مهم ترین معضل فرهنگی ما، قبیله گرایی است/ برنامه گرانی بنزین از آن نفوذ هایی بود که در تصمیم گیری و بعد تصمیم سازی نظام جمهوری اسلامی برخ داد تا نارضایتی ایجاد کنند/ با نوع نگاه جنوب شهری و شمال شهری مخالفم + فیلم
مهم ترین معضل فرهنگی ما، قبیله گرایی است/ برنامه گرانی بنزین از آن نفوذ هایی بود که در تصمیم گیری و بعد تصمیم سازی نظام جمهوری اسلامی برخ داد تا نارضایتی ایجاد کنند/ با نوع نگاه جنوب شهری و شمال شهری مخالفم + فیلم
اولویت اصلی شهر ما، موضوعات اقتصادی است. اولویت اصلی ما این است که برنامه ریزی کنیم برای حداقل نیازهای مردم که الان اشتغال است.

بهروز دریکوند، نامزد انتخابات مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه خرم آباد و دوره چگنی است. با شروع تبلیغات انتخاباتی و برای شناخت بهتر مردم از نامزدها سایت امید لرستان مصاحبه ای با ایشان انجام داده که در ادامه می خوانیم.

امید لرستان: خودتان را معرفی کنید.

بهروز دریکوند هستم. دکترای جغرافیای سیاسی دارم دو فرزند پسر دارم. علی دریکوند دانشجوی دکترای اصول مدیریت ساخت و ساکن تهران هستند و در قوه قضاییه مشغول به کار می باشند. مصطفی دریکوند کارشناس حقوق می باشد و در امتحان قضاوت شرکت نموده است و روال اداری پس از قبولی آن را در حال پیگیری می باشد. نیروی رسانه‌ای بوده ام که در سطح کلان کشور کار کردم. در عرصه‌های سیاسی و تحلیلی در راهبردهای کلان کشور شرکت داشتم و در عرصه‌های نظامی نیز از اعضای فرماندهی کلان نظامی کشور جمهوری اسلامی ایران بوده‌ام. در عرصه امنیتی نیز چه در دوران دفاع مقدس و چه در دوره های بعد از دفاع مقدس از افراد شاخص امنیتی بوده ام. در بحث قضایی نیز همکاری‌هایی در راستای موضوعات خاص با سازمان بازرسی و ماموریت هایی داشته ام و در زمان آیت الله رئیسی که رئیس سازمان بازرسی بودند خدمتشان بودیم.

امید لرستان: علت ورود شما به عرصه انتخابات چیست؟

اینجانب در عرصه‌های متعدد حضور داشته‌ام. عرصه دفاع از نظام جمهوری اسلامی که مورد تجاوز رژیم بعث قرار گرفت از افرادی بودم که از سال ۱۳۶۰ ورود کردم و تا پایان دفاع مقدس بودم. بعد از آن نیز در موضوعات حمایت و کمک رسانی به مجاهدین عراقی و موضوعات دیگر کار کرده ام. این یعنی اثرگذاری نسبت به تهدیدات. بعد از آن نیز که بحث ناتو فرهنگی را حضرت آقا اعلام کردند ما نیز در عرصه رسانه حضور پیدا کردیم و در مدیریت افکار و کارکردهایی که نیاز بود برای اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به مردم که تهدیدی که در راستای تهدید نرم بود و رسانه نیز اثرگذارترین عامل بود، حضور داشتیم.
در موضوعات دیگر نیز اگر بخواهیم خلاصه وار بگوییم نسبتاً اثرگذار بودیم. به نظر من اکنون اثرگذاری اینجانب از این لحاظ است که ما اکنون به نیروهای کارآمد نیاز داریم. نیروهایی که اعتقاد به خدمت به مردم، خدمت کردن به مردم محروم اعتقاد داشته باشند و دست پاک باشند و نیروهایی باشند که اعتقاد عملی به این موضوعات داشته باشند و بتوانند کارکرد را در سه سطح منطقه ای (استانی) پاسخگو باشد، در سطح ملی بتوانند اثرگذاری داشته باشند و در سطح جهانی نیز بتوانند اثرگذاری داشته باشند. به این علت وارد شده‌ایم چون که تهدید الان تهدید اقتصادی است.
امید لرستان: چرا اقتصادی؟

چون اکنون تئوریها در جامعه القا می‌کنند که به نوعی بتوانند اقتصاد اسلامی را در اذهان عمومی ناکارآمد بدهند. من نیز به عنوان سرباز کوچکی یا فرزند کوچکی از کشور جمهوری اسلامی ایران و افتخار لر بودنم چون توانایی خود را می بینم. رشته جغرافیا رشته‌ ای فرارشته ای است. یعنی در موضوعات سیاسی ، فرهنگی و علی الخصوص در موضوعات اقتصادی تاثیر گذار است. برای مقابله با این تهدیدات و با توجه به اشراف و مطالعاتی که نسبت به استان هم داشتم و می‌توانم راهکارهایی رو در راستای مطالبه گری که در بحث ریل گذاری اقتصادی نظام جمهوری اسلامی ایران و فعال سازی پتانسیل ها ارائه دهم، که بتوانیم گره اصلی اقتصادی که اکنون جامعه مان را کاملا گرفته است یعنی بیکاری و رکود و فشار معیشت بر زندگی مردم را بتوانیم برطرف کنیم. برای این وارد شدیم که با توانایی هایم، سابقه ام، قدرتم، بیانم را، شجاعتم را، اشرافم را، طرح هایی که آماده کرده ام، می توانم و اثرگذارم. باید ورود می‌کردم برای عبور دادن کشورمان در این مقطع.

امید لرستان: با طرح شفافیت آرائ نمایندگان موافق هستید؟
به نظر من یکی از موضوعاتی که جامعه ما ندراد و ساختار اداری و ساختار حاکمیتی و ساختار سه قوه نظام جمهوری اسلامی را پاک نگه می دارد و هم برای اذهان عمومی هم برای حاکمیت، همین شفافیت است و یکی از موضوعاتی است که هر نماینده‌ای باید مد نظرش باشد. شفافیت دفاع کردنش از هر موضوع، لایحه و طرحی باشد که بدانند مردم ایشان دارای چه فکر است، اعتقاداتش چیست و در چه راستایی حرکت می کند؟ آیا نقد ایشان یک عاملی است که اصلاً آمده کارشکنی کند و به دنبال منافع گروه‌های خاصی است. این شفافیت جلوگیری از پنهان کاری می کند و این موضوع مناسبی است و یقیناً بهروز دریکوند در مجلس روی این موضوع تاکید دارد.

امید لرستان: در تحت هر شرایطی رایتان را اعلام خواهید کرد؟
شک نکنید من در هر موضوعی که ورود کنم، هر استیضاحی، هر لایحه ای و هر طرحی حتی اگر شفافیت هم تایید نشود اعلام رسمی کنم، مواضع رسمی و مواضع قاطع ای که دارم من به عنوان یک نیرویی که می خواهم به دنبال کارآمدی باشم، به دنبال دموکراسی باشم، به دنبال خدمت کردن به ملت عزیز ایران باشم هیچ ابایی از اعلام کردن ندارم و قطعاً اعلام می کنم.

امید لرستان: اموالتان را اعلام خواهید کرد؟
من دارای یک ساختمان تقریباً ۴۰۰ ،۵۰۰ متری هستم در ضلع جنوبی شهر خرم آباد با ۱۲۰ متر تجاری و دوعدد واحد ساختمانی. پسرم نیز یک واحد از اینها را دارد. در تهران نیز پسرم که عضو قوه قضاییه است و الان مشغول است در اصفهان خدمت می کند. ایشان هم یک خانه در استان تهران دارند و الان آن را اجاره داده و وارد زندگی خودش شده و در اصفهان با همسرش زندگی میکند. خودم و خانمم نیز یک واحد مسکن مسکونی داریم تقریباً چیزی در حدود ۱۱۲ متر است. ملک پدری هم داشتیم که آن را فروختیم و پول آن را به زمینی دادم که آن را داریم و انشاالله اگر هر موقع هم لازم دانستید بیایید تا مختصات جغرافیایی آن زمین هایی هم که از ارث پدری به ما رسیده در ماسور داریم، تهران هم داریم و هر زمانی خواستید مختصات جغرافیاییش را خدمتتان عرض کنم.

