آزادی ۹۴ زندانی جرائم عمومی در لرستان به مناسبت غدیر/توزیع ۷ هزار بسته معیشتی بین خانواده زندانیان
آزادی ۹۴ زندانی جرائم عمومی در لرستان به مناسبت غدیر/توزیع ۷ هزار بسته معیشتی بین خانواده زندانیان

به گزارش امید لرستان، محمد رزم در حاشیه بازدید از زندان مرکزی شهرستان خرم‌آباد در جمع خبرنگاران، کاهش جمعیت کیفری را یک سیاست راهبردی در قوه قضائیه عنوان و اظهار کرد: امروز شاهد افتتاح بند ۵۰۰ نفره زندانیان در زندان مرکزی خرم‌آباد بودیم. وی خاطرنشان کرد: سرانه فضای اقامتی و اداری به ازای هر زندانی […]

به گزارش امید لرستان، محمد رزم در حاشیه بازدید از زندان مرکزی شهرستان خرم‌آباد در جمع خبرنگاران، کاهش جمعیت کیفری را یک سیاست راهبردی در قوه قضائیه عنوان و اظهار کرد: امروز شاهد افتتاح بند ۵۰۰ نفره زندانیان در زندان مرکزی خرم‌آباد بودیم.

وی خاطرنشان کرد: سرانه فضای اقامتی و اداری به ازای هر زندانی در استان، ۱۰ مترمربع است که با افتتاح بند امروز و همچنین زندان‌های الیگودرز، پلدختر و دورود طی روزهای آینده این میزان سرانه به متوسط کشوری یعنی ۱۲ مترمربع خواهد رسید.

رئیس کل دادگستری لرستان از آزادی ۹۴ زندانی جرائم عمومی استان همزمان با این بازدید و به مناسبت عید غدیر و سالروز میلاد امام کاظم(ع) خبر داد و افزود: ۴۰ نفر از این افراد از زندان مرکزی، ۲۱ نفر از اردوگاه حرفه‌آموزی پارسیلون، ۲۷ نفر از سطح سایر زندان‌های استان با بدهی مالی و ۶ نفر نیز با قطعیت حکم آزاد شدند.

رزم بیان داشت: همچنین امروز به تمامی زندانیان و محکومیت مالی و جرایم غیر عمد واجد شرایط در زندان‌های استان به مدت ۲۰ روز مرخصی اعطا شد.

photo 2021 08 02 10 44 04 | آزادی 94 زندانی جرائم عمومی در لرستان به مناسبت غدیر/توزیع 7 هزار بسته معیشتی بین خانواده زندانیان | امید لرستان

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در مجموعه دادگستری لرستان به منظور کاهش جمعیت کیفر
زندانیان افزود: به صورت روزانه بر صدور قرارهای تامین کیفری به منظور جلوگیری از بازداشت زندانیان نظارت می‌شود، ضمن اینکه در راستای اجرای قانون کاهش مجازات حبس، تعداد ۷۰۰ نفر از زندانیان استان آزاد گردیده اند.

رئیس شورای قضائی استان لرستان به انجام ۲ نوبت پایش و غربالگری زندانیان استان اشاره و تصریح کرد: اعمال دقیق و صحیح سیاست‌های حبس‌زدایی و استفاده از تاسیسات نوین حقوقی مانند تعویق کیفری، تعویق صدود حکم، تخفیف و تعلیق مجازات در حال اجرا است.

رزم ادامه داد: قضات استان به صورت فردی و دسته‌جمعی به طور مرتب از زندان‌های سراسر استان بازدید می‌کنند، به‌گونه‌ای که سال گذشته هزار و ۹۰۰ مورد بازدید از این مراکز انجام شده است.

photo 2021 08 02 10 44 49 | آزادی 94 زندانی جرائم عمومی در لرستان به مناسبت غدیر/توزیع 7 هزار بسته معیشتی بین خانواده زندانیان | امید لرستان

وی با بیان اینکه در راستای کاهش جمعیت کیفری کمیته‌ای تحت همین عنوان با مسوولیت معاون قضایی و دبیر هیات نظارت بر حفظ حقوق شهروندی استات تشکیل شده است، افزود: در مراحل و زمان‌های مختلف به زندانیان واجد شرایط مرخصی اعطا می‌شود.

رئیس کل دادگستری لرستان با اشاره به استفاده تعداد ۱۰۵ زندانی از دستبند و پابند الکترونیکی، گفت: این امکان در راستای مجازات جایگزین حبس برای زندانیان ایجاد شده است.

رزم خاطرنشان کرد: کمیسیون عفو و تخفیف مجازات در سطح استان فعال است و طی ۲ سال گذشته تعداد ۲۲ جلسه عفو برگزار شده که طی این مدت ۷۰۰ زندانی توانستند از عفو و بخشودگی استفاده نمایند.

وی به انجام ۲ هزار و ۶۱۷ مورد دادرسی الکترونیکی در استان اشاره و تصریح کرد: با تهیه امکانات و زیر ساخت های لازم ارتباط بین زندان ها و محاکم برقرار و بازجویی و تعقیب و محاکمه متهمین به صورت الکترونیکی انجام می‌شود که این امر مزایای بسیاری همچون جلوگیری از تردد بی‌مورد زندانی در سطح شهر، کاهش اطاله دادرسی و تسریع در رسیدگی پرونده‌ها را بدنبال دارد.

رئیس کل دادگستری لرستان بیان داشت: سال گذشته تعداد قابل توجهی از زندانیان با کمک ستاد دیه و همچنین خیرین ازاد شده ضمن اینکه شورای حل اختلاف ویژه زندانهای استان طی سال گذشته تعداد ۴۰۰ نفر زندانی با وساطت اعضا این شورا و ریش سفیدان و اخذ رضایت شکات از زندان آزاد گردیده است.

photo 2021 08 02 10 44 34 | آزادی 94 زندانی جرائم عمومی در لرستان به مناسبت غدیر/توزیع 7 هزار بسته معیشتی بین خانواده زندانیان | امید لرستان

رزم با اشاره به اعطای ۷ هزار بسته معیشتی در سال گذشته در راستای کمکهای مومنانه به خانواده زندانیان، افزود: سال گذشته شاهد آزادی ۶۰۰ زندانی جرائم غیرعمد در استان بوده ایم.

وی با بیان اینکه ۶۰ درصد از محکومین زندانهای استات در زمینه اشتغال مولد و درآمدزایی مشغول به کار هستند، گفت: این افراد در بخش‌هایی همانند خیاطی، قالی‌بافی، صنایع دستی، نجاری، تولید ماسک و دستمال کاغذی، بسته بندی گیاهان دارویی و حفظ منابع طبیعی فعال هستند.