مدیریت حوادث جاده ای با اختراع جوانان لرستانی
مدیریت حوادث جاده ای با اختراع جوانان لرستانی
مدیریت حوادث جاده ای با نوآوری ماده ای خود شارژ شونده آبگریز در مسیریابی جاده هنگام شب توسط جوانان فرهیخته لرستانی

به گزارش امید لرستان، مهندس حمید جعفری پژوهشگر جوان لرستانی-خرم آبادی با ثبت نوآوری خود که حاصل دسترنج سالها تحقیق و آزمایش در راستای بهینه سازی انرژی و ایمنی جاده شد سبب تحولی شگرف و خلاقانه در پروژه های عمرانی کشور شد.

photo 2021 01 02 21 39 38 | مدیریت حوادث جاده ای با اختراع جوانان لرستانی | امید لرستان
این محقق جوان با همکاری دکتر نرگس علمی فرد، دانش آموخته رشته تحصیلی شیمی و مدرس دانشگاه، مهندس مریم جعفری دانش آموخته رشته برق با انگیزه و با صرف هزینه ی شخصی، زمان و کوشش بی شائبه، به ماده ی‌ دست یافت که سبب مشهود شدن مسیر جاده و سرعت گیرهای مکرر در سطح جاده در هنگام شب می شود.

وی بیان کرد که رانندگان هنگام رانندگی در جاده هایی که به علائم هشدار دهنده ایمنی کافی مجهز نیستند، توجه خود را از دست می دهند. این امر منجر به کاهش ناگهانی سرعت خودرو در جاده های اصلی می شود که ممکن است تصادفات را به دنبال داشته باشد. با توجه به جملات ذکر شده، وی در مطالعه خود ، یک ماده علامت گذاری جاده ای پایدار، آبگریز و خودشارژ شونده برای رفع نقاط ضعف و نقایص جاده برای رهنمودهای ایمنی مخصوصاً در شب مطرح کرد که این مطالعه برای ارائه یک روش ابتکاری با هدف افزایش عملکرد علائم ایمنی سطح جاده و همچنین سرعت گیرها برای ایجاد یک سیستم حمل و نقل پویا است که می تواند تحرک را تقویت کند، انجام شده است.

photo 2021 01 02 21 39 28 | مدیریت حوادث جاده ای با اختراع جوانان لرستانی | امید لرستان
نوآوری حاضر برای تعیین اینکه آیا رنگ جدید نشانگر جاده قادر به بهبود عملکرد راننده در شب، بهینه سازی انرژی و مدیریت کاهش ترافیک است، انجام شده است. این ماده می تواند انرژی نور طبیعی را که ترکیبی از اشعه های مختلف نور درطول روز است، جذب کند و این انرژی سازگار با محیط زیست را ذخیره و آن را در شب تابش دهد که باعث می شود جاده به خصوص در شب برای رانندگان قابل تشخیص و جذاب باشد. سرانجام، نتایج نشان می دهد که ماده توسعه یافته به دلیل شارژ نور روز و قرار گرفتن در معرض شب، باعث بهبود عملکرد رانندگی، سازگاری با محیط و کاهش ازدحام ترافیک جاده می شود و می تواند یک نقشه راه خوب برای ارائه اطلاعات لازم به رانندگان در مورد موقعیت وسایل نقلیه در جاده های اصلی و فرعی هنگام رانندگی و همچنین برای اهداف هشدار دهنده در مورد شرایط جاده اعمال می شوند.

در پایان پایگاه خبری امید لرستان این دست آورد بزرگ را به جامعه مهندسین کشور و این جوانان فرهیخته کوشا از خطه لرستان، سرزمین کهن و با فرهنگ تبریک و تهنیت عرض نموده و سلامتی و موفقیت روز افزون را برای ایشان و خانواده گرامی از پروردگار منان خواستاریم.