امید لرستان: وابسته به کدام حزب و جریان سیاسی هستید و آیا فعالیت حزبی را اصلاً تایید می کنید و یا مضر می دانید؟

با توجه به سابقه کاری و وابستگی به حاکمیت که منع قانونی داشتیم در راستای حزبی کار کردن، من وابستگی به گروهی نداشتم. جز عناصر انقلابی بودم. انقلابی و جهادی که گوششان به فرمان و دستور مقام معظم رهبری بوده و در این راستا حرکت کردند و هر حزب و هر گروهی که گوششان به فرامین مقام معظم رهبری باشد ما این توانایی و این قابلیت را داریم که در خدمتشان باشیم. البته با نگاه به آن لیست کارکردی که خدمتتان عرض کردم یعنی کارآمدی پاکدستی و اعتقاد داشتند و خدمت کردن به مردم ایران.

امید لرستان: از اصلاح طلب یا اصولگرا نیستید؟
من انقلابی ام.
امید لرستان: از چه روش هایی برای تبلیغات تان استفاده خواهید کرد؟

الان اگر تقریباً دقت کرده باشید تنها کسی هستم که از نمادهای مضر یا حرکت هایی که امروزه باب شده است در جامعه ما متاسفانه،مثل استفاده کردن از تحریک احساسات قومی گرایی که بتوانند از تعصبات قومی گرایی بتوانند رای بگیرند یا استفاده کردن از احزاب که بتوانند پول و منافع دولتی یا بیت المال را بیاورند در این عرصه ها استفاده بکنند، دوری جستم.
امید لرستان: با طایفه گرایی مخالف هستید؟
مخالف هستیم یعنی همه آداب و سنن طایفه گرایی را رد کردیم. ولی من با تعصبات و ناسیونالیستی طایفه گری صددرصد مخالفم. چون طایفه، آداب و سنتی دارد که قابل احترام است.
اگر بیاییم اگر نگاهمان به این باشد که حس ناسیونالیستی و حس قوم گرایی را تحریک کنیم. صد در صد بهروز دریکوند با اینکه مثلاً دریکوید حسنوند بگوید یا بیرانوند بگوید خوب یا بگوید چگنی یا بگوید بهاروند این را یک چیز بد می‌داند. کارآمدی که من خدمتتان عرض کردم یعنی فرای اینها، یعنی آقا هر شخصی هر فردی که کارآمدی داشت پاکدستی داشت اعتقاد به خدمت کردن به مردم داشت این یعنی دوری کردن از حزب گرایی دوری کردن از طایفه گرایی و قبیله گرایی.

امید لرستان: خوب شما یک جایی فرموده بودید که بنده کاندید موسوم به جنوب شهر هستم. محله ماسور همه به من رای خواهند داد. اولاً این حرف که من چون تویی محلهای ساکنم به من رای می‌دهند. این حرف تا حدودی میشه گفت که درست نیست بعد از جهت دیگه‌ای نیز تقسیم بندی شهر به جنوب شهر و شمال شهر و این جور تقسیم بندی ها به نظرتون کار درستی است؟

_ اینکه شما نقل قول میکنید صحتش مورد تایید نیست که من گفته باشم یا نگفته باشم. چون الان شما نه مکتوب دارید و نه مستند دارید صحبت می‌کنید من با نوع نگاه جنوب شهری و شمال شهری مخالفم. ولی به چی معتقدم؟ به طرح جامع شهری و توسعه شهری که بر اساس قانون باشد. شما اگر نگاه کنید الان گسترش شهر ما یک نوع ولنگاری دارد یعنی می‌گذاریم حاشیه شهری گسترش پیدا کند بعد می آییم این را الحاق می‌کنیم به شهر. این یعنی چی؟ این یعنی توسعه غیرعلمی. توسعه ای که آسیب‌هایی به خود شهر هم وارد می کند. حالا جنوب شهر باشد شمال شهر باشد شرق شهر باشد غرب شهر باشد باید متکی بر طرح جامع توسعه شهری باشد که بتواند اثر گذاری بر فرهنگ شهرنشینی، مبلمان شهری و آسایش شهری را ایجاد کند.

امید لرستان: مشکلات اصلی استان لرستان و حوزه انتخابیه خودتان را چه چیزهایی می داند و چه راهکاری برای حل این مشکل دارید؟

اولویت اصلی شهرمان الان موضوعات اقتصادی است. همه استانهای کشور جمهوری اسلامی توسعه داشتند اما استان لرستان عقب گرد داشته. یعنی در حوزه اقتصاد و اشتغال و رونق و معیشت و درآمد برای مردم عقبگرد داشتیم. چراغ عقب گرد داشتیم؟ ما چهار تا کارخانه داشتیم. ولی الان متاسفانه از بابت ناکارآمدی و از بابت اینکه مدیریت صحیح و کارآمدی که باید در مدیریت و مطالبه گری که باید در حاکمیت ایجاد می‌شد، از طرف آن اشخاص صورت نگرفته و هر چهار تا کارخانه ورشکسته شدند. اولویت اصلی ما این است که برنامه ریزی کنیم برای حداقل نیازهای مردم که الان اشتغال است. اشتغال هم آمدیم برنامه‌ریزی کردیم و با توجه به پتانسیل شهرمان و قلمرویی که در آن حضور داریم و آن برنامه ها و طرح هایی که آماده کردیم باید یقیناً در حوزه‌های آب‌، برق، توریست، صنعت، طبیعت گردی در حوزه‌های شیلات و باغداری و سدسازی و معادن اگربخواهیم بررسی اش کنیم می‌تواند گره‌گشای این موضوعات باشد. اولویت دومی هم اگر بخواهیم بررسی اش کنیم، سرانه فضاهای ورزشی برای بانوان و جوانان ما است. شما ببینید در سرانه ورزشی الان همین استان خوزستان سالن های سرپوشیده ای که برای خانمهای عزیزمان در نظر گرفته‌اند استاندارد بین المللی آن چیزی در حدود ۱.۷ ولی در استان لرستان الان بین ۳۰ سانتیمتر تا ۵۰ سانتیمتر است. مبحث بعدی عرصه فرهنگی است. شما ببینید در استان تهران موقعی که تشریف می‌برید الان محله‌ای که جمعیتش خیلی کمتر از محلات اصلی خرم آباد باشد، کانون‌های فرهنگی درست کردند. فرهنگسرای بهمن، فرهنگسرای ۱۷ شهریور. خوب این فرهنگسرا خود دارای بخش های متعددی است که دارای اثر گذاری در خود محلات می کنند این ها برنامه هایی اند که من مکتوب کردم و تدوین شده هستند برای ارائه به عنوان طرح در کمیسیون ها.

امید لرستان: شما بعد از این که وارد مجلس شورای اسلامی شدید و موفق شدید را بیاورید چه مقدار خودتان را به رسانه ها فضای افکار عمومی جامعه مان و مردم حوزه انتخابیه خودتان پاسخگو خواهید دانست و این پاسخگویی به چه شکل خواهد بود؟
تایم کاری مجلس از شنبه تا چهارشنبه است. پنجشنبه و جمعه ها که در حوزه انتخابیه باشم و در خدمت آقایان رسانه‌ای هستم.

