موزیسین برجسته طبیعت لرستان اسیر قفس/ سهره پرنده خوش صدایی که تبدیل به کالای تجاری شد
موزیسین برجسته طبیعت لرستان اسیر قفس/ سهره پرنده خوش صدایی که تبدیل به کالای تجاری شد
این روزها به جای اینکه شاهد نغمه سرایی آهنگ ساز برجسته طبیعت لرستان در دل طبیعت بکر لرستان باشیم بیشتر این پرنده خوش الحان را در زندان قفس می بینیم

به گزارش امید لرستان، سهره‌ یکی از زیباترین پرندگان آوازخوان است که باید در شرایط خاصی زندگی کند تا همیشه شاداب و سرزنده آوازه خوانی کند.

سهره انواع مختلفی دارد که سهره سر قرمز گونه بومی طبیعت ایران و لرستان است.

صدای جمیل این پرنده خوش الوان، همیشه نوازشگر طبیعت زیبای استان به ویژه باغ ها و باغستان هاست اما متاسفانه این مزیت خداداد سهره تبدیل به بلایی جان این پرنده در طول تاریخ نیز شده و گزارش های متعددی مبنی بر حضور این موزیسین برجسته در دربار پادشاهان و امرا و کسبه و مردم عادی شده است.

نگارنده در طول عمر بارها به چشم خود صید سهره را در باغستان های اطراف خرم آباد، چگنی و سلسله را دیده، بس که متاسفانه بازار تجارت و صید این پرنده زیبا در لرستان هوادار دارد و البته کمبود و یا نبود مامورین یگان سازمان محیط زیست هم مزید بر علت شده است.

متداول ترین روش برای به دام انداختن سهره به این منوال است که صیادان با استفاده از یک سهره قفسی در تله و طنین صدای او، سهره های اطراف را جذب دام پهن شده می کنند، البته روش های دیگری هم برای صید این بلبل هفت رنگ وجود دارد که به قدری شنیع هستند که ذکرشان نمی کنیم.

متاسفانه نرم افزاهای آگهی آنلاین هم مثل همیشه پر از تبلیغات خرید و فروش انواع پرنده من جمله سهره و قناری و بلبل وحشی است؛ قیمت هر سهره بنا بر کیفیت صدا از ۱۵۰ تا ۵۰۰ هزار تومان قیمت گذاری شده است.

امیدواریم فرهنگ احترام به محیط زیست آن قدر در ایران و لرستان رشد کند که هیچ وقت شاهد این نوع تجارت ها نباشیم.

 

 

photo 2021 09 05 14 03 04 | موزیسین برجسته طبیعت لرستان اسیر قفس/ سهره پرنده خوش صدایی که تبدیل به کالای تجاری شد | امید لرستان