بیکاری رمق را از جوانان لرستانی گرفته است
بیکاری رمق را از جوانان لرستانی گرفته است
بیکاری، رمق را از خانواده‌ها و جوانان جویای کار گرفته است، کارخانه‌ها و صنایع استان تعطیل و یا با حداقل ظرفیت کار می‌کنند و این در حالی است که برخی از این صنایع نیمه کاره رها شدند و امروز تنها نامی از آنها باقی است. بودجه‌های متمرکز ملی می تواند بخشی از مشکلات لرستان را حل کند.

به گزارش امید لرستان، حجت‌الاسلام سید احمدرضا شاهرخی در دیدار با معاون اول رئیس جمهور که با حضور استاندار لرستان و اعضای مجمع نمایندگان لرستان در مجلس شورای اسلامی در تهران برگزار شد، با اشاره به سابقه تاریخی و ویژگی‌های مردم لرستان، اظهار کرد: دلاور مردی‌ها و ایثار مردمان لرستان قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، در مقابله با ضد انقلاب داخلی و نیز تقدیم ۶۳۰۰ شهید و هزاران جانباز و آزاده در جنگ تحمیلی گواهی روشن بر وفاداری و پایبندی مردمان این استان به نظام مقدس جمهوری اسلامی است.

وی با اشاره به توانمندی‌ها و مزیت‌های استان لرستان، به وجود ۱۱ میلیارد مترمکعب آب و ۸۰۰ هزار هکتار زمین‌های حاصلخیز این استان اشاره کرد و گفت: لرستان با داشتن مقام نخست تولید برخی محصولات باغی میوه و حبوبات، مناظر زیبا، جنگل‌های انبوه و آبشارهای فراوان، ظرفیت و استعدادهای فراوانی برای سرمایه گذاری و گردشگری دارد.

نماینده ولی فقیه در لرستان با اشاره به استعدادهای لرستان در حوزه‌های توسعه صنعت، کشاورزی، دامپروری، دامداری، گیاهان دارویی و گلخانه، خاطرنشان کرد: نظام اسلامی، خدمات قابل تقدیری در طول ۴۱ سال در کشور و ازجمله استان لرستان ارائه داده است؛ اما این استان همچنان از توسعه نیافتگی و مشکلاتی رنج می‌برد و همین امر موجب ازدیاد آسیب‌های اجتماعی، اعتیاد، قاچاق مواد مخدر، طلاق و سرقت شده است.

حجت الاسلام شاهرخی با تشریح مشکلات لرستان به نرخ بالای بیکاری در طول سالیان متمادی در این استان اشاره کرد و گفت: بیکاری، رمق را از خانواده‌ها و جوانان جویای کار گرفته است، کارخانه‌ها و صنایع استان تعطیل و یا با حداقل ظرفیت کار می‌کنند و این در حالی است که برخی از این صنایع نیمه کاره رها شدند و امروز تنها نامی از آنها باقی است.

وی با گریزی به تعطیلی کارگاه‌های شهرک‌های صنعتی لرستان، عدم وجود صنایع تبدیلی برای چندین هزار تن میوه، حبوبات و غلات را از دیگر مشکلات این استان برشمرد و اضافه کرد: بیش از ۷ هزار میلیارد تومان خسارات باقیمانده از سیل به زیرساخت‌ها، ابنیه، اصناف و بازاریان به ویژه در شهر پلدختر، هنوز پرداخت نشده است.

نماینده ولی فقیه در لرستان عدم تخصیص آب به میزان کافی و لازم از سوی وزارت نیرو را از دیگر مشکلات مهم استان لرستان دانست و با یادآوری این مطلب که نرخ زمین‌های آبی در لرستان ۲۳ درصد و متوسط کشوری ۴۶ درصد است، تصریح کرد: عدم وجود شبکه آبیاری برای بیش از ۲۰ دشت وسیع لرستان و عدم تکمیل سدهای در دست احداث از اهم مشکلات لرستان است کمااینکه سال ۹۸ موجب خسارات فراوانی به دو استان لرستان و خوزستان شد.

حجت الاسلام شاهرخی در بخش دیگری از سخنان خود به راه حل‌های پیشنهادی جهت حل مشکلات استان لرستان اشاره و خطاب به معاون اول رئیس جمهور گفت: رقم ۲۹۰ میلیارد تومان بودجه درخواستی استاندار لرستان برای امور فوری بازسازی سیل که مورد موافقت رئیس جمهوری قرار گرفته است که انتظار می‌رود ابلاغ و تخصیص داده شود چراکه این اعتبار برای جلوگیری از خسارات احتمالی ضروری است.

وی بر لزوم تخصیص ردیف بودجه سالانه برای توسعه استان لرستان تاکید کرد و افزود: اختصاص و بهره‌گیری استان لرستان از بودجه‌های متمرکز ملی که در اختیار نهاد ریاست جمهوری و وزارتخانه‌ها است می‌تواند بخشی از مشکلات استان را برطرف کند.

نماینده ولی فقیه در لرستان خواستار رسیدگی به حل مشکلات مالی و حقوقی کارخانه‌ها و کارگاه‌های نیمه‌کاره شد و با اشاره به اینکه حل این مسئله می‌تواند بیش از هزار نفر را به کار مشغول کند، اضافه کرد: جهت احداث صنایع تبدیلی با در نظر گرفتن مزیت‌های بومی کشاورزی، دامداری، دامپروری، گیاهان دارویی، معادن و سنگ‌های تزئینی، اعتبارات ملی نیاز است این در حالی است که ایجاد پایانه سنگ با توجه به ظرفیت معادن و سنگ‌های تزئینی منحصر به فرد استان می‌تواند راهگشای مشکلات و چالش‌های استان در حوزه‌های مذکور باشد.

حجت‌الاسلام شاهرخی خواستار تخصیص صددرصدی اعتبار ۷ هزار میلیارد تومانی سیل لرستان در بودجه سال ۱۴۰۰ و تکمیل اعتبار با استفاده از ردیف‌های متمرکز که در اختیار رئیس جمهوری اسلامی و وزارتخانه‌های مرتبط است، شد و گفت: تکمیل سدهای در دست احداث و ایجاد عملیات آبخیزداری و شبکه آبیاری برای زمین‌های زیر کشت پایین‌دست سدها و رسانیدن آب سدها به دشت‌های وسیع استان لرستان که خود می‌تواند ایجاد ثروت و ارزش افزوده برای کشاورزان و دامداران و دامپروران کند.

  • منبع خبر : مهر