امید لرستان: فعالیت اقتصادی در حال حاضر دارید؟
من در حال حاضر هیچ گونه فعالیت اقتصادی ندارم، به جز چندتا زمینی که خدمتتان عرض کردم خریدم از ارث پدری آنها را خریدم.

امید لرستان: فعالیت اقتصادی را برای نماینده مجلس مضر می دانید یا مفید؟
اگر در ۲۴ ساعت ۱۲ ساعت هم شما بخواهید دنبال مطالبات مردمی باشید یقیناً فعالیت اقتصادی یعنی بخشی از این مطالبات مردم زمین می ماند. یعنی بخشی از آن حقوقی در راستای نمایندگی مردم می گیریم دارای شبهه می شود. چرا؟ باید بروی به دنبال کسب درآمدهایی که از وقتی که مردم به شما نمایندگی دادن بزنید. این نیز از آن اخلاق نمایندگی که نماینده مجلس باید دوری کند و چیز مضری است. تا به دنبال موضوعات اقتصادی باشد استان های دیگر مثل چهل سال گذشته حقوق ما را میبرند و یقیناً آن خستگی هم آخرش این می‌شود که خواب در صندلی مجلس برای آنها صورت بگیرد.

امید لرستان: شما در چه حوزه‌ای تخصص دارید و چه کمیسیونی از مجلس را با توجه به تخصصی که دارید می توانید عضو شوید؟
با توجه به این که چیزی در حدود ۳۴ سال سابقه کارکرد مدیریتی دارم می توانم در چندین کمیسیون نقش داشته باشم. مستحضرید که هر نماینده باید یک کمیسیون اصلی داشته باشد و یک کمیسیون فرعی. یعنی هر نماینده باید در یک کمیسیون نقش اصلی را بازی کند و در یک کمیسیون نیز نقش دوم را بازی کند. یقینا اگر بخواهیم رشته تحصیلی من که جغرافیای سیاسی است و تسلط بر موضوعات سیاسی و اقتصادی دارم باید بروم در کمیسیون اقتصاد و عمران و کمیسیون هایی که بتوانم مطالبات مردم را طلب کنم. و اگر بخواهیم نقش رسانه‌ای را در نظر بگیریم باید بروند در بحث کمیسیون های فرهنگی نقش ایفا کنم و اگر بخواهیم نقش امنیتی و سابقه امنیتی من را ببینید، آقای ذوالنور را در نظر بگیرید و سابقه امنیتی من را در نظر بگیرید، یقیناً من باید بروم یا به عنوان رئیس کمیسیون امنیت یا معاون کمیسیون امنیت نقش پذیری کنم. خوب اگر هم بخواهیم در بعد دفاعی و نظامی من را در نظر بگیرید دقیقاً شخصی هستم که در کمیسیون دفاع ملی و کمیسیون دفاع نقش پذیری کنم.

امید لرستان: یکی از وظایف مجلس نظارت است. چگونه و با چه سابقه کاری شما می توانید به بهترین شکل این نظارت مجلس را در حوزه استانی خودمان این نظارت مجلس و نمایندگان مجلس پیاده کنید؟
کارکرد مجلس و اگر بخواهیم در موضوعات متفاوت را تحمل تحقیق هم قانون‌گذاری هم نظارت آن را در نظر بگیریم بهترین راهکار این است که بیایید از افراد کارآمد و پاکدست معتقد به خدمت به مردم استفاده بکنیم. یقیناً باید ساختار جوان انقلابی مد نظر حضرت آقا را پیاده سازی کنیم و این خدمت رسانی را که الان دولت آقای روحانی که ریاست محترم آن است یه تحرکی از این خستگی و از این خواب آلودگی که در اقتصادمان ایجاد شده است تحرک بخشی ایجاد کنیم.

امید لرستان: در انتخاب مدیر کل های استانی واقعاً نمایندگان به دخالت می‌کنند به نظرتون کار خوبی است یا نه و خودتان این کار را می‌کنید یا نه؟

به نظرم در عزل و نصب مدیر کل های استانی شما مستحضرید که مدیر کل استانی با قوه مجریه اصولی کنترل و نظارت مدیر های ناکارآمد رایزنی برای نیروهای انقلابی و کارآمد آوردن که خدمت به مردم بکنند یکی از مطالبات مردم است که باید توسط نمایندگان صورت بگیرد ولی فراجناحی اگر نگاه به این موضوع باشد که جناحی را حذف کنیم و جناح دیگر را بیاریم این یک موضوع بد اخلاقی سیاسی می‌شود به نظر من با رایزنی و چانه زنی می شود نیروهای جوان انقلابی کارآمد و نیروهایی که اعتقاد به خدمت کردن به مردم و توان بخشی به اقتصاد خفته‌ای که هم الان در استان است و هم در کشور است است و هم در سطح جهان در سیاست خارجی ما نمود پیدا کرده این را برطرف کنیم که انشاالله یکی از کارکردهایی که از سال اولتان فرمایش کردید چرا وارد شدید دقیقاً این است که جوانان کارآمد پاکدست و معتقد به خدمت کردن را روی کار بیاوریم و رایزنی کنیم برای این امر.

امید لرستان: در دفاع مقدس فرمودید که حضور داشتید. چند سال و کجا ها؟
از زمانی که انقلاب شد سال ۵۹ که رژیم بعث عراق کشور جمهوری اسلامی را مورد تجاوز قرار داد با اینکه سنم کم بود و در شهریور ۵۹ تا ۶۰ من نتوانستم وارد عرصه دفاع از سرزمین و کشور جمهوری اسلامی شوم. ولی در سال ۶۰ من ورود کردم تا پایان جنگ هم من آنجا بودم و چندین مرتبه مجروح شدم و جزء جانبازهای هم اصابت ترکش و تیر و شیمیایی در چندین مرحله شدم و خدا به هر حال توفیق خدمت کردن به این مرز و بوم و مردم در قلمرو جهانی شیعه را به ما داد که نقش پذیر باشیم. اول که رفتم به عنوان یک بسیجی بودم ولی در عرصه های متفاوت به عنوان تخریبچی بودم. همیشه زبانزد بودم، به عنوان نیرو اطلاعاتی بودم که اگر دقت کنید استان خوزستان به هیچ وجه پست و مسئولیت به کسی نمی دهند، ولی من در زمان جنگ گردان اطلاعات غواصی خوزستان دستم بوده. بعد از آن مسئول قرارگاه تاکتیکی قدس سپاه دستم بود. بعد از آن هم من معاون عملیات سپاه سوم قدس کشور جمهوری اسلامی بودم و بعد از آن هم در شورای ستاد جنگ‌های نامنظم، اطلاعاتش بودم، که آن زمان آقای وحیدی فرمانده اطلاعات ستاد جنگ‌های نامنظم بود و عملیاتهای متعددی در عراق داشتم. عمده‌ترین آن را اگر بخواهیم نام ببریم مسئول شناسایی و انهدام پالایشگاه های کرکوک عراق بودم که نزدیک به ۱۴ ماه در یک ماموریت آن جا بودم. آقای محمد نادری همین سردار عزیزی که شهید شد آن موقع من داخل عراق بودم که اطلاع دادن اینها بچه‌های تیپ ۶۶ هوابرد بودند به عنوان نیروهای عمل کننده بردیم سر کار و الحمدلله با موفقیت انجام شد. آن یکی از افتخارات بوده که بهروز دریکوند به عنوان فرزند لرستان، تک فرزند لرستان در عراق آن زمانی که کسی شاید در دفاع مقدس هم حضور نداشت ما در ۴۰۰ کیلومتری عمق عراق دفاع از میهن و سرزمین ضربه زدن به دشمن بودیم.

