ورود دادستانی به مرگ مادر باردار ازنایی/ پزشک خاطی ممنوع الکار شد
ورود دادستانی به مرگ مادر باردار ازنایی/ پزشک خاطی ممنوع الکار شد
مرگ مادر باردار ازنایی که گفته می‌شود سومین مورد در بیمارستان این شهر است بعد از کمیسیون بهداشت و درمان به دادستانی نیز کشیده شد، فرماندار از ممنوع الکار شدن پزشک خاطی خبر داده است.

به گزارش امید لرستان، سه شنبه شب یک مادر باردار ازنایی حین عمل سزارین جان خود را از دست داد که این امر واکنش افکار عمومی، رسانه‌ها و همچنین برخی از مسئولان استان از جمله معاون دانشگاه علوم پزشکی و همچنین یحیی ابراهیمی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی را در پی داشت تا این مسئولان قول پیگیری این موضوع را بدهند.

همچنین دانشگاه علوم پزشکی وعده کرد که کمیته بررسی موضوع را تشکیل داده و با خاطیان برخورد کند.

حشمت الله بهمنی فرماندار ازنا در این رابطه با اشاره به مرگ مادر ازنایی حین عمل سزارین اظهار داشت: متأسفانه ظرف یک سال گذشته به گفته مسئولان شبکه بهداشت شهرستان، این سومین مادر بارداری است که بر اثر کوتاهی، قصور تیم پزشکی و پزشک معالج در بیمارستان امام علی (ع) شهرستان ازنا فوت می‌کند.

ورود دادستانی به مرگ مادر باردار ازنایی/ پزشک خاطی ممنوع الکار شد

وی عنوان کرد: در جریان حادثه‌ای که جدیداً اتفاق افتاده، مادر ۲۲ ساله‌ای به بیمارستان برای زایمان مراجعه می‌کند که متأسفانه به علت کوتاهی، عدم هماهنگی و به نظرم نداشتن تجهیزات کافی توسط پزشک معالج، این مادر باردار فوت می‌کند.

فرماندار ازنا تصریح کرد: بلافاصله به دنبال این خبر ناگوار، شورای تأمین شهرستان تشکیل شد و خواستار و پیگیر ممنوع الکار شدن پزشک مربوطه شد، خوشبختانه این پزشک ممنوع الکار شد، نکات و پیگیری‌های لازم در خصوص بررسی و پیگرد مقصرین و عواملی که در فوت این مادران باردار نقش داشته‌اند در حال انجام است.

بهمنی تصریح کرد: دادستان شهرستان نیز ورود پیدا کرده، پرونده مفتوح شده و خانواده‌های متوفیان هم شکایت خود را به دادسرای ازنا تقدیم کرده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه ما با جدیت پیگیر این موضوع هستیم افزود: مواردی ما داشته‌ایم که به علت نبود پزشک متخصص، کم تجربگی و کارایی کادر درمان منجر به فوت مصدوم شده و انتظار داریم که مسئولان مربوطه از جمله دانشگاه علوم پزشکی لرستان پیگیر این قضیه باشند و در خصوص تأمین کادر درمان و پزشک متخصص شهرستان اقدام لازم را انجام دهند.

بنابراین گزارش، یحیی ابراهیمی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی هم پیش از این هم در گفت و گو با خبرنگار مهر با تاکید بر اینکه به علت کار غیر علمی، این افراد فوت کرده‌اند گفت: انتظار داریم که رئیس دانشگاه علوم پزشکی و وزیر بهداشت با این موارد برخورد کنند.

ابراهیمی یادآور شد: بدترین شاخص بهداشتی و درمانی در دنیا شاخص مرگ مادر باردار است، چرا کسی که یک بار، دو بار و سه بار تخلف کرده مورد برخورد قرار نگرفته و در نهایت موجب مرگ عده‌ای از مادران می‌شود؟

ورود دادستانی به مرگ مادر باردار ازنایی/ پزشک خاطی ممنوع الکار شد

ابراهیمی عنوان کرد: قطعاً باید دادستانی، نظام پزشکی و دانشگاه علوم پزشکی ورود پیدا کنند و با این افراد برخورد داشته باشند. به طور حتم من این موضوع را از طریق وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی پیگیری خواهم کرد.

مریم کوشکی معاون دانشگاه علوم پزشکی لرستان هم در این رابطه در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: شاخص مرگ و میر مادران باردار یکی از مهم‌ترین شاخص‌های دانشگاه علوم پزشکی است و در این زمینه پروتکل‌های جدی وجود دارد.

وی ادامه داد: بعد از هر مرگ مادر باردار کمیته بررسی علت مرگ و میر با حضور رئیس دانشگاه، معاونین بهداشت و درمان، معاون آموزش، مدیر گروه زنان و زایمان، رئیس سازمان نظام پزشکی، کارشناسان ذی ربط و متخصصین زنان و زایمان تشکیل می‌شود.

کوشکی عنوان کرد: در این کمیته علت مرگ، شاخص‌های مورد نظر، اقداماتی که باید در جریان جراحی مادر باردار انجام می شده بررسی می‌شود و متخصصین و همچنین پزشک معالجی که عمل را انجام داده توضیحات خود را ارائه می‌دهد.

معاون دانشگاه علوم پزشکی لرستان افزود: در نهایت نتیجه در این جلسه مشخص و بررسی لازم انجام می‌شود.

کوشکی در ادامه سخنان خود با اشاره به مرگ مادر باردار ازنایی طی شب گذشته بیان داشت: طی روزهای آینده در این راستا کمیته مرگ و میر مادران با حضور افراد یاد شده برگزار می‌شود و نتیجه آن مشخص خواهد شد.