی ایران در شرق شهرستان مشگین شهر واقع شده که شهر یئری نامیده می شود. این شهر با وسعت حدود 400 هکتار دارای سه بخش مهم قلعه نظامی، قوشاتپه و معبد می باشد. قدمت محوطه باستانی شهر یئری به دوران مس سنگی، نوسنگی، مفزغ و عصر آهن مربوط می شود. باستان شناس معتقدند که دیرینگی قوشاتپه به هزاره هفتم پیش از میلاد و دو بخش دیگر به 1450 سال پیش از میلاد باز می گردد. محوطه تاریخی یئری در سال 1381 به عنوان اثر ملی به ثبت رسید.اگر برایتان جالب است که بدانید عجیب ترین گورستان تاریخی کجاست، حتما این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

شهر یئری و تکه سنگ های عجیب آن 

در شهر یئری حدود 300 تکه سنگ عجیب وجود دارد که نظیر آن ها را تنها در ترکیه و آذربایجان می توان دید. این آثار کهن در اثر گذر زمان دچار فرسودگی و آسیب هایی شده اند که سبب از بین رفتن قسمت قابل توجهی شده است. این سنگ ها با ظاهر عجیبی که دارند، توجه محققان را به خود جلب نموده اند و در دوره های مختلف گروه هایی برای کند و کاو در این مکان حاضر شده اند.

 

گورستان یئری

 

قبرستان یئری اردبیل

در طول کاوش های صورت گرفته نتایجی باورنکردنی از قدمت این منطقه به دست آمد. برخی معتقدند که پیشینه این منطقه به دوره کالکولتیک و عصر آهن ارتباط دارد. از سوی دیگر آثار کشف شده از منطقه یئری بیانگر آن است که انسان هایی در دوره مس و سنگ هم در استان اردبیل سکونت داشته اند. در قسمتی از گورستان شهر یئری هم مقادیری سنگ شیشه و ابسیدین دیده شده که ارتباط میان این منطقه با مناطق آناتولی و قفقاز را نشان می دهد. محققان بر این نظر هستند که ساکنان منطقه که در دوره اورارتویی زیست می کردند، اقدام به ساخت قلعه نموده اند. بررسی هایی که باستان شناسان انجام داده اند، گویای آن است که محل مورد نظر قدیمی ترین قبرستان اردبیل محسوب می شود و گردشگران تور اردبیل را متحیر کرده است.

مشخصات آدمهای سنگی شهر یئری اردبیل

تکه سنگ های موجود در این شهر شبیه به انسان هستند، البته انسان هایی بدون دهان که تمامی آن ها به صورت دست به سینه ایستاده اند! شکل ظاهری این سنگ ها که طرح و نقش انسان بر روی آن ها حک شده است سبب گشته که این مکان را عجیب ترین گورستان تاریخى اردبیل به شمار آورند. ارتفاع هر یک از این سنگ ها بین 70 الی 360 سانتی متر متغیر است. یک نکته عجیب دیگر که در قبرستان شهریری وجود دارد این است که بر خلاف تمامی مجسمه های سنگی که به شکل مرد هستند تنها یک مجسمه در میان آن ها به شکل زن است که آن دارای دهان می باشد!

آدرس گورستان تاریخی اردبیل

65 کیلومتری شهر اردبیل/ 31 کیلومتری شرق مشگین شهر/ لاهرود/ روستای ارجق/ شهر باستانی یئری

هزینه بازدید از قبرستان یئری اردبیل

برای عموم مردم رایگان است.

/.انتهای پیام

نظر شما چیه؟

تذكر: نظرات حاوی توهين يا افترا به ديگران، مطابق قوانين مطبوعات منتشر نمی شوند