امید لرستان: طبق شنیده ها شما در یکی از جلسات در دور قبل که کاندید شده بودید فرموده بودید که فرماندهان بزرگ دفاع مقدس از شما مشورت می گرفتند در خیلی از عرصه ها این خود یک ادعای بزرگ است. می‌توانید آن را اثبات کنید؟

البته این تصور شماست که این ادعای بزرگی است من موقعی که می‌گویم فرمانده قرارگاه تاکتیکی قدس بودم، یعنی نفری بودم که در کنار سرلشکر سوداگر و سرلشکر جعفری بودم. چرا می گویم این تصور شماست به هر حال بهروز دریکوند اگر توانایی نداشت به عنوان یک بچه لر که در استان لرستان زندگی کرده و پاکدست بوده و از خانواده مستضعفی بلند شده، چرا عضو شورای فرماندهی سازمان اطلاعات بسیج، عضو شورای فرماندهی اطلاعات سازمان اطلاعات کل کشور، عضو مسئول مرکز تحلیل و بررسی راهبردی فرماندهی کل سپاه پاسداران بشود؟

امید لرستان: کتاب می خوانید؟
کتاب می خوانم. ولی بیشتر موقع ها استفاده کردم از مقالات تخصصی که در همسو به رشته خودم باشند. کتابهای متعددی خواندم در راستای رشته خودم و تخصص خودم در راستای آن کارهایی که به من محول شده بود معمولاً مطالعه کردم.

امید لرستان: آخرین کتاب یا مقاله‌ای که خواندید کی بوده و چه بوده؟
آخرین کتابی که خواندم چون می خواستم بیایم در انتخابات ورود کنم، کتاب جغرافیای اقتصادی آقای دکتر حسن لنگرودی را خواندم. این کتاب در حوزه های صنعت کشاورزی و خدماتی بوده و طرحی جامع برای توسعه ابعاد مختلف منطقه آمده و موضوع به موضوع فصل بندی شده و ارائه داده. یک کار خوب است. در بحث مقالات هم چون در رابطه با عنوان غرب آسیا داشتم مطالعه میکردم مقالات بحث ساختار امنیتی غرب آسیا نوشته آقای یزدان پناه را من مطالعه کردم و نقدی بر آن نوشتم. چون خودم هم در این حوزه چندین مقاله علمی پژوهشی و isi دارم و چاپ شده اند و اگر در گوگل سرچ کنید، هستند.

امید لرستان: درباره مسائلی که تخصصص ندارید، از چه طریقی اطلاع کسب می کنید؟
در حوزه‌هایی که خود متخصص داشته باشم، یقیناً باز هم نیاز به مشورت است. چون اسلام تاکید کرده است برای مشورت کردن و استفاده کردن از افکار نخبگان و فرهیختگان جامعه، که بتوانیم نظر صحیح و نظر علمی ارائه بدهیم. الگوهای صدر اسلامی هم داریم که رسول اکرم در جنگهای متعدد و در کارکردهای متعدد مشورت می گرفتند و مشورت گرفتن هم بالاخره در همه جامعه بوده، هم در بانوان بوده هم در آقایان بوده است. ولی عمده ترین مشورت ها، مشورت هایی هستند که از افراد دانشجو و اساتید دانشگاهی خواهم گرفت. الان تیم هایی که تشکیل دادم می توانند به عنوان راهگشا با من باشند. استفاده از تمامی جوان های فرهیخته و اساتید محترم که بتوانیم مطالبه اصلی مردم را انجام بدهیم چرا چون اگر مشورت از آنها نگیریم نمی‌توانیم به عنوان تک نفر مطالبات مردم را بشناسیم و آشنایی هم نمی توانیم داشته باشیم. ان شاءالله بتوانیم با همه حتی تو افکار رسانه‌ای تو افکار سیاسی اجتماعی فرهنگی و اقتصادی صنعتی از همه ی اقشار استفاده کنیم.

 

1ض | مهم ترین معضل فرهنگی ما، قبیله گرایی است/ برنامه گرانی بنزین از آن نفوذ هایی بود که در تصمیم گیری و بعد تصمیم سازی نظام جمهوری اسلامی برخ داد تا نارضایتی ایجاد کنند/ با نوع نگاه جنوب شهری و شمال شهری مخالفم + فیلم | امید لرستان

امید لرستان: به نظرتان تاثیر مثبت یک نماینده مجلس در معضلاتی مثل بیکاری، رکود و تورم که استان ما در رتبه‌های اول آن است که می‌تواند باشد این تأثیر مثبت و چقدر می‌تواند یک نماینده کار کند؟

شما اگر سخنان نمایندگانی که می‌خواهند فرار از مسئولیت پذیری خودشان را بخواهیم چالشی ایجاد کنیم مجلس به عنوان قانون گذار کشور و هدایت کننده سمت و سوی اقتصادی کشور می‌تواند خیلی اثرگذار باشد ولی این اثرگذاری باید چطور باشد؟ این باشد که شخص اثرگذار، علمی باشد یعنی بتواند پتانسیل‌های اقتصادی و قابلیت اشتغال‌زایی را در استان‌ شناسایی کند و طرح‌ها تدوین شده علمی تهیه کند و در کمیسیون‌های خودشان ارائه بدهد. کمیسیون های خودشان که مستحضرید یک طرحی که ارائه دهید یقیناً متکی بر تعداد نمایندگان نیست. وقت به شما می دهند به عنوان یک نماینده بروید در کمیسیون تخصصی دفاع کنید و اقناع سازی کنید.اگر توانستید اقناع سازی کنید، رای گیری می شود و تایید می شود.

امید لرستان: خودرو دارید؟
بله من دوتا خودرو دارم، دوتا سمند دارم که هر دو تا را می خواهم به پژو پارس تبدیل کنم. این قول را به مردم می دهم من تا زمانی که نمایندگی مردم شهر خرم آباد را برعهده داشته باشم از ساده ترین ماشین هایی که وسیله نقلیه باشند، استفاده خواهم کرد. چون وسیله نقلیه را چیزی می دانم که نمود ظاهری و رفتار ساده زیستی خود شخص نماینده با مردم است. یقیناً ساده زیستی را در این چند سال برای خودم را رعایت می کنم و انشاالله بعدها هم رعایت خواهم کرد.

امید لرستان: خودتان را تا چه حد ملزم به اطاعت از اوامر ولی فقیه می دانید؟ گاهاً شما یک نظر در مجلس شورای اسلامی دارید که با تحلیلی که خودتان از بیانات مقام معظم رهبری دارید بدانید که این نظر شما متعارض است با مقام معظم رهبری، آنجا چه می کنید؟

ملزم بودن به راهبردها و سخنان حضرت آقا برای پیشرفت جامعه اسلامی است. ولی در اینکه قانون گذاری می شود اگر قانونی بخواهد تصویب بشود، من یقیناً در راستای منویات مقام معظم رهبری موضع گیری می کنم و به عنوان یک نماینده ای که از تریبون مجلس استفاده می کنم و سخنرانی می کنم، در کمیسیون‌های تخصصی میروم و در ریل گذاری در راستای منویات مقام معظم رهبری دفاع می کنم. ما اگر راهنمایی ها و راهبردهای مقام معظم رهبری را در موضوع برجام رعایت میکردیم، چقدر الان جلوتر بودیم؟ ولی متاسفانه همان خطوط قرمزی که نتونستیم رعایت کنیم آن اعتماد نکردن به غرب و آمریکا را نتوانستیم رعایت کنیم ضرباتش را خوردیم. وقتی یک چیز تجربه عینی است باید پیاده سازی شود از لحاظ پایبند بودن به منویات مقام معظم رهبری ما که سرباز ایران بودیم به تبعیت از ولایت و رهبری فرهیخته نظام جمهوری اسلامی که انشاالله بتوانند پرچم را دست صاحب امر بدهد.
امید لرستان: چندسالی است که بودجه دفاعی کشور را کاهش می‌دهند. نظر شما در مورد کاهش بودجه دفاعی کشور چیست؟ و به نظر شما آیا توان موشکی کشور طبق نظر برخی ها که می گفتند دنیای امروز دنیای موشک نیست، گسترش داده بشود یا خیر؟

لازمه امنیت، قدرت است . این قدرت چه نوع قدرتی است؟ قدرت نیروهای مسلح. که بازدارندگی که می تواند ایجاد می کند در جزیره آشوب منطقه غرب آسیا کشوری که رهبریت آن بهترین رهبریت است و با تفکر شیعی مدیریت می شود تشکیل یک جبهه مقاومت می دهد. لازمه این امر قدرت سازی است لازمه قدرت سازی نیز این است که بتوانیم در مقابل دشمن از واکنش متناسب همان تهدید را داشته باشید‌. تحولات منطقه را در نظر بگیرید آمریکا یا غرب یا کشورهای دیگر را در نظر بگیرید چطور می‌آیند در بغل گوش ما افغانستان را اشغال می‌کنند؟ عراق را اشغال می‌کنند، سوریه را به هم می ریزند، یمن را به هم می ریزند. چه چیزی باعث امنیت سازی و پایداری کشور جمهوری اسلامی شده است؟ این قدرت بازدارندگی و نظامی که توسط همان قدرت موشکی و قدرت نظامی به وجود آمده است و متکی بر پایه اتکای مردمی بوده است. علی رغم اینکه می‌گویند گفتمان، گفتمان مذاکره و موشک نیست باید گفت که گفتمان موشک پیاده‌سازی و و آرامبخشی نشستن دیپلمات های ما با دست بالا و چانه زنی در رده بالاتر با دشمن است. اگر اینگونه نباشد ما سردار دلها را که از دست دادیم این این حماسه حسینی که برای ایجاد می شود یعنی اقتدار و مردمی بودن نظام جمهوری اسلامی و این یعنی از عزت که باعث می‌شود شما با دست برتر مذاکره کنید. قدرت موشکی اثبات کرده است کشوری که ابر قدرت جهانی بوده است و کسی نتوانسته ناوش آن در آمریکا استارت می زد کشورهای منطقه غرب آسیا سقوط می‌کردند، شاهان عوض می شدند. پایگاه عین الاسد که مهمترین پایگاه جاسوسی آمریکا بود و مدیریت جبهه مقاومت غرب آسیا را با آن انجام دهند کشور جمهوری اسلامی با قدرت موشکی آن را زیر و رو کرد. زمانی همین جناب روحانی که در این انتخابات و انتخابات گذشته رئیس جمهور کشورمان شده است میگفت این کدخداست ما کدخدا را زدیم و او التماس می‌کند این یعنی بازدارندگی. این یعنی مدیران دیپلماسی و ژنرال های دیپلماسی بروند و با عزت و با مطالبه گری و با دست برتر امتیاز بگیرند نه بروند خطوط قرمز رهبری را رد کنند و التماس کنند.

امید لرستان: سابقه اجرایی دارید؟

من در حوزه های متعدد سابقه اجرایی داشتم. شما اگر بخواهید سابقه اجرایی را در دولت تعریف کنید متفاوت است. سابقه اجرایی من به عنوان فرمانده قرارگاه تاکتیکی قدس بوده ام. مدیریت یک جبهه را در دست داشته است. مدیریت طرح ریزی معاونت عملیات سپاه قدس را داشتن این یعنی مدیریت اجرایی. در مدیریت رسانه‌ای هم من جانشین خبرگزاری فارس کشور جمهوری اسلامی بودم که برترین خبرگزاری کشور جمهوری اسلامی و چهارمین خبرگزاری جهان است. در بعد مدیریت اجرایی من عضو شورای فرماندهی سازمان کل اطلاعات سپاه پاسداران بودم و عضو شورای فرماندهی اطلاعات نیروی زمینی و سازمان بسیج مستضعفین و نیروی مقاومت سپاه پاسداران بودم. این یعنی مدیریت اجرایی و هدایت گری و مطالبه گری و توانمندی که در چند حوزه در بحث علمی، سخنوری، شجاعت در عرصه تدوین برنامه و این که توانستم خودم را در عرصه ظهور برسانم و این مدیریت های کلان کشوری را داشته باشم و در کشور جمهوری اسلامی اثرگذار باشم. الحمدالله هر جایی هم که بودم یکی از نمادهای نماد شجاعت و غیرت، که با افتخار بگویم لرستانی بودم.

امید لرستان: چقدر سابقه اجرایی را برای نماینده ای که می خواهد به مجلس ورود پیدا کند لازم می دانید؟

این سوال شما را به عنوان یک بچه انقلابی خیلی بیجا می دانم. شما ببینید یک نماینده میخواهد برود در قانون گذاری در سه سطح استانی ملی و جهانی شرکت نماید. یعنی اگر یک نماینده استان ما در سطوح مختلف سابقه اجرایی نداشته باشد برنامه و طرح و دستورالعمل و پیوست و ارائه دهنده نمی داند. شرط لازم علم، مدیریت و آشنایی با ساختار و پتانسیل ها است. همه اینها مستلزم این است که به عنوان یک نیروی موفق مدیر اجرایی که نقش‌های سطوح مختلف را بشناسد و راهکار ارائه بدهد که بتوانید نقش پذیری خود را در سطح ریل گذاری اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی هدایت کنید. بحث قضایی باید ریل گذاری قانونمند انجام گیرد. در بحث توسعه اقتصادی نیست باید در سطح استانی این را ایجاد کنید. در این رزومه را نداشته باشید شما با این زمینه بازی آشنا نیستید و نقش پذیری حد شهر خرم آباد تنزل می یابد، چون وقتی در مجلس وارد میشوید کمیسیون ها سند هایی که می دهند را بر اساس رزومه می دهند. می‌شود کسی که سابقه اجرایی نداشته باشد به یکباره آن رادر راس یک کمیسیون بگذارند و هدایت گری یک کمیسیون را به آن بدهند.

امید لرستان: بهترین دولت تاریخ جمهوری اسلامی ایران از نظر شما کدام است؟

دولت شهید رجایی

امید لرستان: دولت شهید رجایی چند ماه بیشتر طول نکشید.

اگر بخواهیم با انصاف برخورد کنیم دولت آقای احمدی‌نژاد تا زمانی که در صراط مستقیم بود یعنی تقریباً ۶ سال اول آن دولت رنگ و بو های دولت رجایی را که همان همرنگ بودن با مردم و مثل مردم زندگی کردن و ساده زیستی بوده را می‌داد اما متاسفانه دو سال آخر با ورود افراد خاص و خواص یا به نوعی به تعبیر من افراد نفوذی در کنار فرد انقلابی که آمدند باعث انحراف ایشان شدند.

امید لرستان: نظرتان در مورد دولت آقای احمدی نژاد و خود ایشان چیست؟
شش سال اول دولت آقای احمدی نژاد عملکرد خوبی داشت. شما اگر دقت کنید حضرت آقا به ما شاخص هایی دادند. در زمانی که دولت آقای احمدی نژاد خیلی از دوستان و اصلاح طلبان و پول گرایان خاموش کن عملکرد ایشان را نقد می‌کردند. مقام معظم رهبری برای اینکه کارکرد ایشان را تحسین کنند تمام مسئولین تراز اول جمهوری اسلامی را آوردند و ایشان را دعوت کردند. ایشان گزارش شش ساله خود را دادند اما متاسفانه آقای احمدی‌نژاد در دو سال آخر به انحراف کشیده شدند. انحراف از نوع اعتقادی و سیاسی و حتی در محاصره افراد نفوذی قرار گرفت و آن دو سال ایشان به هیچ وجه مورد تایید نیست و ای کاش دولت آقای روحانی که تدبیر و امید بود به اندازه ۴ سال اول دولت احمدی نژاد کارکرد داشت. زیرساخت سازی که پتانسیل های آن وجود داشت را انجام می داد و آنرا رها نمی کرد.

امید لرستان: شما به کلید واژه نفوذ اشاره کردید. به نظرتان نفوذ تا چه حد توانسته است و جمهوری اسلامی تأثیرگذار باشد و چگونه میشود با این قضیه برخورد کرد؟ در مورد مدیران دو تابعیتی نیز نظرتان را بگویید؟

اگر بخواهیم به نفوذ توجه کنیم. نفوذ یکی از راهبردهای بوده است که از ابتدای انقلاب اسلامی وجود داشته است و راهبردهایی برای مقابله با نظام جمهوری اسلامی توسط استکبار جهانی همیشه پیاده سازی شده است. راهبرد تهدید نظامی را داشتیم ، راهبرد گسل سازی مدیریتی را در اول انقلاب داشتیم، راهبرد گسل گروهک سازی و درگیریهای خیابانی را داشتیم، راهبرد حمله نظامی به کشور جمهوری اسلامی را داشتیم، راهبرد تهدید فرهنگی و ناتوی فرهنگی را داشتیم. طرح این ها نیز نفوذ همواره به همراه شان بوده است ولی اکنون با توجه به شکست تمام برنامه ها و راهبردهای استکبار جهانی در این موضوعات مقام معظم رهبری مکرر بر نفوذ تاکید می کنند. زیرا دشمن در آن موضوعات ۱۰۰ درصد شکست خورده است و تمام برنامه خود را تصمیم سازان و تصمیم گیران نظام گذاشته است تا بتواند از داخل آن انحرافات را ایجاد کند. همین افرادی را که شما نیز می بینید که دلبسته به غرب می باشد مانند همین دوتابعیتی ها که سوگند نامه ی وفاداری به آن کشور را داد یاد می کنند عامل جاسوسی آن کشور در ساختار تصمیم سازی و تصمیم گیری نظام جمهوری اسلامی هستند. پس باید اولویت اول ما مقابل سازی با نیروهای نفوذی باشد که تصمیم دارند باور و اعتقاد مردم را نسبت به نظام جمهوری اسلامی دلسرد کنند. ان شاءالله مردم ما نیست در ۲ اسفند با قاطعیت جواب اینها را می دهند.

امید لرستان: چقدر با مذاکره با آمریکا موافقید؟

هیچکس با مذاکره و تعامل با جامعه جهانی مخالف نیست. ولی مذاکره در چه ابعادی! مثلاً آقای روحانی و دولت آقای روحانی و آقای هاشمی که دم از مذاکره می زدند ما مخالفتی نداشتیم. ما با مذاکره ذلت بار مخالف بودیم. مذاکره عزتمندانه و با اقتدار و مطالبه‌گری از جام جهانی نسبت به قدرت ها هیچ ایرادی ندارد. ما با مذاکره‌ای مخالف ایم که سلطه را بپذیریم و اقتصاد داخلی را رها کنیم و تمام امید را به مذاکره داشته باشیم و صنعت را رها کنیم. این نوع مذاکره، که مذاکره التماس باشد مذاکره اعتماد و با خنده باشد نباید اقتدار یقیناً مثال آن برجام می شود که هیچ شد.

امید لرستان: با برجام موافقید؟

بنده با این برجام که نتیجه‌اش هیچ بود صددرصد مخالفم.

امید لرستان: متن برجام را مطالعه کرده اید؟

متن برجام نزدیک به سیصد چهارصد صفحه می باشد که اگر بگویم مطالعه کردم و اشراف دارم نخیر. ولی به صورت گذرا موضوعاتی که مسائل روز بوده و موضوعاتی که سهل انگاری شده است و از خطوط قرمز عبور کرده است را مطالعه کرده ام.

امید لرستان: ادامه برجام را مفید می دانید یا مضر؟

– مقام معظم رهبری سیاست کلی نظام و راهبردهای سیاست خارجی نظام را اعلام کردند و اولین اولویتی که اگر اینها میخواهند حس انسان دوستی و تعهد به قوانین بین المللی را برای خود اعلام کنند برگشت به برجام و انجام دادن تعهداتی است که در مفاد برجام وجود دارد. زمانی که همه مفاد برجام را انجام دادند ما تصمیم می گیریم که مذاکره بکنیم یا نه.

امید لرستان: نظرتان در مورد fatf و cft و پالرمو چیست؟

در fatf که توسط جی ۷ تدوین شده است در برنامه هایش اگر نگاه کنیم اولین برنامه آن مقابله با پولشویی جامعه جهانی و مقابله با بحث مواد مخدر. در این مباحث ما وارد شدیم و یکسری همکاری ها با آنها انجام دادیم. اما در موضوعاتی نظیر تعاریف و اصلاحات و موضوعاتی که در متن حمید fatf است برای مثال در متن fatf مبارزه با تروریسم در آن گنجانده شده است. آنها گفتند هیچ‌گونه تعریفی که در متن fatf است قابل نقد و حاشیه نویسی یا جداسازی از این نیست، یعنی اگر شما طرح دادید باید جوابگوی جامعه جهانی باشید. تروریست را آنها تمامی نهضت های جهانی که در راستای دفاع از سرزمین خودشان و مقابل با اشغالگری و تجاوز می کنند به عنوان تروریست می شناسند. اگر این را در نظر بگیرید آنها برای مثال لبنان را کشوری تروریست در نظر می گیرند حزب الله لبنان را به عنوان یک تروریست می‌دانند و همچنین سپاه پاسداران را که در جامعه جهانی یک ارتش قانونی کشور است را تروریست می دانند. یعنی اگر بر اساس این تعریف پاسداری که در جامعه ایران در حال حرکت است از نگاه آنها مجرم شناخته شود باید ما آن فرد را به دادگاه های جهانی برای محاکمه معرفی کنیم. یعنی اینکه خودمان را تسلیم کنیم و همه چیزمان را به آنها تحویل دهیم تا کشورمان را اشغال کنند. همون بلایی که بر سر محمدرضا آوردند و بحرین را با یک قرارداد از کشورمان جدا کردند الان نیز می‌خواهند تسلیم سازی کشور جمهوری اسلامی را با fatf انجام بدهند.

امید لرستان: شما چه سازوکاری را برای اعتراض کردن مردم به یکسری از تصمیمات حاکمیتی مانند اعتراض به گرانی بنزین و اعتراض به گرانی لاستیک توسط کامیون داران در نظر می گیرید و مفید می دانید؟

نظام جمهوری اسلامی در راستای اعتقاد در این مسئله را تعریف کرده است که اگر اعتراضی نسبت به عملکرد یا عملکرد یا قانون یا طرح و لایحه ای داشته باشید حق یک شهروند است که اعتراض کند ولی این اعتراض باید در ساختار قانونی نظام جمهوری اسلامی باشد. یعنی به حاکمیت اجرایی درخواست بدهند و اجازه که دادند و امنیت، آسایش و هر گونه تبعاتی که این اعتراض برای جامع داشته باشد باید متقبل اعتراض کنندگان داشته باشند. نظام جمهوری اسلامی در قانون خود این حق اعتراض را داده است ولی اعتراض ما به این تصمیمات سوءمدیریت و ناکارآمدی است که داد مردم را درآورده است. واقعاً باید برنامه ریزی کنیم و مدیران ناکارآمد ای که باعث اینگونه تحرکات می شوند، نه مردم. با آنها برخورد کنیم.

امید لرستان: به نظرتان مجلس چه تاثیری در قضیه ی بنزین داشت؟

زمانی که این قضیه ی گرانی بنزین به صورت غافلگیرانه انجام شد به معنی اینکه با اهداف خاص خودش بود که میخواستند عراق سازی مجدد در ایران بکنند یعنی همان اعتراضات اجتماعی که در لبنان شروع شده بود و تصمیم داشتند در عراق نیز پیاده کنند و به ایران بیاورند. یک توطئه در پشت این قضیه بود. که مردممان اسباب این توطئه باشند. اما مردم مان مردمی نجیب، ساده، پاک و حامی انقلاب اند. این برنامه از آن نفوذ های بود که در تصمیم گیری بعد تصمیم سازی نظام جمهوری اسلامی باشد که نارضایتی ایجاد کنند. اولین کاری که نظام جمهوری اسلامی باید می‌کرد با مسببین اینگونه اعلام گرانی قطعاً برخورد می کردند. ادامه دادن آن نیز اگر راهبرد مقام معظم رهبری نبود و و اگر در پشت تریبون این مسئله حمایت نمی کرد صد در صد نظام جمهوری اسلامی با چالش مواجه می شد. ولی باز رهبری گفتند من کارشناس نیستم یعنی مجلس شما ضعف ها و مشکلات و معضلات این طرح را کارشناسی کنید و در آرامش پیاده سازی کنید. صحبت من این است که مجلس باید زودتر از این مسائل این طرح را پیاده سازی می کرد و جلوی دولت را می گرفتند و پلکانی که مصوب شده را پیاده سازی می کردند تا با این معضلات روبرو نشویم.

امید لرستان: سال ۸۸ به چه کسی رای دادید؟
آقای احمدی نژاد

امید لرستان: نظرتان راجب فتنه ی ۸۸ چیست؟
فتنه ۸۸ به قول مقام معظم رهبری یک فتنه داخلی و خارجی بود. از ساده لوحی افرادی بود که خیلی ملزم به قانونی که همین آقایان را در ساختار نظام جمهوری اسلامی و کاندیدای کشور جمهوری اسلامی کرد. اگر اینها قانون نظام جمهوری اسلامی را قبول داشتند و به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری وارد شده بودند که مردم به آنها رای بدهند مبانی اعتراض را هم مشخص کرده بودند. باید در همان مبانی قانونی اعتراض می‌کردند. مقام معظم رهبری چندین مرتبه تاکید کردند و حتی در تریبون‌های عمومی تاکید کردند که آقایان شما هر جایی را که دوست دارید را نمایندگان مردم سرشماری می کنند ولی ساده اندیشی و تحریک عاملی که متاسفانه افرادی که در ساختار جمهوری اسلامی ایجاد کرده بودند و آن باور هایی که برای جناب آقای موسوی که یک یک نیروی زحمتکش بود و باعث اون فتنه بزرگ و خسارت‌های بزرگ شد. اصل این فیلم فتنه طرح ریزی شده انقلابات رنگی بود که میخواستند با نوسازی از کشورهای بیگانه عروسک‌های خیمه‌شب‌بازی این طرح را پیاده سازی کنند و غائله نظام جمهوری اسلامی را با افراد خودشان پایان بدهند.

امید لرستان: یک سری افراد را نام می‌برم و شما نظرتان را در مورد این افراد بگویید.

آقای هاشمی رفسنجانی:

روحانی ای که در اول انقلاب برای نظام جمهوری اسلامی زحمت کشیدند و نیروی انقلابی بود که در آخر با تجملات و اشرافی گری و انحراف از آرمان ها و انقلاب نظام جمهوری اسلامی آن را از دست داد.

برادران لاریجانی:

نیرو های زیرک و محافظه کاری هستند که در راستای منافع خودشان حرکت می کنند. البته به جز آقای حجت الاسلام و المسلمین صادق لاریجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام که انشاالله دیگر عصبانی نشود و از ساختار قانونی عبور نکند. چون ایشان نماد قانون و عدلیه نظام جمهوری اسلامی است.

آیت الله سید ابراهیم رئیسی:

– نماد مبارزه با فساد، نماد پاکدستی، نماد انقلابی و نماد اطاعت پذیری و یک الگو برای آینده نظام جمهوری اسلامی.

آقای بازوند:

استانداری که بنده از لحاظ مدیریت به ایشان نقد داشتم و به حرف هایی که در پشت سر ایشان بود نیز نقد داشتند و اگر نماینده بودن یقیناً به دنبال تحقیق و تفحص در اموال ایشان بودم من یقین دارم اگر تخلفی کرده آن را به دیوان عدالت اداری معرفی می کردم.

آقای ده مرد دهمرده:

دهمرده فردی انقلابی بود که در مناطق محروم با پاکدستی و ساده زیستی آمده بود و خدماتی هم به استان انجام دادم ولی انتظارات بیشتری بود که تحولات زیرساختی خوبی را برای استان انجام بدهند ولی متاسفانه نداد. ما انتظار بیشتری از آقای دهمرده داشتیم.

 

ل2 1 | مهم ترین معضل فرهنگی ما، قبیله گرایی است/ برنامه گرانی بنزین از آن نفوذ هایی بود که در تصمیم گیری و بعد تصمیم سازی نظام جمهوری اسلامی برخ داد تا نارضایتی ایجاد کنند/ با نوع نگاه جنوب شهری و شمال شهری مخالفم + فیلم | امید لرستان

امید لرستان: چقدر به اقتصاد مقاومتی معتقد هستید؟ به نظرتان این می‌تواند نسخه برای حل مشکلات اقتصادی کشور در وضعیت کنونی باشد؟

اقتصاد مقاومتی راهگشای گره‌گشایی اقتصاد ماست. یعنی تکیه کردن بر توانمندی‌های داخلی در ابعاد مختلف و استفاده کردن از ساختار اطرافمان. یعنی بیاییم در داخل همین چیزی که در قدرت نظامی و موشکی بازدارندگی ایجاد کردیم در اقتصاد ما نیز بازدارندگی ایجاد کنیم. اقتصاد مقاومتی یعنی پتانسیل‌های منطقه‌ای را فعال و درآمد ایجاد کن بر یک موضوع متکی نباشید. در موضوع آب استان لرستان بهترین آب های معدنی کشور جمهوری اسلامی را دارد در همین متعه یک چشمه بیرون زده و روبروی آن کارخانه یخ است که ورشکسته شده است. اگر یک کارخانه آب معدنی آن جا می زدند الان آب معدنی کوچک در کشور عراق ۹۰۰۰ تومان است. این یعنی اقتصاد مقاومتی یعنی درآمد ایجاد کردن متکی بر تک محصولی نبودن. صنایع تبدیلی آقای پوتین به کشورمان آمده بودند و درخواست کرده بودند که بیایید بازار روسیه را در دست بگیرید.

امید لرستان: طرح مسئله اختلاس ها و فسادهای درون استان به نظرتان نقش نهادهای نظارتی مثل سازمان بازرسی کل کشور و تعزیرات حکومتی و… چیست و چگونه نقششان پررنگ می شود؟

فسادی که در ساختار اداری ایجاد می شود از چند نگاه باید به آن توجه کرد. یکی اینکه ما باید اول در انتصابات مدیران کارآمد و پاکدست استفاده کنیم. اگر این امر تحقق یابد یک ایمن سازی در ادارات ایجاد میشود چون در مدیریت سطوح مختلف آن افراد پاکدست و جوان وجود دارد. دومین است نظارت سیستمی در داخل خود اداره است که ساختار را کنترل کند و علاوه بر آن وظیفه ذاتی سازمان بازرسی کنترل و نظارت و تحقیق کردن در همه لوایح ها و قراردادها و مزایده هایی است که ایجاد می شود. سازمان بازرسی کجا یک نظارت بر همین قضیه سیل اخیر داشته است؟ این باعث فساد است. علاوه بر آن ما سیستم‌های نظارتی دیگر نیز داریم که باید آنها نیز ورود کنند و وظیفه خود را انجام دهند. ولی متاسفانه این فرهنگ هنوز در استان ما پیاده‌سازی نشده و علت آن استفاده از نیروهای غیر پاکدست در برخی جاها می باشد.

امید لرستان: آیا با طرح سوت زنی موافقید؟

اگر مدیریت بشود و در راستای قانونمندی رسانه‌ها باشد کار بسیار خوب و از فساد جلوگیری می کند ولی با مستند و استدلال درست و همچنین حفظ آبرو و حریم هر شخص.

امید لرستان: گفته می‌شود شما زمینی جنب کارخانه پارسیان بارانت به دست آورده اید. این را چگونه پاسخ می‌دهید؟

این زمین یک باغ است که در منابع طبیعی ایجاد شده و من آن را با رانت به دست نیاوردم. طرح باغداری است که گردو و زیتون کشت شده است. مال بنده نیست. برای اخوی و برادرزاده ام می باشد و من هم سهامدار هستم. طرح طوبا این است که پیاده سازی شده و جهاد کشاورزی آن را واگذار کرده و وام داده که احداث شده است. این واگذاری قانونی بوده و سندش به نام نظام جمهوری اسلامی است و هنوز طرح آن پیاده سازی نشده است. تا الان برادرم چندین میلیون هزینه آن زمین کرده است. این زمین در دولت روحانی واگذار شده برای طرح طوبی اقتصادی که نظام جمهوری اسلامی ایران را پیاده سازی کرده.

امید لرستان: نظرتان درمورد توان هسته ای کشور و توانمندی علمی کشور چیست؟

قدرت علمی ما همین بس که در صنایع هسته‌ای به قول آقای جلیلی به مذاکره‌کنندگان گفتیم اگر ۲۰ درصد را برای تامین سوخت پالایشگاه همان نیروگاه تهران ندهید، ما خودمان می سازیم. آنها خندیدند و گفتند اگر می توانید بسازید. قدرت علمی یعنی این که در طی چند ماه ما توانستیم سوخت ۲۰ درصد را بسازیم و قدرت علمی خود را به جامعه جهانی اثبات کنیم.

امید لرستان: به نظر شما بستر انقلاب اسلامی بستر فرهنگی بود یا سیاسی؟

نباید گفت فرهنگی یا سیاسی این جفا است در حق انقلاب اسلامی. انقلاب اسلامی یک حاکمیت و یک بستر است که همه جانبه برای مردم برنامه دارد. حکومت اسلامی یعنی آسایش در همه ی عرصه ها. من هیچ وقت بستر انقلاب اسلامی را منحصر به یک بستر نمی‌دانم و آن را بستری برای همه ابعاد میدانم.

امید لرستان: بیشترین تهاجم در چه حوزه‌ای است؟

ما تهاجم در حوزه فرهنگ و ناتو فرهنگی را رد کردیم. آنها بر این عرصه برنامه ریزی کردند و دیدند هیچ اثری ندارد و زیرساخت سازی اسلام الحمدالله چنان جوان آن را ساخته است که آنها خود مات و مبهوت مانده اند. در بحث تهاجم فرهنگی آن ها شکست سنگینی خورده اند. در بحث امنیتی، نظامی و گسل سازی قومیتی شکست خورده اند و آن ها در بحث نفوذ سرمایه گذاری کردند که اقتصاد را با تصمیم گیران و تصمیم سازان ناکارآمد جلوه دهند. اقتصاد اسلامی را ناکارآمد و ضعیف کنند. الان تهدید اقتصادی است و باید رهگشایی اقتصادی کنیم حضرت آقا اسم سال را رونق تولید گذاشته است یعنی تهدید این است.

امید لرستان: در سطح استان و کشور مشکلات و معضلات فرهنگی در جامعه می بینید حمل بر چه می دانید؟

ما تعداد قلیلی داریم که در راستای تحت تاثیر قرار گرفتن فرهنگ غربی و خودباختگی فردی قرار گرفتند یا دارای عدم آگاهی مثل آداب و سنت های فرهنگی و اسلامی هستند. اگر بخواهیم این را تعمیم دهیم به کل جامعه فرهنگی استان لرستان به نظر بنده اشتباه است. نماد سنت دوستی و آداب اخلاقی و اسلامی ما راهپیمایی ها و حضور مردممان در صحنه است. همچنین اعتقاداتی که در مساجدمان می بینیم. اگر ما بتوانیم ساختار دولتی و سازمان هایی که در این راستا کار می کنند. نیروهایی بگذاریم که بتوانند این ها را پیاده سازی کنند و فرهنگ سازی کنند می توانیم موفق باشیم. در بحث ضرباتی که در عرصه فرهنگی به ما زدند حتماً باید برنامه‌ریزی کنیم. اینها افراد ساده لوحی هستند آلت دست حزب ها و کوتوله پرستی برای کسب کرسی های اداری خود هستند.

امید لرستان: مهم‌ترین معضل های فرهنگی استان ما چیست؟

قبیله گرایی که متاسفانه در دولت آقای روحانی تشدید شد و یک گسل برای آینده شهرمان ایجاد شده است که اگر مدیریت نشود یک تهدید جدی برای شهرمان است. دومین مسئله فرهنگی نبودن امکانات و تجهیزات جامعه شهری و شهرستان ایمان است. ما اگر بخواهیم یک ساختار برای مراجعه بانوان و جوانان پیدا کنیم واقعا وجود ندارد. خود جوش ها برنامه ریزی هایی کردند مانند مساجد و کانون های قرانی و… اما به اندازه کافی نیست. این وظایف دولت و ساختار دولتی و نهادهایی است که باید در این کارها ورود کنند و همچنین ngo های اجتماعی نیز باید ورود کنند. یکی دیگر از معضلات ما حزب گرایی است به عمق جامعه مان ورود کرده است و مردم چنان سیاسی شدند که سیاست زده شدند. راهکار آن انقلابی‌گری است ما دیگر چیزی به اسم اصولگرا و اصلاح طلب نداریم. هرکس باورمند به این باشد باید در این راستا کار کند.

امید لرستان: نقش صدا و سیما را در جامعه چگونه میبینید و به نظرتان بودجه صدا و سیما باید از دولت جدا باشد یا وابسته؟

بودجه بندی صدا و سیما اکنون در اختیار دولت است اما برنامه ریزی و تدوین راهبردها سیاست های کلان آن چند نفری است که در راستای نظارت و تحقیق در صدا و سیما دارند و شورای انقلاب فرهنگی آن را انجام می دهد.اما با توجه به اینکه زیر بودجه دولت است متاسفانه یک اهرم فشار شده است و آسیب زدایی برای آن ایجاد شده است.

امید لرستان: به نظرتان دولت آقای روحانی با توجه به این وضعیت فعلی ادامه پیدا کند یا استیضاح بشود و تمام بشود؟

به نظر من دولت آقای روحانی دولت خسته ای است که موتور آن خاموش شده است‌. من یک نامه ای نوشته بودم و در فضای مجازی پخش کردم. در اولین گام باید قوه مقننه را پر از نیروهای انقلابی، توانمند، باسابقه، شجاع، دست پاک و بیان دار و آشنایی به ساختار کرد و همچنین ترمیم کابینه جناب آقای روحانی تا بتوانیم به دولت نظام جمهوری اسلامی تحرک بخشی کنیم. ولی اگر این امر صورت نگیرد و بخواهد جنگجویان درست کند یقیناً شک نداشته باشید که به روز دیگر اگر به مجلس راه پیدا کند و اگر یک راهبرد کلی کشور جمهوری اسلامی مخالف با استیضاح ایشان نباشد ما حمایت می کنیم.

 

فیلم کامل گفت و گو: